Urzad Gminy w Ciepielowie

Piątek, 24 Stycznia 2020 roku,  do końca roku zostało  343 dni, imieniny: Felicja, Mirogniew, Rafał, Rafaela, Tymoteusz

Zapusty

„Leciały ptaki przez gęste krzaki, przyszliśmy do państwa, bo dzisiaj kusaki” . Tak śpiewali uczniowie PSP w Bąkowej, którzy przygotowali obrzędowe widowisko pt: „Zapusty”. W ostatnie dni karnawału sala gimnastyczna przemieniła się w wiejska izbę, a uczniowie w ludowych przebierańców: Cygana, diabła, niedźwiedzia, dziada i babę. Uczniowie chcieli tym przedstawieniem przypomnieć zebranej licznie widowni, jak polska wieś w regionie radomskim świętowała ostatnie trzy dni karnawału, tzw. kuse dni, po których następował okres wielkiego Postu. Inscenizacja była niezwykle barwna dzięki licznym rekwizytom z Izby Regionalnej PSP w Bąkowej oraz strojom wypożyczonym z Domu Kultury z Zwoleniu. Młodzi aktorzy z werwą i dużym zaangażowaniem odegrali swoje role. Diabeł figlował po chałupie, cyganka plądrowała izbę, zaś Cygan pokazywał jakie sztuczki potrafi jego miś. Baby i dziewczęta kręciły się w kole i śpiewały:
„To na konopie to na len Tańcujmy baby cały dzień Tańcujmy kumy cały dzień Niech wam urośnie piękny len"
Kiedy już przebierańcy „nabroili” w izbie: rozsypali słomę i popiół, rozlali mleko, poprosili o datki gospodynię, zastrzegając przy tym:
„Nie dajcie nam mąki, Bo się umączymy. Dajcie nam jajek, To se usmażymy”.
Przebierańcy tańczyli i śpiewali:
„Kusak ty, kusak ja, Kusakowi każdy da”.
Widowisko przygotowali nauczyciele i uczniowie pod kierunkiem pani dyrektor Anny Kozieł, scenariusz i reżyseria instruktor do spraw folkloru z Domu Kultury w Zwoleniu- pani Joanna Tęcza. Scenografię przygotowała pani Helena Nowotnik. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, było wystawiane aż trzykrotnie. Obejrzeli je nie tylko uczniowie tutejszej szkoły, ale również radni Gminy Ciepielów, rodzice, mieszkańcy okolicznych wiosek oraz podopieczni „Dworku Uroczysko” w Łaziskach. Szkoła w Bąkowej wyszła bowiem z założenia, że kusaki i zapusty to ciekawe elementy folkloru i warto je ocalić od zapomnienia. Dodać należy, że ludowość na stałe wpisuje się w historię szkoły w Bąkowej. W sierpniu 2010 otwarto tu pierwszą w Gminie Ciepielów Izbę Regionalną. W tym lokalnym muzeum zgromadzono wiele ciekawych eksponatów związanych z życiem mieszkańców dawnej wsi radomskiego regionu. W Izbie Regionalnej można zobaczyć m. in. kufry, rzeźbioną szafę, kredens, łóżko, obrusy, kilimy, przyodziewek roboczy i świąteczny, sprzęt rolniczy oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu przedsięwzięciu młode pokolenie uczy się szanować i pielęgnować tradycje swoich przodków, mieszkańców „małej ojczyzny”, które stają się niejednokrotnie inspiracją do własnej twórczości. Starszym przypominają się czasy dzieciństwa i młodości. Liczba eksponatów bąkowskiego muzeum stale się powiększa, a zainteresowanie ekspozycją nadal wzrasta, o czym świadczą liczne wpisy do księgi pamiątkowej, oto jeden z nich: „Dziękujemy za piękna prezentację tradycji kusakowej. Jesteśmy zachwyceni eksponatami w Izbie Regionalnej. Chwała wszystkim, którzy ocalili od zapomnienia tak dużo pięknego polskiego folkloru i polskiej ludowej tradycji. Życzymy wszystkiego najlepszego”. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników dawnych obyczajów do odwiedzania naszej izby. Tu możecie poznać swoje korzenie, docenić mądrość i doświadczenie przodków po to, aby lepiej żyć i pracować dla dobra tej „Małej” i „Dużej Ojczyzny”. Nie można bowiem tworzyć Nowego bez znajomości starego.Dodano 18.03.2011

                                                                powrót