Urzad Gminy w Ciepielowie

Piątek, 24 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  343 dni, imieniny: Felicja, Mirogniew, Rafał, Rafaela, Tymoteusz

Wyjazd gimnazjalistów do Portu Lotniczego w Radomiu zrealizowany w ramach projektu „W nauce sukces”

    W środę 26 listopada 2014 roku w ramach działań Szkolnego Ośrodka Kariery grupa gimnazjalistów wzięła udział w wyjeździe o charakterze edukacyjno – dydaktycznym do portu lotniczego położonego zaledwie 45 kilometrów od Ciepielowa. Powszechnie wiadomo, że na radomskim Sadkowie od kilkudziesięciu lat istnieje lotnisko wojskowe, nie wszyscy jednak wiedzą, że już od 2012 roku trwały starania, by lotnisko dostosować do potrzeb cywilnych. Powołanie do życia takiego portu lotniczego stało się faktem w roku 2014, kiedy to zakończono budowę i modernizację terminala pasażerskiego, który został odkupiony od Portu Lotniczego – Łódź.
    Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z tajnikami pracy lotniska oraz wielu służb lotniskowych, zaznajomienie z procedurami obowiązującymi na lotnisku oraz pokazanie krok po kroku wszystkich etapów odprawy pasażera na lotnisku (ścieżka, którą pasażer pokonuje od momentu pojawienia się na lotnisku, do momentu wejścia na pokład samolotu).
    Przed wejściem głównym czekał na młodzież pan Remigiusz Mazur – pracownik lotniska, w towarzystwie którego gimnazjaliści udali się w trwającą ponad dwie godziny podróż w nieznane. Po wejściu na teren terminala, uczniowie stali się pasażerami wylatującymi do Dusseldorfu. Pierwszym etapem zwiedzania była strefa odprawy check-in, gdzie uczniowie odebrali karty pokładowe oraz nadali bagaż. Następnie zostali poddani rutynowej kontroli bezpieczeństwa, w miejscu nazywanym strefą bezpieczeństwa. Musieli umieścić wszystkie metalowe przedmioty: klucze, zegarki, paski z dużymi klamerkami, telefony komórkowe, walkmany, bilon, okrycia wierzchnie itp., w specjalnych kuwetach, które wraz z całym bagażem podręcznym zostały prześwietlone specjalistycznym urządzeniem rentgenowskim. Następnie, pod okiem operatora kontroli bezpieczeństwa, uczniowie pojedynczo przechodzili przez bramkę magnetyczną. Kolejnym etapem była kontrola manualna jak również przy użyciu ręcznego wykrywacza metali. Ten moment odprawy pasażerskiej wszyscy przeszli pomyślnie, mogli więc wejść do sali odlotów, gdzie oczekiwali na rozpoczęcie boardingu – procesu przechodzenia z sali odlotów do samolotu. Tutaj, po uprzednim przygotowaniu kart pokładowych i sprawdzeniu poprawności danych osobowych przez personel obsługi naziemnej, młodzież została skierowana do autobusu, którym dotarli na płytę lotniska.
    Podczas zwiedzania uczniowie uzyskali informacje na temat tego, jacy specjaliści mogą być zatrudnieni na lotnisku, bo branża lotnicza to nie tylko piloci i stewardessy. Lotnisko jako miejsce pracy to szeroko rozbudowana machina, w której każdy element musi być poprawnie skoordynowany i działać odpowiednio sprawnie, aby całość funkcjonowała w sposób pożądany, a przede wszystkim bezpieczny. Przebywając drogę od strefy odprawy check-in do momentu dotarcia na płytę lotniska, gdzie na podróżujących czeka samolot, mieli możliwość poznać specyfikę wielu zawodów, na które istnieje zapotrzebowanie w tym miejscu. Przewodnik grupy zwrócił uwagę na pracę tzw. agentów handlingowych, którzy zapewniają kompleksową obsługę naziemną statków powietrznych, ładunków, pasażerów i ich bagażu. Trzecioklasiści dowiedzieli się, jakie stanowiska pracy wchodzą w skład obsługi handlingowej. Pracownik do spraw obsługi płytowej (tzw. bagażowy), operator sprzętu obsługi naziemnej, Load Master, Load Controller, agent obsługi pasażerskiej, to nieliczne przykłady stanowisk, które nasi uczniowie tego dnia mogli poznać. Dowiedzieli się, czym w porcie lotniczym zajmuje się Marshaller, dyspozytor lotniczy, meteorolog, mechanik lotniczy, kontroler ruchu lotniczego, audytorzy jakości i bezpieczeństwa, dyżurny operacyjny portu lotniczego. Przewodnik grupy zwrócił uwagę na kwalifikacje niezbędne do otrzymania pracy w tym miejscu.
Z uwagi na fakt, że lotnictwo uchodzi za bardzo atrakcyjny i elitarny rynek pracy, pobyt w tym miejscu należy uznać za niezwykle cenne doświadczenie.
    Młodzież opuściła teren portu lotniczego o godzinie 11.30. W drodze powrotnej udała się na posiłek przygotowany w „Dworku u Anny”. Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu „W nauce sukces” i finansowana w całości z funduszy unijnych. Uczniowie uczestniczyli w niej bezpłatnie.
Dodano 18.12.2014


                                                                powrót