Urzad Gminy w Ciepielowie

Sobota, 18 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  349 dni, imieniny: Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

Prezydent: Dziękuję Wam za odwagę

Prezydent Lech Kaczyński wraz z Małżonką spotkali się w poniedziałek z dziećmi - małymi bohaterami, które w niebezpiecznych sytuacjach wykazały się odwagą i uratowały życie m.in. swoim bliskim. 12 młodych osób, w tym mieszkaniec naszej gminy Przemysław Stępień,  odebrało z rąk Prezydenta pamiątkowe dyplomy, aparaty cyfrowe z futerałami, książki "Pan Tadeusz" z wpisem od Prezydenta. Dla ich rodzin przekazano także paczki ze słodyczami, puzzle z Pałacem Prezydenckim oraz albumy "Zaczęło się w Polsce". Dzieci otrzymały również maskotki od straży pożarnej.
- Dokonaliście dwóch rzeczy, które nie zawsze idą w parze: aktu odwagi i dobrego uczynku. Czasem można być odważnym w robieniu rzeczy złych, ale rzeczą piękną jest odwaga, która służy rzeczom dobrym. I tacy właśnie jesteście - mówił Lech Kaczyński.
- Dziękuję Wam za odwagę, za refleks, za dzielność, która polega między innymi na tym, że nie tracicie panowania nad sobą, że wtedy gdy widzicie, że dzieje się coś bardzo złego, reagujecie tak, jak byście byli dorosłymi, dojrzałymi ludźmi - podkreślił.
Prezydent pogratulował młodym bohaterom oraz rodzicom, którzy je tak wychowali i wyraził życzenie, aby "w jego kraju było jak najwięcej takich obywateli".
Podczas uroczystości Para Prezydencka wraz ze wszystkimi zgromadzonymi uczciła minutą ciszy Urszulę Poliwczuk z Leszna i Janusza Bobaka z Białego Dunajca - dwoje młodych osób, które zginęły, ratując z pożaru swoje rodzeństwo. Oboje zostali odznaczeni przez Prezydenta RP pośmiertnie Medalem za Ofiarność i Odwagę w 2006 oraz w 2008 roku.
W uroczystości wraz z Przemkiem wzięła udział jego siostra Marysia i mama pani Daniela Stępień. Już po uroczystości mama wyróżnionego bohatera w rozmowie z Parą Prezydencką, podziękowała Panu Prezydentowi, za zaproszenie, za dostrzeżenie czynów młodych ludzi. Pan Prezydent odpowiedział, że taka jest jego rola, że jest szczęśliwy na możliwość spotkania się z małymi bohaterami i nagrodzenia ich heroizmu. Po spotkaniu z Prezydentem wyróżnione dzieci i ich rodziny zaproszone zostały do zwiedzania Pałacu Prezydenckiego.
Przypomnijmy 15 sierpnia 2009 r. 14-letni Przemek, członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Ciepielów, uratował życie tonącemu. Mimo zakazu wstępu do sadzawki, która powstała w miejscu dużego wyrobiska w Ranachowie, grupa chłopców weszła do wody i niespodziewanie utracili grunt pod nogami. Mimo, że słabo pływa, Przemek widząc co się dzieje, nie utracił zimnej krwi. Udało mu się schwycić jednego z tonących i wyciągnąć na brzeg.
Dodano 26.01.2010                                            powrót