Urzad Gminy w Ciepielowie

Piątek, 24 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  343 dni, imieniny: Felicja, Mirogniew, Rafał, Rafaela, Tymoteusz

Zaproszenie na Wystawę Ikon

Gminna Biblioteka Publiczna w Ciepielowie zaprasza na otwarcie Wystawy Ikon ks. Stanisława Drąga, dnia 24.08.2009r. o godz. 17.00 w budynku biblioteki w Ciepielowie ul. Kochanowskiego 4 oraz 04.09.2009r. o godz. 17.00 w Filii Bibliotecznej w Wielgiem.

Ksiądz Stanisław Drąg urodził się w 1941 roku w Kałkowie koło Ciepielowa. Po ukończeniu Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (1960), odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu (1960- 1966).
Po roku pracy duszpasterskiej w parafii Skrzynno, podjął studia specjalistyczne z teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1968 - 1970). Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także uczestniczył w zajęciach z rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Machalaka z Kazimierza Dolnego. Wiedzę z dziedziny konwersacji zabytków zdobył u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa - kustosza Wawelu.
Od 1972 do 2004 roku miejscem zamieszkania i pracy duszpasterskiej ks. Stanisława Drąga był Radom. Ks. Stanisław Drąg był proboszczem i budowniczym kościoła p.w. Św. Jadwigi Królowej w osiedlu Akademickim miasta Radomia. Od września 2004 roku jest proboszczem parafii p.w. Św. Trójcy w Grabowie nad Pilicą.
Stanisław Drąg to kapłan artysta. Od najmłodszych lat jego ulubionym zajęciem jest rysowanie i malowanie. W jego twórczości wyraźnie daje się wyodrębnić kilka tematów. Od najmłodszych lat ks. Stanisław Drąg maluje to, co go otacza, z czym spotyka się na co dzień. Są to krajobrazy rozległych łąk, scenki z rodzinnej wsi.
Spotkanie z liturgią cerkiewną w czasie studiów lubelskich spowodowało ogromne zainteresowanie malarstwem ikon. Przez wiele lat ks. Stanisław Drąg maluje ikony, nigdy jednak ich nie kopiuje niewolniczo. Wkłada w ich powstanie zawsze coś od siebie.
Ks. Stanisław Drąg ma jeszcze jeden ulubiony temat. Datuje go od pierwszego urlopu wikariuszowskiego, który spędził w Kazimierzu Dolnym.
Niepowtarzalna uroda tego miejsca, jego artystyczna atmosfera zaowocowały powstaniem wielu prac.
Na ciekawą, plastyczną osobowość ks. Stanisława Drąga złożyły się dwa światy.
Z jednej strony jest to fascynacja pięknem otaczającego krajobrazu, a drugiej zauroczenie sztuką cerkiewną z całym jej bogactwem i obrzędem.
We wrześniu 2001 roku ks. Stanisław Drąg został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków.


Ulotka promująca wystawę

       Dodano 19.08.2009


                                            powrót