Urzad Gminy w Ciepielowie

Poniedziałek, 20 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  347 dni, imieniny: Dobiegniew, Fabian, Sebastian

Zespół „PO CO CI TO ” z Wielgiego laureatem VII Festiwalu Produktów Regionalnych

    VII Festiwal Produktów Regionalnych już za nami. W niedzielę 23 lutego br., sala gimnastyczna Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych zamieniła się w barwne targowisko najlepszej i zapewne najzdrowszej tradycyjnej, polskiej żywności.
    Tradycyjnie, wszystkich gości przywitał prezes zarządu Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” Zbigniew Buczma. W tym roku goście uczestniczący w wydarzeniu dopisali wyjątkowo licznie. Wśród przybyłych, można było zauważyć między innymi: Jolantę Hibner - eurodeputowaną, Jacka Kozłowskiego – wojewodę mazowieckiego, Dariusza Piątka – wicewojewodę mazowieckiego, Bożennę Pacholczak – wiceprzewodniczącą sejmiku województwa mazowieckiego, Leszka Ruszczyka – wicemarszałka województwa mazowieckiego, radnych sejmiku mazowieckiego, Waldemara Urbańskiego – starostę zwoleńskiego, wójtów, burmistrzów i radnych ościennych powiatów i gmin, a przede wszystkim mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju.
    Tematyka tegorocznej imprezy wiązała się ze zwyczajami panującymi w wiejskiej chacie i staropolskim swojskim jadłem. W Festiwalu wzięły udział zespoły oraz KGW:
Zespół „PO CO CI TO ” - gmina Ciepielów;
KGW Kuczki Kolonia - gmina Gózd;
KGW Pakosław - gmina Iłża;
Zespół Bartodziejaki - gmina Jastrzębia;
Źródło nadziei - gmina Jedlnia – Letnisko;
Zespół Kazanowianki znad Iłżanki - gmina Kazanów;
Zespół PÓŁBORZANKI - gmina Pionki;
Zespół Sobótka - gmina Policzna;
Zespół Łaguszowianki - gmina Przyłęk;
KGW Bartodzieje - gmina Tczów;
Zespół Piątkowy Stok - gmina Zwoleń.
    Wszystkie wyżej wymienione miały za zadanie przygotowanie stoiska- które wprost uginały się od pysznych dań, mięs, przystawek, ciast oraz nalewek- brały one udział w corocznym konkursie „Stoisko miłe dla oczu”. Poza tym zespoły wykonały piękne kompozycje z bibułki, które oceniane były w związku z konkursem „Izba kwiatem przybrana”.
    Laureatami tegorocznego Festiwalu zostali: Zespół „PO CO CI TO ” z Wielgiego oraz Zespół Sobótka z Czarnolasu. Nagrody otrzymali także: KGW Bartodzieje, Zespoły Piątkowy Stok, Łaguszowianki oraz Źródło nadziei; wyróżnienia natomiast trafiły w ręce KGW z Kuczek, Pakosławia, Bartodziejaków, Kazanowianek oraz Półborzanek. Nagrody rzeczowe w postaci sprzętu AGD ufundował organizator imprezy Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”. Festiwal Produktów Regionalnych miał na celu zaprezentowanie i upowszechnienie wśród mieszkańców obszaru LGD kulinarnego bogactwa naszego regionu. Podczas imprezy można było zobaczyć tradycyjne produkty, poznać ich receptury i tradycje z nimi związane, a przede wszystkim spróbować ich smaku, doceniając przy tym walory swojskich potraw. Każdy z przybyłych mógł znaleźć coś dla siebie – jedni raczyli się kapuśniakami, pierogami albo pyzami, a inni woleli skosztować racuchów, regionalnych wyrobów mięsnych i wędliniarskich, ciast oraz tradycyjnych napitków. Po zakończeniu części oficjalnej imprezy w najlepsze trwała zabawa. Goście w wyśmienitych nastrojach chętnie uczestniczyli we wspólnych tańcach oraz śpiewach.

   Zespół Ludowy „Po Co Ci To?” powstał w roku 1984. Jego założycielką była pani Maria Skupień. Od 2004 roku kierownikiem zespołu jest pani Iwona Giemza. Patronat nad zespołem ma Urząd Gminy w Ciepielowie, a opiekę sprawuje Renata Gołębiowska-Ambrozik - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciepielowie. Członkowie zespołu obecnie to 16 pań i 3 panów z miejscowości Wielgie i Marianki: Halina Fabiszewska, Iwona Giemza, Halina Granisz, Zofia Jarosz, Genowefa Koniusz, Jan Koptas, Maria Koptas, Irena Lenart, Urszula Mirecka, Grażyna Nowotnik, Stanisława Pięta, Krystyna Podlak, Zofia Siwiec, Maria Sulima, Rozalia Świostek, Kazimiera Wojciechowska, Franciszek Wojciechowski - grający na akordeonie i bębnie, Stanisław Wolak - grający na akordeonie, Teresa Wójcik. W 2009 roku zespół uroczyście obchodził 25-lecie swojego istnienia i działania. Panie i panowie doskonalą swój warsztat artystyczny na licznych próbach organizowanych w Domu Ludowym w Wielgiem, miło spędzając przy tym czas. Co roku kapela bierze czynny udział w różnych imprezach środowiskowych, festynach, dożynkach, konkursach, organizowanych zarówno w naszej, jak i sąsiednich gminach. Są to m.in. Festiwal Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle” w Lipsku, organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury; Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży, organizowany przez Dom Kultury w Iłży; Festiwal Produktów Regionalnych organizowany przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu; Biesiada zespołów i twórców ludowych pod hasłem „Z tradycją przy biesiadnym stole”, organizowana przez Lipskie Centrum Kultury oraz w lokalnych imprezach takich jak: Dzień Seniora, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Strażaka i in. Kapela może się poszczycić licznymi sukcesami i zdobytymi nagrodami, w ostatnich latach m.in.:
• Wyróżnienie w kategorii – zespoły w Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle” w Lipsku, organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury;
• Wyróżnienie w kategorii – zespoły w Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży, organizowany przez Dom Kultury w Iłży;
• Członkini zespołu pani Halina Granisz:
- I miejsce w kategorii solista w Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle” 2011 w Lipsku;
- III miejsce w kategorii solista w Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej „Powiśle” 2012 w Lipsku;
• Wyróżnienie w V Festiwalu Produktów Regionalnych organizowanym przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu.
• III miejsce za „Stroik – Świąteczny akcent” w VI Festiwalu Produktów Regionalnych zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu.
• I miejsce za „Stoisko miłe dla oczu” w VII Festiwalu Produktów Regionalnych zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu.
   Zespół prezentuje pieśni i gawędy pochodzące z Wielgiego i z okolic doliny rzeki Iłżanki, a także własne kompozycje. Na repertuar składają się również pieśni patriotyczne i kościelne oraz skecze i monologi zasłyszane i zbierane od starszych pokoleń. Do najbardziej zasłużonych wykonawców i twórców zaliczyć należy śpiewaczki: Iwona Giemza, Halina Granisz, Maria Koptas, Zofia Siwiec.
   W 2009 roku w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich - program integracji społecznej, uszyto i zakupiono dla zespołu nowe stroje ludowe i buty, których nie powstydziliby się nawet profesjonaliści.
   Członkowie zespołu wzięli udział w kilku wycieczkach krajoznawczo – turystycznych ufundowanych przez Wójta Gminy Ciepielów Artura Szewczyka w nagrodę za działalność w zespole i reprezentowanie gminy.

Dodano 26.02.2014

                                                                powrót