Urzad Gminy w Ciepielowie

Sobota, 18 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  349 dni, imieniny: Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

Link do przyszłości

    Jak planować swoją drogę zawodową? Czy studia gwarantują zatrudnienie? Które zawody są najbardziej przyszłościowe? Gdzie się uczyć? Co studiować, aby w przyszłości mieć nie tylko pracę, ale i satysfakcję z tego, co się robi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z planowaniem swojej kariery zawodowej szukali gimnazjaliści podczas spotkania z Młodym Profesjonalistą Michałem Woźniakiem, które odbyło się w poniedziałek 27 stycznia 2014r. w Publicznym Gimnazjum w Ciepielowie.
    Spotkanie odbyło się w ramach drugiej edycji projektu „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków firmy Microsoft i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i objęte patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Celem projektu jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Jesteśmy jedyną szkołą w regionie, która już po raz drugi zorganizowała spotkanie młodzieży z Młodym Profesjonalistą.
    Organizatorami spotkania na terenie naszej szkoły były p. Aneta Rozwadowska - nauczyciel wiedzy o społeczeństwie oraz p. Anna Marek – nauczyciel bibliotekarz.
    Pan Michał jest jednym z 30 młodych profesjonalistów, którzy w całej Polsce odwiedzają biblioteki, szkoły i domy kultury. To młodzi ludzie mający ciekawą, przyszłościową pracę związaną z nowoczesnymi technologiami. Wszystkich łączy charyzma, pasja i ważne doświadczenia zawodowe, które bez wątpienia dla wielu młodych ludzi mogą być inspiracją.
    W spotkaniu wzięło udział 68 uczniów klas III. Dowiedzieli się, jak wygląda dzień pracy młodego profesjonalisty/młodej profesjonalistki, wspólnie rozmawiali o nowych zawodach i zastanawiali się, które z nich są najbardziej przyszłościowe. Całość miała charakter warsztatowy – były quizy, pytania, wspólne ćwiczenia.
    W tym roku na spotkanie z gimnazjalistami został zaproszony pan Michał Woźniak – prezes Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, współpracownik Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA. Po przywitaniu się z grupą, nasz gość przedstawił główne założenia projektu. Następnie grupa uczniów podzieliła się na kilka drużyn, by zmierzyć się z niełatwym quizem wiedzy o aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Chłopcy i dziewczęta musieli odgadnąć m.in. czym jest geoarbitraż, absolwentów jakich kierunków studiów jest więcej niż miejsc pracy, od czego zależy bezrobocie, ile wynosi średnia płaca brutto w Polsce, jak ważna jest znajomość nowych technologii, jak duży procent pracodawców wymaga w swoich ofertach znajomości języków obcych. Zespoły uczniów bardzo burzliwie dyskutowały nad każdą odpowiedzią. Po quizie młodzież otrzymała dodatkowe materiały edukacyjne w postaci listy przydatnych linków z adresami stron internetowych. Po tej wypełnionej dyskusją rozgrzewce, przyszedł czas na punkt główny programu – czyli wystąpienie Młodego Profesjonalisty.
    Gość opowiedział o swoich losach zawodowych. Historia studenta filozofii i jednocześnie współpracownika laboratorium Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, byłego wolontariusza a obecnie prezesa Fundacji, współorganizatora kilku hacktonów społecznych – przekonała młodych ludzi, że ważna w wyborze drogi zawodowej jest elastyczność. Uczniom zaimponowała wszechstronność Michała, który jest jednocześnie aktywistą zajmującym się prawami człowieka w erze cyfrowej, orędownikiem Wolnego Oprogramowania, rzecznikiem prywatności i anonimowości on-line, ekspertem i wolontariuszem Fundacji Panoptykon, założycielem Warszawskiego Hackerspace’a i członkiem grupy Telecomix.
    Uczestnicy spotkania odkryli, jak wiele możliwości rozwoju zawodowego mają przed sobą. Administrator baz danych, rezydent czy nanotechnolog to jedne z "top ten" zawodów, które młodzi ludzie poznali podczas spotkania. Jak się okazało, świetnie potrafiliby odnaleźć się w przyszłościowych branżach. Podczas zabawy "Mógłbym być" każdy z uczniów miał za zadanie przymierzyć się do zawodu wylosowanego z puli „zawodów przyszłości” i spróbować odnieść się do tego, czy byłby w nim dobry. Niektórzy uczniowie wykazali się dobrą znajomością definicji nazw takich zawodów jak np.: tajemniczy klient, infobroker, animator kultury, windykator czy notariusz. Padały przekonujące wypowiedzi: „mógłbym być świetnym rezydentem, ponieważ lubię języki obce i jestem dobrze zorganizowany”, „jestem bardzo dokładna i odpowiedzialna – mogłabym być dobrą administratorką baz danych”.
    Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem uczniów z Młodym Profesjonalistą. Mam nadzieję, że młodzież rozszerzyła swoją wiedzę o mechanizmach wyboru zawodu, że było to doświadczenie tyleż pożyteczne, co przyjemne. Wierzę, iż kariera zawodowa Michała przekonała młodzież o tym, by odważnie planować swoją przyszłość i realizować marzenia.
Dodano 12.02.2014

                                                                powrót