Urzad Gminy w Ciepielowie

Wtorek, 23 Kwietnia 2019 roku,  do końca roku zostało  253 dni, imieniny: Adalbert, Gerard, Gerarda, Gerhard, Helena, Jerzy, Wojciech

Byliśmy na premierze "Historii Kowalskich"

Długo oczekiwana wśród mieszkańców gminy premiera filmu "Historii Kowalskich" - filmu o Polakach ratujących Żydów, odbyła się w w dniu 20 października, w kinie Silverscreen w Warszawie.
W uroczystej premierze filmu w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego, udział wzięła pani prezydentowa Maria Kaczyńska oraz Szef Kancelarii Prezydenta RP Władysław Stasiak. W premierze wzięli udział także mieszkańcy gminy, w tym rodziny pomordowanych w 1942 roku Kowalskich, Obuchiewiczów, Skoczylasów, Kosiorów, władze gminy, dyrektorzy placówek oświatowych.
"Historia Kowalskich" to wstrząsający film - oparty na autentycznych faktach - o Polakach, którzy oddali swe życie, by ratować swych sąsiadów Żydów. Film jest fabularyzowanym dokumentem prezentującym najpierw pokojową koegzystencję Polaków i Żydów w Ciepielowie, a następnie ukrywanie Żydów przez polskie rodziny, zakończone okrutną egzekucją 34 Polaków i Żydów - spalonych żywcem przez Niemców w domach. Konstrukcję filmu, zrealizowanego przez reżyserów na podstawie ich własnego scenariusza, oparto na relacjach naocznych świadków tragedii, członków rodzin zamordowanych, a także fabularnej inscenizacji tamtych zdarzeń. Jak podkreślił Maciej Pawlicki, jest to "wstrząsająca i kompletnie nieznana światu, ale także nieznana dzisiejszej opinii publicznej w Polsce historia wielu polskich rodzin, wielu Kowalskich, którzy, by ocalić swych sąsiadów, polskich Żydów, narażali życie własnych dzieci".
Wielką wartości dla poznania klimatu epoki stanowi - ukazana w filmie - historia Ciepielowa w latach 30-tych, który jak wiele polskich miasteczek zamieszkany był w połowie przez Polaków i Żydów. Polacy tworzyli miejscową inteligencję i samorząd, Żydzi natomiast w stu procentach opanowali handel i drobne rzemiosło. Film pokazuje wzajemne przeplatanie się kultur i religii, gdzie mimo konkurencji i napięć na tle ekonomicznym, wszystko tworzy jedną, nierozerwalną całość, tak charakterystyczną atmosferę przedwojennej Polski. Obie nacje, choć na co dzień ostro targują się, czują się obywatelami wspólnej Rzeczpospolitej. Symboliczny charakter ma scena, w której delegacja miejscowych, zdominowanych przez Polaków władz, składa wizytę w żydowskie święto w synagodze. Wspólnie śpiewają Mazurek Dąbrowskiego. Dzieci uczą się w jednej szkole, bawią się i baraszkują w rzece. Czasami daje się słyszeć złowrogi brzęk tłuczonych szyb w jakimś żydowskim sklepie, ale są to zjawiska na tyle marginalne, że nawet sami Żydzi zachowują wobec nich dystans. Wojna w swych początkach równie okrutnie dotyka obie społeczności. Po kilkunastu miesiącach żołnierze Wermachtu zaczynają jednak brutalniej odnosić się do Żydów: maltretują spotkanych na ulicy, grabią ich majątek. Wywieszają afisze zawiadamiające, że za pomoc Żydowi grozi śmierć całej polskiej rodzinie. Niezwykle ekspresyjnie ukazana jest brutalna łapanka Żydów na ulicach miasteczka latem 1942 r., ich załadunek na ciężarówki i wywiezienie w nieznanym kierunku... Polacy patrzą w osłupieniu.
Kilkunastu Żydom udaje się uniknąć wywózki. Udają się do swych polskich sąsiadów z błaganiem o pomoc. Polacy, w tym główni bohaterowi filmu Adam i Bronisława Kowalscy ukrywają ich w stodołach i leśnych ziemiankach. Nocami przynoszą żywność i ciepłe ubrania. Nie kryją lęku, ale kontynuują pomoc.
6 grudnia 1942 r. o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom: Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia w jednym z tych domów spalono żywcem 34 osoby: Żydów i ukrywających ich Polaków, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci.
Po zakończeniu projekcji filmu odbyła się uroczystość wręczenia rodzinom Kowlaskich, Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów Krzyży Komandorskich Odrodzenia Polski najwyższego odznaczenia przyznawanego pośmiertnie przez Prezydenta RP.
W imieniu pana Prezydenta odznaczenia wręczyła pani prezydentowa Maria Kaczyńska wraz z ministrem Władysławem Stasiakiem. Krzyże Komandorskie w imieniu pomordowanych: Adama i Bronisławy Kowalskich oraz Piotra i Heleny Obuchiewiczów odebrały: Agnieszka Kowalska, Teresa Kowalczyk, Halina Stajniak. Za małżeństwo Władysława i Karoliny Kosiór odznaczenia odebrał pan Marian Kosior. Za Stanisławę i Zofię Kosiorów odznaczenia odebrała pani Jadwiga Skoczylas.
Po zakończeniu ceremonii wręczenia odznaczeń głos zabrał pan minister Władysław Stasiak, który podziękował rodziną pomordowanych za tak heroiczną postawę w czasie wojny , podziękował twórcą filmu, stwierdzając, że ten film był nam wszystkim bardzo potrzebny.
Po uroczystościach zebrani goście na czele z panią prezydentową wpisali się do księgi pamiątkowej.
Oczywiście tak jak przy każdej premierze było mnóstwo zdjęć, rozmów w kuluarach. Atmosferę uświetniała muzyka trio na czele z siostrą Justyny Steczkowskiej, które prezentowało muzykę z filmu. Na naszych mieszkańcach ogromne wrażenie zrobiła pani prezydentowa Maria Kaczyńska. Osoba niezwykle miła i sympatyczna, z każdym porozmawiała, gratulowała wójtowi tak wspaniałych przodków oraz obecnych mieszkańców. Przyjęła zaproszenie na wizytę w Ciepielowie, który jak podkreśliła bardzo chciałaby zobaczyć.
Film będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę na II programie TVP o godzinie 18.
Serdecznie zapraszamy.


                                               


Dodano 23.10.2009


                                            powrót