Urzad Gminy w Ciepielowie

Poniedziałek, 20 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  347 dni, imieniny: Dobiegniew, Fabian, Sebastian

Gminny Konkurs Regionalny "Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś"

    Dnia 27 marca 2013 r. odbył się III Gminny Konkurs Regionalny "Zwyczaje i obrzędy ziemi ciepielowskiej dawniej i dziś". Jak co roku organizatorem konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. dr. M. Papuzińskiego w Ciepielowie, Honorowy Patronat nad konkursem sprawował Wójt Gminy Ciepielów. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor Elżbieta Giemza, która powitała wszystkich zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów oraz przybliżyła zgromadzonym cele konkursu. Łącznie do konkursu przystąpiło 125 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Ciepielów. Każda placówka miała za zadanie przygotować inscenizacje w dwóch kategoriach: klasy I – III i klasy IV – VI.
    Tym razem uczestnicy prezentowali zwyczaje oraz obrzędy najstarszych i najważniejszych świat chrześcijańskich upamiętniających Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Publiczność oglądała, jak dawniej obchodzono Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę i śmigus – dyngus. Widzowie zobaczyli również obrzędowość witania wiosny (gaik maik), a także zwyczaj chodzenia z kurkiem po dyngusie. Wszystkie występujące osoby ubrane były w stroje stylizowane na wzór ludowy odpowiadające tematyce widowiska. Ponadto każda grupa biorąca udział w konkursie uświetniła swój występ tańcem i pieśniami.
    Prezentacje zespołów oceniała Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora szkoły. W gronie Jury zasiedli: Danuta Hyc – była wieloletnia dyrektor Przedszkola Samorządowego w Ciepielowie, Majka Sotowicz – poetka mieszkająca na terenie naszej gminy, Zofia Jaworska – emerytowana nauczycielka języka polskiego z Bąkowej, Anna Marek – nauczyciel bibliotekarz PG w Ciepielowie oraz Witold Chojak – wiceprzewodniczący Rady Gminy w Ciepielowie. Członkowie Komisji Konkursowej, oceniając występy zespołów uczniowskich, przyznawali punkty w skali od 0 do 5 w następujących kryteriach: wybór tematyki widowiska, wierność w ukazywaniu dawnych i współczesnych zwyczajów oraz obrzędów; konstrukcja inscenizacji i poziom jej scenicznej interpretacji; charakter i poziom wykonania tańca; repertuar i czystość śpiewu; dobór muzyki; gwarowe brzmienie tekstów i dykcja; strój, rekwizyty oraz dekoracja; ogólny wyraz artystyczny.
Werdykt przedstawiła Dyrektor Elżbieta Giemza, a Wójt Gminy Artur Szewczyk i wiceprzewodniczący Rady Gminy Witold Chojak wręczali "małym aktorom" puchary, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
• w kategorii klas I – III
- I miejsce zajęły dzieci z PSP w Bąkowej
- II miejsce zdobyły dzieci z PSP w Wielgiem
- III miejsce uzyskały dzieci z PSP w Ciepielowie
- wyróżnienie przyznano dzieciom z PSP w Ciepielowie
• w kategorii klas IV – VI
- I miejsce zdobyli uczniowie z PSP w Ciepielowie
- II miejsce uzyskali uczniowie z PSP w Bąkowej
- III miejsce zajęli uczniowie z PSP w Ciepielowie
Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu o słuszności idei organizowania konkursu regionalnego. Powrót do czasów odległych i przenoszenie ich we współczesne realia napawa nas dumą, gdyż dzieci chcą pielęgnować tradycje swoich przodków. Sięganie do „zwyczajów i obrzędów naszych ojców” odkrywa uroki ciepielowskiej obrzędowości, która warta jest, aby ją przywrócić, a tym samym ocalić od zapomnienia.


Dodano 03.04.2013


                                                                powrót