Urzad Gminy w Ciepielowie

Sobota, 18 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  349 dni, imieniny: Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

IV Gminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, Jubileusz Złote Gody, Gminny Dzień Seniora

    W Gimnazjum w Ciepielowie odbył się IV Gminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej pod Patronatem Wójta Gminy Ciepielów. Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ciepielowie. Cele konkursu obejmowały: uczczenie 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, kształtowanie poczucia świadomości narodowej dzieci i młodzieży, rozwijanie ducha patriotyzmu wśród młodego pokolenia, ocalenie od zapomnienia poezji i pieśni patriotycznej oraz integrację środowisk szkolnych.
    W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie szkół z terenu gminy Ciepielów w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych i uczniowie klas I-III gimnazjum. Do konkursu przystąpiło 49 uczestników. Recytatorzy przygotowali do prezentacji jeden utwór poetycki o tematyce patriotycznej, a soliści i zespoły jedną pieśń patriotyczną w języku polskim. Komisje konkursowe powołane przez Organizatora oceniały prezentacje według ustalonych kryteriów. Poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki.
W kategorii Poezja Patriotyczna klas IV-VI szkół podstawowych laureatami zostali:
-Julia Wiktorowska –uczennica kl. VIB Szkoły Podstawowej w Ciepielowie- I miejsce,
-Julia Kapciak -uczennica kl. VI A Szkoły Podstawowej w Ciepielowie- II miejsce,
- Hubert Nachyła - uczeń Szkoły Podstawowej w Bąkowej- III miejsce,
- Monika Szewczyk – uczennica kl. IVB Szkoły Podstawowej w Ciepielowie –wyróżnienie.
W kategorii Poezja Patriotyczna klas I-III gimnazjum laureatami zostali:
- Kaja Balcerowska – uczennica kl. IIIB – I miejsce,
- Monika Giemza- uczennica kl. IB -II miejsce,
- Albert Rolnik– uczeń kl. IIIA -III miejsce,
- Martyna Kwiecień-uczennica kl. IA- wyróżnienie.
W kategorii Pieśń Patriotyczna klas IV-VI szkół podstawowych najlepiej zaprezentowali się:
- Zofia Grandos – uczennica kl. VA Szkoły Podstawowej w Ciepielowie – I miejsce,
- Trio Wokalne ze Szkoły Podstawowej w Bąkowej w składzie: K. Boniecka, I. Marzec, M. Niedziela -II miejsce
- Zuzanna Tracz -uczennica kl. VIB Szkoły Podstawowej w Ciepielowie – III miejsce,
-Monika Szewczyk –uczennica kl. IVB Szkoły Podstawowej w Ciepielowie– wyróżnienie.
W kategorii Pieśń Patriotyczna klas I-III gimnazjum najlepiej zaprezentowali się:
- Zespół wokalny kl. I AB – I miejsce,
- Martyna Kwiecień -II miejsce,
- Anna Łojek – III miejsce,
- Grzegorz Sulima – wyróżnienie.
    Nauczycielkami odpowiedzialnymi za przygotowanie i przebieg konkursu oraz Koncertu Galowego były: p. A. Marek i p. M. Balcerowska. Uczniowie gimnazjum pod kierunkiem p. M. Nowakowskiej przygotowali projekt oraz wykonali dekoracje. Do prezentacji w kategorii Poezja Patriotyczna uczniów przygotowały nauczycielki języka polskiego ze wszystkich szkół w gminie, a w kategorii Pieśń Patriotyczna -nauczyciele muzyki. Nad przygotowaniem tej uroczystości opiekę sprawowała p. wicedyrektor -A. Rozwadowska.
    Uroczystość rozpoczęli przedstawiciele uczniów gimnazjum, którzy powitali wszystkich gości na Koncercie Galowym IV Gminnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej. Wójt Gminy Ciepielów- Pan Artur Szewczyk(fundator nagród) i Pani Dyrektor ZPO- E. Giemza wręczyli laureatom piękne puchary, a wszystkim wykonawcom cenne nagrody książkowe. Następnie zwycięzcy konkursu zaprezentowali przygotowane utwory. Swój występ zadedykowali Ojczyźnie, dla upamiętnienia 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz zaproszonym gościom, wśród których były obecne pary małżeńskie, obchodzące Złoty Jubileusz swojego związku, czyli pięćdziesiątą rocznicę wspólnego życia. Występ młodych artystów rozpoczęła pieśń ‘’Niepodległość”, którą zaśpiewał chór ze Szkoły Podstawowej w Ciepielowie, przygotowany przez p. M. Kominek. Uczniowie prowadzący Koncert Galowy przybliżyli obecnym historię naszego narodu, począwszy od trzech rozbiorów, które rozpoczęły tragedię Ojczyzny, do roku 1918,w którym Niemcy podpisały kapitulację, a 10 listopada gromada legionowa witała zwolnionego z więzienia J. Piłsudskiego.11 listopada Polska odzyskała po123 latach niewoli upragnioną Niepodległość, okupioną krwią wielu pokoleń Polaków.
Podczas uroczystości do naszej szkoły dotarło Światło Niepodległości, czyli ogień przywieziony z Kostiuchnówki na Ukrainie, gdzie w czasie I wojny światowej rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew z udziałem Legionów.
    Po odśpiewaniu przez wszystkich Hymnu, p. Dyrektor E. Giemza podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie koncertu. Złożyła także życzenia parom małżeńskim, obchodzącym Złoty Jubileusz i jeszcze raz oddała głos gimnazjalistom. Życzyli oni Jubilatom nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się zbyt dalekie, wiary, która dodaje oparcia, kiedy bezradność przerasta, nieprzemijającej miłości, niesłabnącej radości, wzajemnej życzliwości i wyrozumiałości. Zadedykowali zacnym gościom wiersz K.I. Gałczyńskiego „Pieśń III”, po którym wszyscy odśpiewali 100 lat.
    Po zakończeniu występów laureatów IV Gminnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznych rozpoczęła się uroczystość wręczania medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W Polsce, za długoletnie pożycie małżeńskie Wojewoda ma prawo wystąpić do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie Medalu jubilatom. To jedno z najpopularniejszych cywilnych odznaczeń państwowych w Polsce. Przyznawane jest od 1960 roku. Moment odznaczania medalami poprzedziły ciepłe słowa Pana Wójta skierowane do małżonków: „50 lat temu zawarliście związki małżeńskie. Od tego dnia wiedliście wspólne życie, pokonując wszelkie trudności narzucone przez los. Te wspólnie przeżyte 50 lat to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego. Pragnę w imieniu własnym oraz w imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Ciepielów przekazać Jubilatom życzenia na dalsze lata życia. Drodzy Jubilaci życzę Wam długich i pogodnych lat życia w jak najlepszym zdrowiu i zadowoleniu. Niech towarzyszy Wam szczęście i pogoda ducha a miłość najbliższych wynagrodzi Wam trud i wysiłek, który włożyliście w ich wychowanie." W imieniu Prezydenta RP medale wręczył Wójt Gminy Artur Szewczyk wraz z listami gratulacyjnymi oraz pamiątkowymi statuetkami. Proboszcz parafii Ciepielów ks. S. Sławiński w „kilkorgu słowach” wyraził swoje uznanie dla obchodów dzisiejszego święta, zaznaczył, jak ważne jest spotkanie w tym dniu trzech pokoleń Polaków. Życzył Jubilatom wszystkiego, co najlepsze, zdrowia i opatrzności Bożej, a młodym, by podążając ku przyszłości, zawsze pamiętali o przeszłości. Wręczył również Pamiątkę 50 rocznicy zawarcia Sakramentu Małżeństwa oraz czekoladki. W imieniu odznaczonych par podziękowania złożył Pan Mieczysław Hamera.
    Świętującymi swe złote jubileusze małżeńskie byli: Marianna i Stanisław Burek, Sabina i Ireneusz Choroś, Maria i Aleksander Drąg, Alicja i Mieczysław Hamera, Krystyna i Jan Kosiór, Danuta i Witold Łojek, Marianna i Ryszard Mąka, Danuta i Marian Nachyła, Aleksandra i Tadeusz Siepietowscy, Krystyna i Jan Sobania.
Kolejnym punktem uroczystości był Gminny Dzień Seniora. Wójt Gminy życzył przybyłym Seniorom przede wszystkim sił i zdrowia na kolejne lata życia. Całość dopełnił tort oraz słodki poczęstunek.. Tradycyjnie odśpiewano chóralne sto lat oraz wzniesiono toast za zdrowie wszystkich obecnych.

Dodano 15.11.2013                                                                powrót