Urzad Gminy w Ciepielowie

Piątek, 15 Lutego 2019 roku,  do końca roku zostało  320 dni, imieniny: Faustyn, Jowita, Józef, Klaudiusz, Przybyrad, Sewer

Premiera filmu "Historia Kowalskich"

Dnia 20 października, o godz. 19:00 w kinie Silverscreen przy ul. Puławskiej 17 w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu "Historia Kowalskich" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego.
Film przywołuje wydarzenia z jesieni 1942 roku, kiedy to Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukryli swych sąsiadów Żydów m.in. Elkę Cukier i Bereka Pinechesa. O świcie 6 grudnia 1942 roku oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom Kowalskich, a także domy Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Niemcy dokonali zbiorowego mordu 34 osób, wśród których byli Adam i Bronisława Kowalscy i pięcioro ich dzieci. Rekonstrukcja życia i relacji polsko - żydowskich w polskim miasteczku poświęcona jest pamięci tych wszystkich Polaków, którzy dla ratowania sąsiadów - Żydów, narażali życie swoje i swoich rodzin. Niemiecka polityka w czasie II wojny światowej zakładała pozbawienie ludności żydowskiej niezbędnych do życia środków, a docelowo - jej zagładę. Niezbędna była pomoc ludności polskiej. Konstrukcja filmu opiera się na fabularnej inscenizacji wydarzeń z grudnia 1942 roku wzbogaconej o relacje świadków tamtych tragicznych wydarzeń oraz członków rodzin zamordowanych.
Podczas premiery filmu przedstawiciele rodzin Kowlaskich, Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów odbiorą Krzyże Komandorskie przyznane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Odznaczenia w imieniu Prezydenta wręczy Maria Kaczyńska.
Film jest elementem programu "Życie za Życie" www.zyciezazycie.pl.

Telewizyjna premiera "Historii Kowalskich" już w najbliższą niedzielę 25.10.2009 w TVP2 o godzinie 18:00 w cyklu Kultura duchowa narodu.
Dodano 19.10.2009                                            powrót