Urzad Gminy w Ciepielowie

Sobota, 22 Lutego 2020 roku,  do końca roku zostało  314 dni, imieniny: Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor, Wiktoriusz, Wrócisław

Realizacja projektu „Nauka drogą do szczęścia” w Publicznej Szkole Podstawowej w Bąkowej

    W ramach realizacji projektu „ Nauka drogą do szczęścia” w Publicznej Szkole Podstawowej w Bąkowej zorganizowano 2 wyjazdy edukacyjne – pierwszy do szkoły ponadgimnazjalnej, a drugi do zakładu pracy. Uczniowie kl. VI pod opieką Anny Kozieł i Teresy Miżejewskiej - Aksamit uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku.
    Uczniów przywitała dyrektor Maria Kosińska, która dokonała obszernej prezentacji placówki. Szkoła posiada tytuł „Szkoła Odkrywców Talentów” przyznany przez MEN. Szczyci się bardzo wieloma sukcesami swoich uczniów w różnych konkursach, olimpiadach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Uczestniczy w wielu projektach, np. „Wysokie kompetencje Kluczem sukcesu”, „Polsko-litewska partnerska wymiana szkół”, „Szkoła kluczowych kompetencji”, „Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów technikum i zasadniczych szkół zawodowych powiatu lipskiego poprzez organizację działań edukacyjnych”.
    Uczniowie szkół zawodowych mają szansę uczestniczyć w praktykach zawodowych w różnych ciekawych miejscach, nawet za granicą, np. ostatnio uczniowie szkoły gastronomicznej odbyli praktyki w 4 hotelach w Saksonii w Niemczech. Biorą udział w konkursach kompetencji zawodowych (prawo jazdy kat. B, carving czyli ozdabianie potraw, florystyka i inne).
    Uczniowie tej szkoły biorą udział w różnych wyjazdach, wycieczkach. Ostatnio jedną z ciekawych była 5 dniowa wycieczka dla licznej grupy w nagrodę za udział w konkursie „ Euroscola ”.
    Po prezentacji uczniowie nasi obejrzeli pracownie szkolne.
    Następnie odbyło się spotkanie z przewodniczącą SU , która przedstawiła obszernie działania społeczności tej szkoły w dziedzinie: imprez, uroczystości, akcji charytatywnych i wolontariatu. Do ciekawych zaliczyć należy: akcję mikołajkową dla dzieci z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hucie, wizyta wolontariuszy w DPS. Uczniowie pielęgnują tradycje patriotyczne organizując apele poległych, apel katyński i wiele innych okolicznościowych akademii.
    Kolejnym a zarazem ostatnim punktem programu było spotkanie z panią pedagog. Przedstawiła ona szeroki zakres swoich działań, mianowicie: spotkania dla młodzieży o tematyce profilaktycznej, organizowanie warsztatów, wyjazdów na koncerty itp.
    Wycieczka do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przebiegła w miłej atmosferze. Nasi uczniowie okazywali zaciekawienie i zainteresowanie tą wizytą. Niektórzy deklarowali, że za kilka lat będą się tu kształcić.
    Kolejnym etapem wyjazdu był zakład pracy „ROL – MOT” w Ciepielowie. Zostaliśmy powitani przez Prezesa Zarządu Pana Mariusza Bieleckiego, a następnie oprowadzeni po jednej z największych firm w Polsce specjalizującej się w produkcji systemów do archiwizacji. W tej branży jest ona wiodącym polskim producentem, który posiada stabilną i dobrze ugruntowaną pozycję na rynku krajowym.
   Uczniowie dowiedzieli się, że Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe ,,ROL - MOT” Spółka z o.o. istnieje od początku 1992 roku i jest liderem w produkcji systemów do archiwizacji. Zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem regałów jezdnych w archiwach, bibliotekach, muzeach i wszędzie tam gdzie liczy się funkcjonalny, solidny i bezpieczny sposób archiwizowania. Regały o różnych parametrach długości, głębokości oraz prześwitu, z płynną regulacją zawieszenia półek na perforowanych ścianach bocznych, pozwalają na składowanie dokumentów, książek, dzienników, kaset, oraz akt wszelkiego rodzaju i formatu. Poza produkcją regałów jezdnych przedsiębiorstwo specjalizuje się również w produkcji innych wyrobów metalowych takich jak: regały na obrazy, regały do muzeum, regały przesuwne do szatni, szafy aktowe, szafy mapowe, szafki kartotekowe, szafki BHP, szafki szkolne oraz szafki ubraniowe. Wiceprezes Pan Grzegorz Luchowski poinformował młodzież, że dewizą firmy jest spełnianie życzeń i wymagań klientów, w zakresie produkcji oraz terminowych dostaw wyrobów, zapewniając jednocześnie ich wieloletnie i bezawaryjne użytkowanie.
Kolejnym etapem było zwiedzanie lakierni, która jest jedną z nowocześniejszych w Polsce. Wykorzystane technologie pozwalają w pełni osiągnąć zamierzony efekt linii produkcyjnej. Lakierowanie polega na nanoszeniu farby w postaci proszku na elementy metalowe. Dzięki unikalnym właściwościom fizyko-chemicznym proszek przyczepia się do pokrywanej powierzchni, nie pozostawiając przy tym żadnych zacieków oraz nierówności.
   Uczniowie dowiedzieli się, że w lakierni proszkowej poddaje się farbę utwardzaniu w wysokiej temperaturze. Pokryte w ten sposób elementy odznaczają się wysoką odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (w tym korozję). Dzięki lakierowaniu proszkowemu powierzchnie uzyskują estetyczny wygląd, a powłoka farby pozostaje w idealnym stanie przez długi czas.
    Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli nagrody i wyróżnienia, które firma „ROL – MOT” otrzymała jako dowód uznania pozycji firmy na rynku. Widzieliśmy m.in. statuetkę, którą otrzymał Dyrektor Generalny Pan Henryk Maziarek podczas Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu.
   W drodze powrotnej uczniowie udali się na posiłek przygotowany w karczmie „Saganek”. Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu „Nauka drogą do szczęścia” i finansowana w całości z funduszy unijnych. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu edukacyjnego.

Dodano 03.03.2015
                                                                powrót