Urzad Gminy w Ciepielowie

Piątek, 24 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  343 dni, imieniny: Felicja, Mirogniew, Rafał, Rafaela, Tymoteusz

Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś

    Za nami kolejna edycja Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”, który odbył się 18 grudnia 2015 roku. Tegoroczny przegląd był okazją do prezentacji widowisk teatralnych związanych tematycznie ze zwyczajami okresu Bożego Narodzenia.
Wzorem lat ubiegłych przegląd zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa w Ciepielowie z Panią dyrektor Małgorzatą Rusinowską jako koordynującą przedsięwzięciu. Przegląd objęty został honorowym patronatem Wójta Gminy Ciepielów – Pana Artura Szewczyka.
W piątkowy poranek uroczystego otwarcia przeglądu dokonała pani Dyrektor Elżbieta Giemza, która powitała wszystkich zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów poinformowała, że ideą przeglądu jest krzewienie tradycji ludowej, zwyczajów i obrzędów regionalnych wśród najmłodszych. Wyraziła nadzieję, iż udział w tym przeglądzie będzie dla uczestników miłą zabawą, niosącą również wartości edukacyjne, W sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum w Ciepielowie prezentowali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie i z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bąkowej. Każda placówka przygotowała inscenizacje w dwóch kategoriach: klasy I – III i klasy IV – VI.

Kategoria klas I – III
Klasy II abc – PSP Ciepielów „ Kolędnicy” – uczniów przygotowały panie Iwona Fijałkowska, Iwona Giemza, Marta Opalska.
Klasa III – PSP Bąkowa – „Zwyczaje bożonarodzeniowe” – uczniów przygotowała pani Dorota Cichoń.
Klasa III ab – PSP Ciepielów – „Zapusty” – uczniów przygotowały panie Marionata Mordak, Alina Niedziela.
Kategoria klas IV – VI
Klasa Va – PSP Ciepielów – „Zwyczaje bożonarodzeniowe” - uczniów przygotowały panie Agnieszka Stępień i Urszula Górska.
Klasa VI – PSP Bąkowa – „ Wieczerza wigilijna” - uczniów przygotowała pani Agnieszka Rolnik.
Klasa Vb – PSP Ciepielów – „ Wieczerza wigilijna” - uczniów przygotowały panie Ewa Sulima i Marianna Zięba.
Jak trudno przygotować dzieci do takiego występu wiedzą tylko te osoby, które się tym zajmowały. A dzieci, jak co roku, dały z siebie wszystko. Każda scenka, każdy występ był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Po prezentacjach wicedyrektor Małgorzata Rusinowska podziękowała prezentującym się grupom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do występów i zaprosiła małych aktorów na słodki poczęstunek.
W niedzielę 20 grudnia w sali gimnastycznej przy scenie przedstawiającej wiejską chatę w bożonarodzeniowym nastroju bardzo licznie zgromadzili się Radni Rady Gminy, sołtysi poszczególnych miejscowości oraz mieszkańcy naszej gminy. W tym dniu odbyła się Gala Finałowa Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”. Pachnące choinki, kolorowe światełka i zapach wigilijnych potraw sprawiał, iż przybywający poczuli magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Uroczystość swą obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Ciepielów Pan Artur Szewczyk wraz z małżonką, ksiądz proboszcz Stanisław Sławiński, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bąkowej Pani Anna Kozieł, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Ciepielowie Pani Renata Gołębiowska – Ambrozik, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Ciepielowie Pani Elżbieta Giemza, Rada Rodziców przy PSP w Ciepielowie oraz emerytowani nauczyciele.
Otwarcia uroczystości dokonał Wójt Gminy Ciepielów Artur Szewczyk, który złożył zgromadzonym świąteczne życzenia oraz podziękował wszystkim uczestnikom za piękne występy gratulował pomysłowości i utalentowania, a następnie wręczył dzieciom puchary za prezentacje podczas Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej ,,Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”.
Pani Elżbieta Giemza przekazała bardzo licznie zgromadzonej publiczności bożonarodzeniowe życzenia oraz podkreśliła, iż celem tegorocznego przeglądu było pielęgnowanie polskich tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd, szczególnie w gronie rodzinnym.
Natomiast uczniowie podziękowali Wójtowi Gminy Panu Arturowi Szewczykowi za objęcie honorowego patronatu nad Przeglądem oraz złożyli życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
W dalszej części programu nastąpiła prezentacja finałowa Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej ,,Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś”.
Chociaż temat przedstawień był jeden - Boże Narodzenie, to każde z nich było inne. Różne były sposoby przedstawienia, zwyczajów i obrzędów związanych z czasem Narodzenia Bożej Dzieciny. Były to mini spektakle z bogatą i ciekawą scenografią, barwnymi strojami, a także ujmującymi, jakże pięknymi polskimi kolędami. Dzieci dały pokaz swoich talentów artystycznych i umiejętności gwarowych. Mali aktorzy zabrali widzów na wspaniałą ucztę duchową, a po występach byli nagradzani zasłużonymi, gromkimi brawami. Zgromadzona publiczność bawiła się doskonale. Rodzice z dumą i ogromnym zaciekawieniem śledzili występy swoich dzieci na scenie.
Na zakończenie ksiądz proboszcz wyraził słowa uznania dla występujących dzieci i życzył wszystkim błogosławieństwa Bożej Dzieciny.
Po uczcie duchowej widzowie udali się na słodki poczęstunek zorganizowany i przygotowany przez rodziców uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciepielowie.
W natłoku przedświątecznych obowiązków wykazali Państwo ogromne zaangażowanie, aby Finał Gminnego Przeglądu Twórczości Regionalnej był okazją do spotkania przy wspólnym stole naszej małej społeczności, przyjemnego spędzenia czasu na rozmowach i wspomnieniach Bożych Narodzeń z lat swego dzieciństwa.
Przegląd stał się imprezą integrującą mieszkańców naszej gminy, gdyż przybyli uczniowie, rodzice i nauczyciele z terenu szkół w Ciepielowie i Bąkowej.
Imprezy otwarte dla rodziców naszych uczniów cieszą się wielkim splendorem i niesłabnącym powodzeniem w środowisku lokalnym. Liczba osób uczestniczących w tego typu uroczystościach utwierdza nas w przekonaniu, iż istnieje zapotrzebowanie na imprezy środowiskowe.

Dodano 30.12.2015
                                                                powrót