Urzad Gminy w Ciepielowie

Poniedziałek, 20 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  347 dni, imieniny: Dobiegniew, Fabian, Sebastian

Koncert profilaktyczny zespołu Jacek Dewódzki i Kontrabanda pod hasłem „Uzależnienia – droga donikąd” zorganizowany w Publicznym Gimnazjum w Ciepielowie ze środków Gminnej Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zwalczania Narkomanii działającej przy Urzędzie Gminy w Ciepielowie

    Papierosy, alkohol i narkotyki stały się we współczesnym świecie ogólnodostępnymi używkami. Na ich zgubne działanie są narażeni zwłaszcza młodzi ludzie. Wielu z nich nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo można przekroczyć granice, uzależnić się, a tym samym niejednokrotnie zaprzepaścić swoje życiowe plany i marzenia. Ratunkiem dla młodzieży może być uświadomienie jej wagi problemu. Ten obowiązek ciąży na wszystkich, którym szczerze zależy na dobrej przyszłości młodych ludzi. Na szczęście w naszym lokalnym środowisku nie brakuje pozytywnych inicjatyw, uświadamiających młodzieży, czym są nałogi.
   13 lutego 2014 roku odbyło się w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie profilaktyczne spotkanie z zespołem Jacek Dewódzki i Kontrabanda.
Zostało ono zorganizowane we współpracy z Gminną Komisją do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zwalczania Narkomanii, która przeznaczyła na ten cel środki finansowe i pokryła koszty koncertu. Wszyscy uczniowie gimnazjum mogli za darmo uczestniczyć w tym interesującym i pouczającym przedsięwzięciu.
   Były wokalista zespołu Dżem - Jacek Dewódzki - w gawędziarski, przystępny dla zebranych sposób opowiedział o tym, jak łatwo można popaść w uzależnienia, zwłaszcza w artystycznym świecie oraz o tym, co w życiu najważniejsze. Dzielił się swoim doświadczeniem. Jego uwagi i spostrzeżenia dotyczyły problemów dostępności alkoholu, narkotyków, papierosów oraz pozornej ich atrakcyjności. Przytaczał obrazowe przykłady z własnego życia. Na początku spotkania nawiązał krótko do historii legendarnego piosenkarza kultowego zespołu Dżem - Ryszarda Riedla, który długie lata borykał się z uzależnieniem od narkotyków i innych używek. Doprowadziły one w końcu do śmierci artysty w 1994 roku. Jacek Dewódzki podkreślił, że najważniejsze jest to, aby umieć cieszyć się życiem w naturalny sposób, bez „ulepszaczy”. Zwrócił uwagę na zagadnienia, które stają się coraz większymi problemami młodych ludzi. Przyznał, że za jego czasów życie było prostsze. W dzisiejszej dobie reklamy papierosów, alkoholu wpisane są w codzienną egzystencję. Młody człowiek tak bardzo się z nimi zżył, że nie dostrzega ich zgubnego wpływu. W dalszej części spotkania wokalista dosadnie powiedział, że na rynku używek nie liczy się drugi człowiek, lecz to ile można z niego „wyciągnąć”. Dodał, iż spotkania z papierosami, alkoholem czy narkotykami nie uniknie się w życiu, ale musimy być mądrzy, nauczyć się patrzeć na świat w logiczny sposób, aby nie dać się zniewolić. Podał przykład marihuany i dopalaczy, które bezlitośnie niszczą komórki w naszym mózgu. Używki to zło współczesnego świata. Zaapelował, aby młodzi ludzie nie kierowali się w życiu bezmyślnością, bo łatwo się wtedy zatracić.
   Opowieści wokalisty – Jacka Dewódzkiego były przeplecione piosenkami w stylu rockowo – bluesowym wykonanymi wspólnie z członkami zespołu: Tomaszem Dzieniem i Andrzejem Paprotem. Pojawiły się utwory znane z repertuaru grupy Dżem: „Naiwne pytania”, „Czerwony jak cegła”, „Whisky”, „Wokół sami Lunatycy” oraz nowe przeboje aktualnego składu zaśpiewane w języku polskim i angielskim, m.in. „Oczekiwanie”.
   Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania. Podobał im się sposób przekazu. Poruszone problemy uznali za naprawdę ważne i aktualne w dzisiejszym świecie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania koncertu i wyłożyli na ten cel środki finansowe.
Dodano 05.03.2014

                                                                powrót