Urzad Gminy w Ciepielowie

Poniedziałek, 20 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  347 dni, imieniny: Dobiegniew, Fabian, Sebastian

Fizjoterapia w Pcinie w ramach NFZ

    Historia fizjoterapii w Pcinie sięga 2009 roku. Właśnie wtedy zrodził się pomysł uruchomienia placówki zdrowia, która świadczyłaby usługi w zakresie rehabilitacji dla mieszkańców gminy. Co prawda, szpital powiatowy świadczył podobne usługi, ale z informacji przekazywanych przez mieszkańców o konieczności bardzo długich oczekiwań na termin zabiegów, postanowiliśmy wykorzystać posiadany budynek i uruchomić w nim dzienny zakład fizjoterapii. Decyzja lokalizacyjna była podyktowana przede wszystkim tym, iż budynek po byłej szkole podstawowej przeszedł w latach 2007-2008 gruntowna modernizację, na którą nasza gmina wydatkowała ponad 350 tysięcy złotych. Budynek należało tylko dostosować do wymogów zakładów rehabilitacji i fizjoterapii. W 2010 roku po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac, między innymi wybudowaniu podjazdu dla osób niepełnosprawnych, przebudowie pomieszczeń, łazienek, instalacji systemu alarmowego, wymianie centralnego ogrzewania, a także zakupie profesjonalnych urządzeń do fizjoterapii, na co w sumie z budżetu gminy wydatkowano kolejne ponad 150 tysięcy złotych – budynek został przekazany w użytkowanie Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Ciepielowie.
    Pracownia Fizjoterapii w Pcinie działa od 1 czerwca 2010 roku. Początkowo jej funkcjonowanie finansowane było przez Urząd Gminy, a także w ramach środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Po zakończeniu realizacji programu finansowanie przejął SPZOZ w Ciepielowie. Starania o uzyskanie kontraktu z Narodowego funduszu Zdrowia rozpoczęła się począwszy od roku 2010. Dopiero jednak od maja 2012 roku udało się podpisać kontrakt na świadczenie usług fizjoterapeutycznych. Opłaciło się więc ryzyko podjętych starań przez wójta i radę gminy. Dzisiaj wspólnym wysiłkiem z doktorem Tadeuszem Rybusem osiągnęliśmy sukces, bo takiego gminnego ośrodka fizjoterapii może nam pozazdrościć nie jedna, dużo bogatsza gmina niż nasza. Dobry pomysł i konsekwencja działania, a dla wszystkich mieszkańców tak potrzebna w dzisiejszych czasach fizjoterapia na wyciągnięcie ręki. U nas nie trzeba czekać miesiącami na zabiegi, trzeba tylko udać się do lekarza pierwszego kontaktu i już uruchamiane są zabiegi lecznicze.
    W ramach podpisanej umowy z NFZ przyjmujemy wszystkich pacjentów posiadających skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne wystawione przez dowolnego lekarza posiadającego kontrakt z NFZ (rodzinny, specjalista). Na skierowaniu może być maksymalnie 5 rodzajów zabiegów w serii 10 powtórzeń. Pacjent zgłaszając się na wizyty do Pracowni Fizjoterapii powinien włącznie ze skierowaniem przynieść aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Wszelkie dodatkowe informacje możliwe do uzyskania w Pracowni Fizjoterapii w budynku po byłej szkole podstawowej w Pcnie pod numerem telefonu 662 193 121 czynnym w godzinach pracy ( 8:00 do 18:00). Pracownia Fizjoterapii w Pcinie zatrudnia 6 osób: 3 mgr fizjoterapii, 1 licencjat fizjoterapii, 1 technik fizjoterapii, 1 technik masażysta.
    Wykonywane zabiegi:
Pole magnetyczne: przyspiesza metabolizm komórek, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa dopływ tlenu i zasadowość tkanek oraz umożliwia relaksację przyspiesza gojenie tkanki kostnej (szczególnie przydatne przy złamaniach), gojenie tkanek miękkich, regeneracji organizmu, zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Laseroterapia: wykorzystuje się do biostymulacji, normalizacji i regeneracji błon komórkowych tkanki kostnej i tkanek miękkich, złamania, skręcenia, stłuczenia mięśni i tkanek, choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenie ścięgien, zespoły bólowe np. łokieć tenisisty, bolesny bark, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ostroga piętowa, reumatologiczne zapalenie stawów, zapalenie stawów biodrowo-krzyżowych
Elektrolecznictwo Prądy Traberta: działają silnie bodźcowo, zmniejszając odczucie bólu, szczególnie kilka godzin po stymulacji, poprawia krążenie dzięki wywoływaniu drżenia mięśniowego, obniża napięcie mięśniowe.
TENS - (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) działa silnie przeciwbólowo, zarówno w przewlekłych zespołach bólowych jak i w stanach ostrych, nerwobólach, bólach nowotworowych, bólach fantomowych, bólach reumatycznych i pooperacyjnych. TENS stosowany jest do stymulacji mięśni w przypadku nietrzymania moczu. Poprawia również krążenie.
Prądy Kotza : stosowane do elektrostymulacji mięśni osłabionych, powodują wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Stosowane w przypadku skolioz i leczenia płaskostopia, oraz jako trening rozgrzewający głęboko położonych mięśni. Poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe.
Prądy diadynamiczne: -mają działanie przeciwbólowe, poprawiają krążenie, obniżają napięcie mięśniowe, normalizują aktywność układu wegetatywnego.
Prąd galwaniczny: -usprawnia krążenie na zasadzie działania ciepła endogennego, zmniejsza odczucia bólu poprzez przyspieszenie eliminacji substancji zapalnych i bólowych, stosowany do jonoforezy-czyli wprowadzania leku za pomocą prądu stałego.
Prąd neofaradyczny: powoduje skurcze tężcowe mięśni prawidłowo unerwionych, wzmacnia siłę mięśniową, stosowany do reedukacji mięśni.
Prądy interferencyjne wg Nemecka: -mają działanie przeciwbólowe, normalizują równowagę wegetatywną, zmniejszają przykurcz po unieruchomieniu, przyspieszają proces gojenia się stanów zapalnych stawów.
Ultradźwięki: stosowane w zespołach bólowych kręgosłupa, leczeniu ostrogi piętowej, likwidacji krwiaków, zmniejszenia stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych.
Masaż klasyczny: działa przekrwiennie, przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. Zmniejsza napięcie mięśniowe.
Masaż limfatyczny: usprawnienia przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Osiągany jest w sposób mechaniczny przez przepchnięcie zalegającej chłonki i udrożnienie węzłów chłonnych.
Lampa sollux: przewlekłe i podostre zapalenia stawów oraz zapalenia okołostawowe Nerwobóle i zespoły bólowe Stan po przebytym zapaleniu skóry i tkanek miękkich pochodzenia bakteryjnego Jako zabieg wstępny przed masażem i jonoforezą.
Kinezyterapia: leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu. Głównym celem tej terapii jest przywrócenie bezbolesnych ruchów kręgosłupa i kończyn, poprawa wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni oraz kontrolowany spadek wagi ciała. Obejmuje również kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych. Kinezy terapia stosowana jest w profilaktyce, rekreacji i rehabilitacji.
Wszystkich mieszkańców gminy potrzebujących pomocy fizjoterapeutycznej serdecznie zapraszamy do korzystania z usług Dziennego Ośrodka Fizjoterapii w Pcinie.


Dodano 10.07.2012                                                                powrót