Urzad Gminy w Ciepielowie

Piątek, 24 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  343 dni, imieniny: Felicja, Mirogniew, Rafał, Rafaela, Tymoteusz

Wystawa Ikon Ks. Stanisława Drąga

W dniu 24 sierpnia 2009 roku odbyło się otwarcie wystawy ikon księdza Stanisława Drąga w rodzinnym Ciepielowie. Wystawa potrwa do 3 września 2009 roku i obejmuje 51 eksponatów. W otwarciu wystawy uczestniczyli: Wójt Gminy Ciepielów Pan Artur Szewczyk, ks. proboszcz Stanisław Sławiński, rodzina ks. Drąga, nauczyciele, a także czytelnicy i młodzież.
Ks. Stanisław Drąg urodziła się w 1941 roku w Kałkowie k/ Ciepielowa. Po ukończeniu Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także brał udział w zajęciach rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Ks. Stanisław Drag zdobył także wiedzę z dziedziny konserwacji zabytków u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa - Kustosza Wawelu.
Przez kilkadziesiąt lat kapłaństwa związany z Radomiem. Budowniczy kościoła p.w. Świętej Jadwigi na Osiedlu Akademickim.
Od września 2004 roku ks. Stanisław Drąg jest proboszczem parafii p.w. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą. Od najmłodszych lat ulubionym zajęciem kapłana jest rysowanie i malowanie tego co, go otacza, z czym spotyka się na co dzień. Są to krajobrazy rozległych łąk, scenki z rodzinnej wsi. Spotkanie z liturgią cerkiewną w czasie studiów lubelskich spowodowało ogromne zainteresowanie pisaniem ikon. Pierwsze powstały w 1968 roku, a więc 41 lat temu. Od tego czasu powstało ponad 2000 ikon. Ks. Stanisław Drąg nazywa swoje ikony deskami do nieba, swoją "wieczorną, a wielokrotnie nocną, modlitwą ukrytą w malowanych deskach". Ponad dwa lata temu, w szkole w Grabowie, ks. Stanisław założył szkołę pisania ikon. W zajęciach wzięło udział czternaścioro uczniów, którym towarzyszyli rodzice. Do tej grupy dołączyło grono niepełnosprawnych z Zespołu Terapii przez Pracę i Kulturę w Warce, a także w radomskim seminarium powstała grupa złożona z sześciu alumnów i dwóch księży.
W 2001 roku ks. Stanisław Drąg został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków, a w roku 2006 roku została wydana jego książka pt. "Kolorami pisane Imię Boga". Spotkanie zakończyło się drobnym poczęstunkiem, przy którym nie brakowało pytań do znakomitego kapłana artysty.


Dodano 25.08.2009


                                            powrót