Urzad Gminy w Ciepielowie

Piątek, 24 Maja 2019 roku,  do końca roku zostało  222 dni, imieniny: Cieszysława, Estera, Jan, Joanna, Maria, Mokij, Wincenty, Zuzanna, Zula

Odpowiedzi wójta na zadane pytania
 
Pytanie

Pani Anna:
Witam Pana Wójta! Chciałam prosić o reakcje związaną z wyjazdem z Ranachowa B na drogę powiatowa w stronę Kazanowa. Pacjenci Ośrodka fizjoterapii nie zważają na żadne zasady i parkują po obu stronach drogi, ""metr"' za skrzyżowaniem. Ominąć ich jest ciężko, a wyminąć się z innym autem graniczy z cudem, nie uszkadzając samochodu. Jest parking zrobiony przez gminę, a i tak droga w tamtą stronę jest całkiem zastawiona. Proszę o reakcje, bo kiedyś jak ktoś się zagapi to będzie wypadek. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Aniu! Problem poruszony przez Panią był także zgłoszony podczas ostatniego zebrania sołeckiego. W najbliższym czasie, wspólnie z Policją( uzgodnienie znaku zakazu zatrzymywania się ) rozwiążemy problem.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Marta:
Witam. Chciałam poruszyć temat odblasków. Przejeżdżam codziennie około godziny 6 rano przez Ciepielów ( gminę Ciepielów) i muszę powiedzieć że ludzie chodzący wydłuż drogi nie posiadają odblasków. Mimo wielkiej ostrożności ciężko jest zauważyć a wszczególności jak dochodzi mglisty poranek. A teraz kiedy późno wschodzi słońce jest to niebezpieczne. Fajnie by było gdyby jakaś akcja była przeprowadzona na terenie gminy wśród mieszkańców bo w szkołach to jest standard a dorosłe osoby często zapominają albo nie są chyba świadome powagi sprawy i konsekwencji. pozdrawiam

Odpowiedź wójta

Pani Marto! Oczywiście ma pani rację, po zmroku trudno jest kierowcy dostrzec na drodze pieszego bez odblasku. Właśnie dlatego wprowadzono nowe przepisy nakładające na pieszych obowiązek posiadania odblasków podczas poruszania się na drodze po zmroku. W ubiegłym roku w szkołach ( dla uczniów) oraz podczas wielu uroczystości organizowanych przez gminę (dla dorosłych) rozdaliśmy ponad 2,5 tysiąca odblasków ( w formie breloka z herbem gminy ). W ramach organizowanych co roku rajdów rowerowych Związku Gmin nad Iłżanką rozdajemy paski odblaskowe na rękę. Myślę, że kto chciał się wyposażyć w tego rodzaju odblaski to miał taką okazję. W tym, że ludzie ich nie używają, to jednak zależy od przyzwyczajenia, od wyrobienia sobie nawyku, że bez odblasku nie powinniśmy poruszać się po zmroku na drodze, bo jest to niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla innych poruszających się na drodze. Potrzeba czasu ( bo kary jak wynika z rozmów z Policją niewiele dają), trzeba zmiany światopoglądu na tą sprawę. Przeprowadzimy akcję promująca odblaski wśród dorosłych na terenie naszej gminy, może to uratuje chociaż jedno życie. Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten problem.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Arkadiusz:
Witam Panie Wójcie interesuje mnie kiedy zakończy się zmiana planu zagospodarowania przestrzennego w gminie?? Ponieważ pragnę postawić dom jednorodziny posiadam materiały budowlane jedyną przeszkodą jest brak działki.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Arku! Pierwsza zmiana planu zagospodarowania już weszła w życie. Kolejna procedura została rozpoczęta w pierwszym kwartale tego roku i potrwa co najmniej do połowy 2016 roku. Nie wiem kiedy złożył pan wniosek, proszę o skontaktowanie się w tej sprawie z panem Andrzejem Hycem Kierownikiem Referatu Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej w Urzędzie Gminy w Ciepielowie ( tel. 48 3788-080 wew.36).
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Krzysztof:
Szanowny Panie Wójcie, kieruję pytanie odnośnie kościoła w Wielgiem. Otóż parafia obchodziła ostatnio piękny jubileusz, ogólnie cała miejscowość jest bardzo piękna i bardzo panu gratuluję takiego sukcesu. Wracając do tematu kościoła, chciałbym zapytać czy gmina nie może dołożyć wszelkich starań by obiekt w środku został pomalowany i umieszczone zostały w nim piękne freski? Kościół w Ciepielowie jest piękny natomiast w Wielgiem trochę odrażają te białe i zagrzybione ściany. Miejscowość jest rozsławiona przez artystę Malczewskiego jak i przez ten jubileusz parafii, przez co widać wzrost liczby odwiedzających turystów. Jednak w środku kościoła nie ma niestety takiego klimatu sakralnego. Może gmina powinna nawiązać współpracę z proboszczem, parafianami jak i Unią Europejską i uświetnić ten kościół by przyciągał a nie odstraszał. Jest pan świetnym wójtem, zaangażowanym w ludzkie dobro więc mam ogromną nadzieję, że i w tej kwestii znajdzie pan mądre rozwiązanie. Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Panie Krzysztofie! Poprawa estetyki centrum Wielgiego to jedno z trzech zadań realizowanych w naszej gminie (Czerwona, Ciepielów) związanych z zagospodarowaniem centrum miejscowości przy kościołach parafialnych. Wcześniej dokończyliśmy budowę domu ludowego wraz z zagospodarowaniem terenu, a w tej chwili w Wielgiem za kwotę 1,67 milion złotych budujemy nowe przedszkole dla dzieci z terenu całej gminy. Budowa przedszkola z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego wyeksponowania pięknych walorów Wielgiego. Sprawa wyglądu wnętrza Kościoła, to jednak przede wszystkim sprawa parafian i księdza proboszcza. Obiecuję, że porozmawiam z księdzem proboszczem. Ksiądz proboszcz to bardzo przyjazny i życzliwy człowiek, otwarty na rozmowę. Jeżeli tylko parafia będzie podejmowała w tym kierunku jakieś kroki to gmina pomoże, także w ubieganiu się o środki unijne.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Mariusz:
Dzień dobry Panie wójcie. Od kilku lat obserwuje Pana miejscowość i gminę, i daje się za obserwować wielkie zmiany. Jak byłem po raz pierwszy w Ciepielowie 1999r,było można odczuć zastygnięte miasteczko. Ale teraz widzę wielką poprawę stara się Pan jak może dużo inwestuje w gminę. Teraz Ciepielów odżył i żyję. Proszę tak dalej działać. Z poważaniem Mariusz.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Mariuszu! Cieszę się, że ludzie od czasu do czasu odwiedzający naszą piękną gminę dostrzegają korzystne zmiany zachodzące w otoczeniu nie tylko Ciepielowa ale i całej gminy. Pana piękne słowa będą z pewnością motorem do jeszcze większej pracy w codzienną zmianę oblicza naszej gminy.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marek:
Witam Panie Wójcie, Chciałbym zapytać czy ktoś mógłby zwrócić uwagę na parkujące auta przy ul. Czachowskiego na wysokości Klubu Jeździeckiego? Bardzo często po obu stronach ulicy (na chodnikach) stoją zaparkowane auta co jest utrudnieniem dla zwykłych uczestników ruchu. Takie parkowanie zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym i blokuje chodnik prowadzący do firmy Rol-Mot. Proszę o pochylenie się nad problemem. Pozdrawiam

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Marku! Informację o problemie przekazałem na Posterunek Policji w Ciepielowie. Gmina może zrobić tylko tyle, ulica Czachowskiego w Ciepielowie jest drogą powiatową, będącą w zarządzie powiatu lipskiego.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Karolina:
Witam Pana Wójta, tak sobie myślę, że bardzo dobrym krokiem ku aktywizacji młodzieży - i nie tylko, byłoby powstanie obiektu sportowego typu orlik lub nawet czegoś mniejszego, co zawierałoby chociażby kort tenisowy. Czy plany inwestycyjne naszej Gminy nie zawierają czegoś z powyższej idei? Pozdrawiam serdecznie, Karolina.

Odpowiedź wójta

Pani Karolino, w tym roku przystąpiliśmy do prac, których efektem w najbliższej przyszłości ( z naciskiem bliższej niż dalszej ) będzie wybudowanie na terenie tzw. stodółek, kompleksu sportowo - rekreacyjnego dla całej gminy. W tej chwili toczy się sprawa sądowa, w sprawie zasiedzenia na rzecz gminy działek na tym terenie. Po zakończeniu sprawy, przystępujemy do opracowania dokumentacji technicznej. Jak będzie wyglądał kompleks, w dużej mierze zależy od dostępności terenów w tym miejscu. Chciałbym aby zmieściła się na nim 400 metrowa tartanowa bieżnia lekkoatletyczna. Jak się zmieści, to terenu będzie pod dostatkiem na inne boiska, zarówno na boisko ze sztucznej trawy do piłki nożnej, dwa korty do tenisa, boisko do koszykówki, siatkówki, także do siatkówki plażowej, siłownia zewnętrzna, miasteczko ruchu drogowego, plac zabaw i elementy infrastruktury technicznej takie jak trybuna, zaplecze sanitarne, parking itp. Zadanie to jest moim osobistym priorytetem na obecna kadencję. W tym roku na cele projektowe przeznaczyliśmy w budżecie gminy 35.000,-zł
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Krzysztof:
Witam. Panie wójcie mam prośbę, aby coś poradzić na codzienne braki wody w miejscowości Wielgie pod lasem. Zwodociągowanie gminy w 100%, jest na pewno bardzo dużym osiągnięciem (mam nadzieje że nie tylko medialnym), no ale wypadałoby zapewnić jeszcze wodę w tej sieci. Chciałbym również nadmienić, że problem ten wraca jak bumerang od kilku lat. Pozdrawiam Krzysiek.

Odpowiedź wójta

Panie Krzysztofie, w związku z długotrwale utrzymującą się suszą, obecny rok jest chyba najgorszy od kilkudziesięciu lat. Na terenie naszej gminy jest ponad 1800 odbiorców wody. Przez ostatni upały, przede wszystkim z racji podlewania przez mieszkańców upraw malin i nie tylko ( podlewane są ogródki, trawniki itp.) zużycie wody zwiększyło się w stosunku do miesięcy wiosennych ponad 10 krotnie. Nie pomagają żadne apele oszczędzanie wody. A ta, nie jest nieograniczona. Przypomnę, że nasza gmina w całości zasila wodociąg ze studni głębinowych, a ta jak wszyscy wiemy nie jest w nieskończona. Pomimo wybudowania całej sieci dużymi rurami ( 220 mm) co miało nas zabezpieczyć przed dużymi obciążeniami sieci ( ilości transportowanej wody) obecne zużycie jest tak ogromne, że stacje uzdatniania wody pracujące już od prawie dwóch miesięcy na 150 % mocy nie dają po prostu rady. Podjąłem decyzję o wbudowaniu jeszcze jednej studni przy stacji uzdatniania wody w Ciepielowie, a także o przystąpieniu prac nad jeszcze jedną stacją w miejscowości Stary Ciepielów, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia możliwości gminnej sieci wodociągowej, ale jak wypowiedzieli się specjaliści, jeżeli woda z wodociągu będzie służyła nawadnianiu upraw, to i tak to nie rozwiąże problemu. Do dnia 25 sierpnia nie wstrzymywaliśmy dostaw wody, a czasowe braki w dostępie do wody spowodowane były awariami ( przegrzewaniem się pomp i instalacji zasilających wodociąg), od dnia 26 sierpnia z powodu bardzo dużego opadnięcia wód w studniach głębinowych zmuszeni zostaliśmy wprowadzić dwie przerwy w dostawach wody ( szczegóły na stronie gminy Ciepielów).
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec gminy:
Szanowny Panie Wójcie Chciałbym się zapytać, czy w najbliższym czasie planowana jest poprawa nawierzchni wału w Pcinie. Wiem, że jest to droga powiatowa, ale jej remont obiecywał już przed poprzednimi wyborami samorządowymi pan Paweł Jędraszek. a przed ostatnimi pan Krzysztof Zaborski. Dziękuję.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie, nie wiem co obiecywał Pan Jędraszek i nie mogę odpowiadać za obietnice Pana Jędraszka, proszę zwrócić się do niego z tym pytaniem osobiście. Ze swej strony jak i pana radnego Zaborskiego, mogę zapewnić, że w budżecie gminy Ciepielów zawsze będą pieniądze na dofinansowanie w wysokości 10%srodków całej inwestycji ( zgodnie z zasadami jakie przedstawił nam Powiat Lipski w zakresie realizacji dróg powiatowych na terenie gminy Ciepielów). Jak tylko władze powiatu lipskiego podejmą decyzję o przebudowie drogi powiatowej od drogi krajowej w kierunku Kazanowa, gmina Ciepielów także decyzja pana radnego Krzysztofa Zaborskiego przekaże niezbędne środki na jej wykonanie. Decyzja należy do powiatu, bowiem jak słusznie pan zauważył to droga powiatowa. W tym roku podpisaliśmy porozumienie z powiatem na współfinansowanie budowy drogi powiatowej na odcinku Rekówka - Świesielice, przeznaczając na ten cel 76.400,-zł. Droga jest już w trakcie realizacji. Tak więc, jeżeli powiat będzie realizował inwestycję, gmina Ciepielów chętnie będzie współfinansowała to zadanie. Niestety ale sami nic nie możemy w tym temacie zrobić.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Andrzej:
Dlaczego w ostatnim czasie obniżane jest ciśnienie wody z wodociągu? Po całym dniu pracy jedyne o czym człowiek marzy to kąpiel, jednak nie jest to możliwe z powodu braku wody. Na jakiej podstawie podejmowane są takie decyzje? Mamy chodzić spać brudni?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Niestety nie wiem w jakiej części gminy Pan mieszka ( obręb której stacji uzdatniania wody), dlatego w pełni nie jestem Panu w stanie udzielić wyczerpującej informacji dlaczego występują problemy z wodą. Jak Pan z pewnością wie, nasza gmina jest w 100% zwodociągowana. Sieć wodociągową obsługują trzy ujęcia wody ( dwa w Ciepielowie) jedno w Kunegundowie. Wody na razie nie brakuje. Problem jednak powstaje w okresie upałów, kiedy to wszyscy używają wody nie tylko na potrzeby gospodarstwa domowego, ale także od podlewana trawników, ogrodów, w tym upraw truskawek i malin ( zwłaszcza w ostatnim okresie do podlewania plantacji malin). Nasze stacje uzdatniania po prostu nie nadążają z tłoczeniem wody do wodociągów ( zużycie wody jest kilkanaście razy większe niż zwykle). W tym okresie zwłaszcza w nocy, mamy zwiększoną ilość "nielegalnego" poboru wody z hydrantów ( z których nikt z wyjątkiem OSP ) nie może korzystać. Zlecone zostały kontrole ( także w nocy) hydrantów ( wykonywane przez Policje i pracowników Urzędu Gminy) kary za "nielegalny" pobór wody są bardzo wysokie. Po takich kontrolach odnotowujemy "dziwny" spadek poboru wody. Urząd Gminy w żaden sposób nie ogranicza ciśnienia wody, zmniejszona ilość transportowanej wody przez wodociąg spowodowana jest jak już wspomniałem wcześniej z racji nie nadążania z tłoczenie wody do sieci. W Ciepielowie są dwa zbiorniki wyrównawcze, w Kunegundowie jeden. Rozumiejąc sytuację do jakich dochodzi postanowiłem zlecić doprojekotwanie jeszcze jednego lub dwóch zbiorników w Ciepielowie, tak aby była większa rezerwa wody. Inwestycję w tym zakresie planuję wykonać w przyszłym roku. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Paweł:
Panie Wójcie czy jest możliwość zamontowania siłowni zewnętrznej przed budynkiem fizjoterapii w Pcinie?

Odpowiedź wójta

Z pewnością jest taka możliwość, niestety nie w tym roku. Pracujemy nad opracowaniem unijnego projektu dotyczącego wyposażenia kilku sołectw na terenie gminy w takie urządzenia oraz zespoły sportowo rekreacyjne. Miejscowość Pcin także jest ujęty w tych zamierzeniach.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Krzysztof:
Szanowny panie Wójcie, bardzo bym prosił o ustawienie lustra drogowego przy cmentarzu w Wielgiem. Ostatnio jadąc od strony kazanowa o mało nie miałem kolizji z kierowcą wyjeżdżającym z pod cmentarza obok śmietnika. Właściwie nie mam pretensji bo wyjechać z tego miejsca to prawdziwe wyzwanie. Myślę, że bardzo by się przydało. Poprawiłoby to bezpieczeństwo osób poruszających się drogą jak i bezpieczeństwo osób wyjeżdżających zza śmietnika. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Zarządcą drogi w tym miejscu ( jak i pasa drogowego ) jest Powiat Lipski. Przekazaliśmy Pana sugestie z dołączoną naszą prośbą o ustawienie w miejscu wyjazdu lustra. Poczekamy na decyzje powiatu. Dziękuję za spostrzeżenie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec gminy:
Panie Wójcie, chodzi mi o boisko z kostki przy domu ludowym w Wielgiem, chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość wstawienia bramek, nawet kosztem koszy na boisko z kostki ? Chciałbym dodać, że w kosza nikt nie gra, trawiaste boisko nie jest "odpowiednie" do gry w piłkę i całkowicie nie wykorzystywane więc śmiało można wykorzystać znajdujące się tam bramki, a jak może Pan wie, grający w piłke na kostce robią bramki z opon. To chyba nieduży koszt, a ogromna radość dla korzystających :) Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Witam, Myślę, że nie było by problemu z ustawieniem dodatkowych bramek na boisku z kostki (chociaż granie w piłkę na kostce jest niebezpieczne). Nie wiem tylko,  o co chodzi z tym określeniem, że boisko do piłki nożnej jest "nieodpowiednie". Proszę zgłosić się do pana sołtysa, chętnie spotkamy się żeby porozmawiać i rozwiązać problem n a miejscu.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Piotr:
Witam, Z niepokojem obserwuję to co sie dzieje w naszej gminie. Mianowicie wyludnia sie gmina. Cieszę sie budowane są drogi, wodociągi i inne projekty społeczne ale co z tego jak za kilka lat nie będzie komu z tego korzystać. Należało by zatrzymać młodzież, jakoś zachęcić ich do pozostania tu. A żeby to zrobić trzeba przyciągnąć inwestorów którzy zapewnią prace młodym. I według mnie to powinien być główny priorytet w najbliższych latach Z poważaniem.

Odpowiedź wójta

Panie Piotrze! W swoim liście poruszył Pan bardzo ważne sprawy dotyczące nie tylko naszej gminy, ale całego naszego Państwa. Nasza Gmina wyludnia się tak jak cała Polska i cała Europa. Powód to oczywiście migracje za pracą, ale przede wszystkie ujemny przyrost naturalny ( więcej ludzi umiera niż się rodzi). Należy zadać sonie pytanie, co można zrobić w naszej gminie. W jakim kierunku mamy pójść.  Inwestorom trzeba zapewnić tereny inwestycyjne ( a takich gmina nie posiada), albo korzystne warunki do gospodarowania ( w tym względzie podjęliśmy specjalne uchwały zwalniające z podatków i opłat lokalnych, a ostatnio zmniejszyliśmy wysokość podatku od środków transportowych o 25%). Budować inwestycje infrastrukturalne ( drogi, wodociągi, kanalizację czy też oświetlenie uliczne) musimy, bo dzięki temu młodzi mieszkańcy coraz chętniej zostają na naszym terenie (żyje się po prostu jak w mieście). Inwestując w infrastrukturę techniczną inwestujemy w samych siebie. Chociaż z tego powodu młodzi nie będą uciekać do miasta. Od dwóch lat, systematycznie zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego ( bez opłat po stronie inwestorów) aby można było zakładać działalność gospodarczą i budować nowe domy mieszkalne - kosztowna procedura, ale według mnie bardzo potrzebna, bo przecież jak ktoś wybuduje dom lub mały zakład to przecież później nie przeniesie go poza naszą gminę. Nowy dom to nowa rodzina, a przecież oto nam wszystkim chodzi.   Od początku tej kadencji rozpoczęliśmy działania w zakresie budowy infrastruktury społecznej, najpierw przedszkole( żeby każdy młody rodzic mógł mieć zapewnioną opiekę nad dzieckiem), potem szkoła podstawowa i sala gimnastyczna, a następnie budowa centrum rekreacji sportowej. To także ma być alternatywa dla młodych, że warto u nas mieszkać. Czas pokaże czy idziemy dobrą drogą. Otwarty jestem na wszelkie Pana sugestie w poruszanym temacie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkańcy Gardzienic:
Szanowny Panie Wójcie. Chcielibyśmy zapytać czy powstanie odcinek drogi w Starych Gardzienicach od przystanku do numeru domu 36

Odpowiedź wójta

Tak, oczywiście. Planujemy wybudować drogę od przystanku. Planowana droga prawdopodobnie będzie mieć długość około 1250 mb. W zależności od środków budżetowych, które będzie można przeznaczyć na budowę dróg  jednorazowo wybudujemy cały odcinek, lub podzielimy go na dwa etapy. Ogólnie rzecz biorąc do końca kadencji budowa drogi będzie zrealizowana. Zapraszam na spotkanie sołeckie, które odbędzie się na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku ( na ostatnim spotkaniu nie było nikogo z mieszkańców bezpośrednio zamieszkujących przy przedmiotowej drodze).
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec:
Witam Czy jest możliwość wprowadzenia w naszej gminie czegoś na wzór budżetu obywatelskiego? W wielu miastach to się sprawdza i przewidzenie w budżecie gminy kilku procent na inwestycje obywatelskie nie było by problemem. Pozdrawiam

Odpowiedź wójta

Witam, Oczywiście, zaproponowałem z początkiem tej kadencji podział środków w ramach tzw. funduszu sołeckiego. Niestety po analizie wydatkowanych środków ( z uwagi na bardzo duże różnice wielkości sołectw - od ogromnego w Ciepielowie do mikroskopijnego na Dreźnie czy Podolanach), Rada Gminy nie zdecydowała się na wprowadzenie funduszu w tym roku. Podjęliśmy działania wstępne w sprawie połączenia sołectw ( bez jakiejkolwiek likwidacji) ale to też nie spotkało się z aprobatą mieszkańców niektórych sołectw. W sprawie funduszu sołeckiego powołaliśmy specjalną komisję Rady Gminy, może w przyszłych latach się uda. Zdaję sobie sprawę, że budżet obywatelski to całkiem, co innego niż fundusz sołecki ( jednakże, w tym i w tym chodzi o skierowanie wyodrębnionych  środków   na inwestycje wybrane bezpośrednio przez samych mieszkańców). Rada zadecydował na razie, że musimy dokończyć budowę dróg ( bo jeszcze mamy w tej mierze sporo do zrobienia), wybudujmy drogi oraz zadania z tzw. infrastruktury społecznej (przedszkole, salę gimnastyczną i zespół sportowo -rekreacyjny) a dopiero później wprowadźmy partycypację realizacji zadań z gminnego budżetu. Podczas zebrań sołeckich zaproponowałem mieszkańcom zgłaszanie wszelkich uwag i wniosków co do realizowanych i planowanych działań. Wszystkie sugestie zebraliśmy w postulaty mieszkańców, które punkt po punkcie realizujemy. Mieszkańcy decydują o tym co dla nich jest najważniejsze i takie działanie jest bardzo zbliżone do realizacji budżetu obywatelskiego. Z realizacji postulatów zamierzam się rozliczać co roku, przyjmując nowe propozycje zadań na lata następne.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Piotr:
Witam Panie Wójcie czy jest jakiś pomysł uroczystego podsumowania już 5-iu lat istnienia i dobrego funkcjonowania Pracowni Fizjoterapii w Pcinie. w końcu to nasz mały cud a zarazem perełka godna uwagi

Odpowiedź wójta

Panie Piotrze, Pomysł podsumowania bardzo dobry, pomyślę, co w tym temacie można zrobić. W najbliższym czasie zamierzam rozszerzyć działalność fizjoterapii o dodatkową fizjoterapię wad postawy dla wszystkich uczniów w naszej gminie. Koszt to około 70 tysięcy złotych.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Młoda mama:
Witam Panie Wójcie, Po przeczytaniu ostatniego numeru biuletynu "Nasza Gmina" chciałam pogratulować Panu Wójtowi pomysłu przekształcenia niszczejącego budynku po szkole podstawowej w Wielgiem w nowoczesne przedszkole i wyrazić słowa uznania za wspaniały projekt. Myślę, że sąsiednie gminy będą mogły nam pozazdrościć. Będąc młodą mamą jestem dumna, że moje dziecko będzie miało możliwość uczęszczać do takiej placówki. Oby więcej takich inicjatyw w naszej gminie!

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani, Przede wszystkim dziękuję za list, który utwierdza mnie w trafności podjętej decyzji. Nie wszystkim się ona podoba. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy ( zwłaszcza młodzi rodzice) cieszyć się nowoczesnym przedszkolem. Takich inwestycji planujemy więcej. Po przedszkolu przystępujemy do termomodernizacji budynku szkoły podstawowej w Ciepielowie wraz z budową boisk i sali gimnastycznej. Następnie po przeprowadzeniu procedury uwłaszczeniowej przystąpimy do budowy zespołu sportowo - rekreacyjnego. Planujemy także budowę mniejszych zespołów sportowo - rekreacyjnych na terenie całej gminy. Mam nadzieję, że młodzi ludzi już niedługo będą mieli gdzie spędzać wolny czas z korzyścią dla rozwoju całej naszej gminy.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Młodzież z Pcina:
Witam Panie Wójcie. czy oddzieli pan teren boiska od parkingu rehabilitacji, bo nie można grać w piłkę bez uderzania w ściany budynku i stojące obok samochody.

Odpowiedź wójta

W odpowiedzi na wiadomość informuję, że w miesiącu czerwcu ( przed wakacjami ) przeprowadzimy prace związane z lepszym zagospodarowaniem terenu boisk. Wszelkie uwagi proszę zgłosić bezpośrednio panu radnemu Krzysztofowi Zaborskiemu. Jak będzie taka potrzeba to możemy spotkać się na miejscu w Pcinie i dodatkowo podjąć decyzje w sprawie lepszego wykorzystania terenu.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marcin:
Panie Wójcie, proszę o informację jak to jest w końcu z budynkiem Szkoły w miejscowości Wielgie? Jakiś czas temu na spotkaniu wiejskim mówił Pan o tym, że będzie tu Przedszkole na całą gminę Ciepielów. A ostatnimi czasy coraz więcej pojawia się informacji, że jednak tu nie będzie tego przedszkola. To jak jest w końcu?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Marcinie, właśnie zakończył się proces projektowania. 30 kwietnia złożyliśmy w Starostwie Powiatowym wniosek o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę ogłosimy przetarg nieograniczony , który wyłoni wykonawcę prac budowlanych. Nie wiem skąd informacje o tym, że przedszkola nie będzie. Wszystko z projektem jest ok. Zapraszam do lektury najbliższego wydania biuletynu Nasza Gmina.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec gminy:
Czy w tym roku będzie majówka disco polo w naszej gminie?

Odpowiedź wójta

Tak, 17 maja, na stronie internetowej gminy zamieszczony jest plakat z informacją na temat programu majówki.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Ewa:
Panie Wójcie, z radością i ogromną satysfakcją przesyłam Panu kilka zdjęć... Ten widok naprawdę napełnia nas radością i optymizmem :) Jest Pan słownym człowiekiem: mamy drogę! Prawie gotowa, ale już na tym etapie prezentuje się pięknie. A teraz serio. Ekipa ze zwoleńskiej firmy pracuje jak w zegarku. Panowie są skrupulatni, dokładni. Mamy dwie warstwy podkładowego tłucznia starannie uwałowane, polane bitumicznym "szuwaksem", dzisiaj położono warstwę masy bitumicznej. Ma być jeszcze jedna, pewnie jutro... Doceniamy (my i sąsiedzi) bardzo to, co Pan zrobił. Obiecał Pan wodociągi, potem drogę. Jest i jedno, i drugie. Powiem górnolotnie od siebie: Zwraca mi Pan wiarę w sens samorządności lokalnej, dziękuję z serca:)

Odpowiedź wójta

Dziękuję za krzepiącego e-maila. W tym roku dofinansujemy jeszcze dokończenie modernizacji drogi powiatowej Ciepielów – Świesielice. Uchwałę w tej sprawie Rada Gminy podejmie w dniu 14 maja br. Dziękuję za wiadomość.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marek:
Witam Panie Wójcie. Jestem mieszkańcem gminy Ciepielów. Chciałbym uzyskać informację kto odpowiada za zachowanie czystości dróg w naszej Gminie? We wsi Chotyze notorycznie "gospodarze" nawożą na drogę asfaltową duże ilości piachu, błota oraz obornika. Przejazd odcinkiem tej drogi jest niebezpieczny szczególnie wczesną wiosną i jesienią. Do kogo można się zwrócić w celu utrzymania czystości na drodze lub upomnienia uprzejmych gospodarzy? Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Marku! Niestety tak to już u nas jest, nie ma drogi - mieszkańcy wnoszą o jej budowę. Gmina drogę zbuduje ( metr bieżący około 250 złotych, a więc wartość każdej drogi to koszty kilku a nawet kilkudziesięciu lat opłacania podatków przez mieszkańców posesji przy danej drodze), a potem ludzie o wydatkowaniu środków finansowych zapominają i nie dbają o drogę, a przecież to nasza wspólna własność. Oprócz zgłaszanego przez Pana problemu, często spotykamy się z tzw. ciągnięciem drzewa przez asfaltową drogę ( bo przecież załadowanie drzewa na wóz jest "bardzo trudną sprawą") - a droga wybudowana kosztem setek tysięcy złotych niszczeje. Receptą na ten problem jest tylko i wyłącznie zgłaszanie sprawy na Policję, poruszałem ten temat na wszystkich zebraniach sołeckich w gminie. Proszę zgłaszać fakt zabrudzenia drogi na Policję lub bezpośrednio do Urzędu Gminy, zajmiemy się każdym zgłoszeniem.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec gminy:
Bardzo cieszę się że został wybrany Pan na kolejną kadencję wójta gminy. Moje pytanie związane jest z zagospodarowaniem gruntów i budynków leżących na terenie gminy. Mianowicie chodzi o budynki znajdujące się na terenie Pańskiej wsi czyli budynki po dawnym skupie tytoniu. Czy są związane plany z wykupem tej ziemi i stworzeniu czegoś na wzór Ośrodka Rehabilitacyjnego w Pcinie? Trochę szkoda patrzeć jak to wszytko niszczeje, a może być w jakiś sposób zagospodarowane w użytkiem dla mieszkańców gminy np. jako świetlica, dom kultury lub cokolwiek co by służyło mieszkańcom. Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Dziękuję za list, postaram się nie zawieść oczekiwań. W odpowiedzi na zapytanie informuję, że grunty, o których mowa należą do osoby prywatnej, która systematycznie płaci podatki. W tej chwili, nic w tym temacie nie można zrobić. Niestety drugiego ośrodka fizjoterapii nie będzie można otworzyć, bo to, że funkcjonuje w Pcinie i tak należy zaliczyć do "małych cudów" funkcjonowania ochrony zdrowia na terenach wiejskich. Nie jestem w stanie na dzień dzisiejszy powiedzieć czy nasza Gmina będzie planować jakąkolwiek inwestycję związaną z terenem wykupu tytoniu, tym bardziej że trzeba by było wykupić nieruchomość. Na tym terenie posiadamy własną działkę, którą docelowo w przyszłości chcemy wykorzystać na trzecią stację uzdatniania wody. W tej chwili jednak, moim celem jest dokończenie budowy dróg na terenie gminy ( z dotychczasowych zebrań wyborczych w sołectwach - jest to główny i najważniejszy postulat mieszkańców). Chciałbym również poprawić warunki pracy szkół w Bąkowej i Ciepielowie ( termomodernizację budynków, budowę boisk i sali gimnastycznej), uruchomić nowoczesne przedszkole dla wszystkich małych mieszkańców gminy, a także kontynuować budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Czas pokaże, czy da się coś zrobić w poruszanej przez Pana sprawie, tym bardziej że budynki od lat stoją puste i "wołają o działanie".
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Andrzej:
Gratuluje Artur Szewczyk, ponownego wyboru na wojta gminny ciepielow. Przegladam dość czesto strone Gminny Ciepielow. Czy mozna na blogu, umiescic wiencej informacji - tj map, zalozenia planu rozwoju, na biezacy okres wyborcz. Z poważaniem.

Odpowiedź wójta

Dziękuję bardzo za list. W zakresie planów inwestycyjnych na lata 2014-2018, to oczywiście budowa dróg, aż do osiągniecia efektu 100% dróg ( tak jak przy wodociągach) przy których usytuowane są gospodarstwa domowe ( w pierwszej kolejności w miejscowościach Podolany, Kawęczyn i Borowiec - bo to ostatnie miejscowości w gminie bez drogi asfaltowej), co do pozostałych zadań inwestycyjnych to na rok 2015 budżet został już uchwalony i systematycznie realizujemy zadania inwestycyjne w nim określone, natomiast o zadaniach na cały okres nowej kadencji poinformuję po zakończeniu zebrań wyborczych w sołectwach i konsultacji planów z Radą Gminy.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkanka Gardzienic:
Piszemy do Pana z zapytaniem dlaczego nie ma oświetlenia w końcowym odcinku wsi Stare Gardzienice tzn od przystanku do numeru domu 36.Jako mieszkańcy czujemy się ominięci w społeczeństwie gminnym. Mamy nadzieję że ta sprawa zostanie jak najszybciej załatwiona. Pozdrawiamy.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani. Przez ostatnie dwa lata tj. 2013-2014 Rada Gminy w Ciepielowie ( jednogłośnie) podjęła decyzję, że nasza Gmina nie będzie realizować żadnych zadań z zakresu dobudowy linii oświetlenia ulicznego. Dlatego też w budżecie gminy nie przewidziano na takie zadania środków. W obecnym roku przeznaczyliśmy na dobudowę gminnego oświetlenia ulicznego tylko 48.000,-zł. Na zebraniach sołeckich mieszkańcy zgłaszają dodatkowo zapotrzebowanie w tym zakresie, a wszystkie zgłoszenia mamy zamiar wykonać w latach 2015-2016. O kolejności zadań zadecydujemy wspólnie z Radą Gminy po odbyciu wszystkich zebrań sołeckich. Na pewno przez dwa najbliższe lata rozwiążemy zgłaszany przez panią problem.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marian:
Witam. od 1991 r. corocznie spędzam wakacje we wsi Bielany i z perspektywy czasu mogę powiedzieć , że w Gminie dzieje się dobrze, że gmina ma dobrego gospodarza, że jak na skromne środki sa one po gospodarsku wydawane, mieszkam w bogatej gminie ale tyle dobrych rzeczy się u mnie nie robi. W ciągu tych 23 lat we wsi Bielany dużo się zmieniło, jest nowy asfalt, wodociągi, telefony, nowa remiza strażacka/w Antoniowie też/, utwardzone drogi bite. Ludzie z którymi rozmawiam chwalą sobie władze Gminy, myślę ze Pan Wójt wystawi teraz w 2014 r. tez swoja kandydaturę na wójta Gminy , bo tacy ludzie jak Pan są odpowiedni na takim stanowisku. Pozdrawiam

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Marianie! Dziękuję bardzo za Pana list. Pana słowa więcej znaczą niż wyróżnienia i nagrody za dotychczasową pracę na rzecz naszej gminy. Postaram się nie zawieść, a jak będzie mi to dane w następnych latach, to już w najbliższym czasie planujemy wykonanie drogi asfaltowej przez Budki Bielańskie, a także nowy dywanik asfaltowy przez Bielany w miejscu położonego w roku 2000. A na tym z pewnością nie poprzestaniemy. Jeszcze raz dziękuję za Pańskie słowa, budujące i dające siłę na przyszłość.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Halina:
Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest jakiś harmonogram realizacji budowy przydomowych oczyszczalni zatwierdzonych na ten rok. Chodzi o wieś Świesielice. Kiedy ewentualnie można się spodziewać budowy. Pozdrawiam i życzę powodzenia w życiu prywatnym i zawodowym.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani, W dniu 9 maja podpisaliśmy umowę na realizację budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Inwestycja obejmuje prawie 160 indywidualnych oczyszczalni na terenie całej gminy. Wykonawca, firma Jacek Wojtaś SOLARPROFI Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe, Lendo Ruskie 42, 08-504 Ułęż - 1 243 728,68 zł brutto, będzie się kontaktował z każdym właścicielem działki, na której zgodnie z podpisaną umową będzie realizowana budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, celem ustalenia konkretnej daty realizacji zadania. Prace mają się rozpocząć z początkiem miesiąca czerwca br.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Konrad:
Panie Wójcie w związku z przebudową drogi Pcin Kołchozy etap I chciałbym się dowiedzieć czy kolejne odcinki tejże drogi zostaną w tym roku w jakiś sposób odnowione, ewentualnie prosiłbym o informacje kiedy nastąpi pełna przebudowa kolejnego etapu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Oczywiście, po zakończeniu budowy pierwszego odcinka, pozostała część drogi zostanie wyremontowana. Prace zostały już zlecone wykonawcy remontów dróg. Co zaś się tyczy dokończenia budowy drogi, to systematycznie w kolejnych latach będziemy budowali drogi, aż do osiągniecia 100% dróg asfaltowych na terenie gminy ( wszędzie tam gdzie znajdują się gospodarstwa domowe). Budowa wszystkich tych dróg powinna zostać ukończona do 2018 roku. O kolejności budowy dróg zadecyduje już nowa Rada Gminy.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Magda:
Witam. Panie Wójcie po zapoznaniu się z treścią ostatniej publikacji dotyczącej oświaty "W NAUCE SUKCES" stwierdzam że po raz kolejny szkoła w Bąkowej jest dyskryminowana. Począwszy od typowych wyjazdów nawet na basen poprzez wszelkie inne inwestycje szkoła ta jest pomijana. Od kilku lat dzieci ze szkoły w Ciepielowie wyjeżdżają na białą szkołę , salę gimnastyczną buduje się w Ciepielowie , pomoce dydaktyczne tak jak w opisywanej publikacji dla Ciepielowa , szkółkę jazdy itp. Wydaje się, że pomiędzy tymi placówkami powstaje przepaść której nie uda się już wyrównać. Nie wiem oczywiście czy problem braku inicjatywy leży po stronie gminy czy kadry kierowniczej szkoły. Według mnie sytuacja taka jest i będzie coraz bardziej stresująca dla dzieci które kończą edukację w szkole Podstawowej w Bąkowej idą do gimnazjum i okazuje się że można uczyć się lepiej i ciekawiej. Zgadza się również to że nie można równocześnie prowadzić inwestycji w obydwu przypadkach ale skoro tak to czy nie warto zastanowić się nad połączeniem tych szkół. Koszt utrzymania placówki wielokrotnie przekracza np: zorganizowanie częstych i mało uciążliwych dojazdów do jednej szkoły.

Odpowiedź wójta

Dziękując za wiadomość, śpieszę z informacją, że także w PSP w Bąkowej w niedługim czasie ( jeszcze w tym roku) rozpocznie się realizacja bardzo podobnego programu skierowanego tylko i wyłącznie dla uczniów szkoły podstawowej w Bąkowej. Tak się po prostu złożyło, że z dwóch wniosków unijnych jakie ( w tym samym czasie) złożyliśmy na realizację programów oświatowych, jako pierwszy został zakwalifikowany program dla uczniów gimnazjum (w tym miejscu należy pamiętać , że program w "Nauce sukces" skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej, także tej, która wcześniej uczęszczała do szkoły podstawowej w Bąkowej, a więc obejmujący młodzież gimnazjalną z terenu całej gminy, bez podziałów Ciepielów - Bąkowa). Już po oddaniu biuletynu do druku, uzyskałem bardzo dobrą wiadomość, że i projekt złożony dla PSP Bąkowa będzie realizowany. Pani Dyrektor już została o tym poinformowana. Program nosi tytuł" Nauka drogą do szczęścia". Wartość programu z unijnym dofinansowaniem jest taka sam jak dla całego gimnazjum w Ciepielowie. O dyskryminacji więc mowy być nie może. W załączeniu skan części pisma z jednostki wdrażającej programy unijne w sprawie skierowania wniosku do dalszych negocjacji. Dokładnie taka sama procedura negocjacyjna przeprowadzona była w sprawie wniosku na gimnazjum. Na pismo już odpowiedzieliśmy i czekamy na wyznaczenie terminu negocjacji w Warszawie. Po przeprowadzeniu negocjacji zostanie podpisana umowa, a w jej konsekwencji program zostanie wdrożony dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej w Bąkowej.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Beata:
Szanowny Panie Wójcie. Piszę z zapytaniem, czy w bieżącym roku planowany jest remont drogi Kałków - Poddąbrowa oraz czy w przyszłości przewidywana jest budowa tej drogi.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Wszystkie tegoroczne przetargi na budowę dróg już zostały rozstrzygnięte, a wynikające z nich umowy na realizację zadań podpisane. Niestety ceny ofert przetargowych nie pozwoliły na jakiekolwiek oszczędności. Co więcej aby podpisać umowy na budowę dróg, musieliśmy zrezygnować z realizacji dwóch zaplanowanych na ten rok zadań drogowych. W związku z powyższym, w tym roku nie ma możliwości realizacji już żadnych inwestycji związanych z budową dróg gminnych. Co do przyszłości, to oczywistym jest, że po zakończeniu wodociągowania gminy, głównym zadaniem naszej gminy jest dokończenie budowy sieci asfaltowych dróg gminnych. W tym zakresie proces inwestycyjny już się rozpoczął, a w następnych latach będzie realizowany. O tym, w jakiej kolejności kolejne drogi będą budowane zadecyduje już nowa Rada Gminy. Możliwości budżetu gminy pozwalają na dokończenie budowy wszystkich dróg gminnych przy których usytuowane są domy mieszkalne do końca przyszłej kadencji.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Anna:
Szanowny Panie Wójcie. Mam pytanie odnośnie planu zagospodarowania przestrzennego gm. Ciepielów chciałabym wiedzieć jak długo jeszcze potrwa wprowadzanie zmian i czy w tym roku będzie już jakakolwiek możliwość budowy na działce? Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Anno! W odpowiedzi na Pani zapytanie, dotyczące zmiany planu zagospodarowana przestrzennego gminy Ciepielów, informuję, że w dniu 25 marca 2014 roku, Rada Gminy w Ciepielowie podjęła dwie uchwały związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego oraz jedną uchwałę w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Pierwsze dwie uchwały dotyczą poruszanego przez Panią problemu, umożliwienia budowy domów mieszkalnych na gruntach, które wyłączone były z takiej możliwości wg. obecnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Trzecia uchwała dotyczy możliwości zalesienia gruntów na terenie gminy Ciepielów. W związku z obowiązującymi przepisami, uchwały Rady Gminy w Ciepielowie, o których mowa powyżej, dotyczą wybranych części planu zagospodarowani przestrzennego gminy ( nie dokonuje się bowiem zmiany całego planu). Zmiany zawarte w uchwałach dotyczą wniosków złożonych przez mieszkańców gminy z prośbą o dokonanie zmiany planie zagospodarowania przestrzennego gminy Ciepielów - uchwalonego w dniu 29 kwietnia 2004 roku, w związku z ich decyzją o budowie na terenie gminy Ciepielów domu mieszkalnego. Według umowy z wykonawcą zmian (( wybranym w drodze przetargu - (całość zmian finansuje Urząd Gminy w Ciepielowie)) przeprowadzenie procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego potrwa około 9 miesięcy. Kolejne wnioski, które złożą mieszkańcy do końca września tego roku zostaną uwzględnione w roku przyszłym. Ogłoszenie w tej sprawie będzie podane do wiadomości w najbliższym numerze biuletynu samorządowego "Nasza Gmina" i na stronie internetowej gminy Ciepielów.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkańcy Gardzienic I Kałkowa:
Szanowny Panie Wójcie! Chcielibyśmy zapytać, czy powstanie odcinek drogi Gardzienice-Kałków?

Odpowiedź wójta

Oczywiście, że powstanie. Budowa drogi planowana jest jako trzeci etap przebudowy drogi gminnej Kałków "Podgoździak". W tym roku wykonujemy drugi odcinek około 1200 mb., łączący drogę z drogą powiatową i z wykonanym w roku poprzednim odcinkiem drogi ( 1500 mb) przez Kałków. Po wykonaniu w/w dróg, przystąpimy do połączenia Kałkowa z Gardzienicami.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Ewa:
Witam. Panie Wójcie mam pytanie odnośnie szkoły w Bąkowej, czy szkoła nadal będzie funkcjonować, czy zostanie zamknięta i uczniowie będą musieli być dowożeni aż do Ciepielowa.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Nie wiem skąd takie pytanie? Osobiście nie słyszałem o żadnych planach dotyczących reorganizacji PSP w Bąkowej, a podejmowanie decyzji w tych sprawach należy do wyłącznych kompetencji wójta i Rady Gminy. W związku, z tym iż zarówno ja jako wójt gminy i obecna Rada Gminy nie mamy nawet planów dotyczących jakiejkolwiek reorganizacji PSP w Bąkowej, z pewnością są to tylko plotki. Im bliżej terminu samorządowych wyborów, będzie jeszcze więcej takich "nowości". Szkoła w Bąkowej zarządzana przez panią dyrektor Annę Kozieł ma się zupełnie dobrze. Zaangażowanie tej placówki oświatowej w życie naszej gminnej społeczności jest na takim samym poziomie co innych placówek, nie ma więc potrzeby zmian.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Zofia:
Szanowny Panie Wójcie. Pisze z zapytaniem czy w tym roku planowana jest budowa drogi w Dąbrowie za lasem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! W tej chwili w budżecie nie zapisano zadania budowy drogi gminnej w miejscowości Dąbrowa pod lasem. Budżet Gminy przewiduje na rok 2014 budowę 25 zadań z zakresu budowy dróg. Z uwagi na zbyt duże ceny zaoferowane w pierwszym ogłoszonym przez gminę przetargu na realizację zadań drogowych byliśmy zmuszeni do unieważnienia przetargów. Będą one ogłoszone powtórnie. Dopiero po rozstrzygnięciu procedur przetargowych można będzie podjąć decyzję, co do ewentualnej budowy drogi w Dąbrowie pod lasem. Oczywiście zgodnie z ustaleniami drogą będzie wyremontowana.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Konrad:
Witam, W związku z unieważnieniem przetargu na Przebudowę drogi gminnej Pcin Kołchozy etap I proszę o informację jakie będą kolejne kroki remontu tejże drogi??

Odpowiedź wójta

Przetarg będzie ogłoszony ponownie, najpóźniej w pierwszych dniach marca bieżącego roku.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Agnieszka:
Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie obowiązku przedszkolnego pięciolatków. Głównie chodzi mi o to moje dziecko w przyszłym roku w kwietniu skończy 5 lat więc obowiązek pójścia do przedszkola będzie go obowiązywał od którego roku? Od września 2015?Kiedy powinnam go zapisać do przedszkola?

Odpowiedź wójta

W odpowiedzi na Pani pytanie odnośnie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego przez Pani dziecko, uprzejmie informuję, iż będzie ono objęte rocznym obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym od dnia 1 września 2015 roku.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Ania:
Witam! Chciałam zapytać czy będą realizowane w tym roku jakieś budowy dróg w miejscowości Wielgie. A jeśli tak, to gdzie? Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Zgodnie z przyjętym na 2014 rok budżecie gminy, w miejscowości Wielgie zaplanowane zostały dwie inwestycje drogowe;
1. Przebudowa drogi gminnej Wielgie "Pod lasem" ( jest to dokończenie wcześniej wybudowanej drogi gminnej ),
2. Przebudowa drogi gminnej Wielgie "Star Wieś" ( po obu stronach wcześniej wykonanej drogi).
Szczegóły techniczne określone są w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienie dostępnej na stronie gminy Ciepielów w związku z ogłoszonymi na 10 lutego przetargami na realizację powyższych zadań.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Łukasz:
Witam! chciałem zapytać o budowę drogi asfaltowej w miejscowości Pasieki. Czy taka inwestycja jest w planach na rok 2014.Dziekuje za odpowiedź.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Łukaszu! Tak, budowa drogi asfaltowej przez wieś Pasieki zaplanowana jest do wykonania w roku bieżącym czyli 2014. Przetarg na to zadnie zostanie ogłoszony w styczniu br. Jest to także największe zadanie inwestycyjne w zakresie budowy dróg zaplanowane na rok 2014.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marcin:
Witam Panie Wójcie, Chciałbym zapytać Pana o możliwość korzystania z sali gimnastycznej w okresie wolnym od zajęć szkolnych. Czy można wynająć sale odpłatnie na kilka godzin i jeśli tak to z kim należy się kontaktować? Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! W sprawie korzystania z sali gimnastycznej proszę zgłosić się do dyrekcji Publicznego Gimnazjum w Ciepielowie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Justyna:
Witam, chciałam zapytać na jakim etapie są prace dotyczące tworzenia dokumentacji budowy farmy wiatrowej (raport oddziaływania na środowisko oraz zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Informuję, że Gmina Ciepielów nie przystąpiła do żadnych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Ciepielów. W dniu 25 stycznia 2012 roku postanowieniem RRGKiOŚ.7670/11-5/2012 zawieszono postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na : "Wybudowaniu Farmy Wiatrowej pod nazwa Ciepielów o mocy 10 MW na działkach nr ewid.: 131 obręb Dąbrowa, 1272, 1340, 2240, 2271 – obręb Ciepielów”, do dnia przedłożenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przez inwestora MOLEN - WIND Sp. z o.o ul. Legionów 122D, 26 - 110 Skarżysko Kamienna.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkańcy Chotyz
Szanowny Panie Wójcie.Czy jest szansa, aby gmina wymieniła pokrycie dachu przystanku autobusowego w miejscowości Chotyze, gdyż są duże ubytki i pęknięcia płyt eternitowych.

Odpowiedź wójta

Szanowni Państwo! Sprawa zgłoszonego dachu przystanku w Chotyzach już została załatwiona, dziękuję za informację.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Krzysztof:
Oglądam fotorelację z obchodów 74 rocznicy mordu jeńców wojennych w Dąbrowie i nie mogę powstrzymać się przed refleksją, że nawet tak bogata ilustracja nie oddaje w pełni atmosfery i rozmachu tej wspaniałej rekonstrukcji. Może w przyszłym roku warto bardziej nagłośnić to godne uwagi wydarzenie. Z pewnością będzie je chciało zobaczyć wielu przyjezdnych, którzy na codzień nie mają kontaktu z informacją o życiu Gminy.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie, Dziękuję za konstruktywne spostrzeżenie. Rekonstrukcja będąca częścią obchodów rocznicowych mordu jeńców wojennych pod Dąbrową cieszy się, z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. O naszej uroczystości informujemy od lat za pomocą plakatów, zaproszeń, a także umieszczając informację na stronach internetowych samorządów, gazet, czy podając do wiadomości zaproszenie za pośrednictwem rozgłośni radiowych. W ostatnich obchodach rocznicowych wzięło udział ponad 3 tysiące osób. To olbrzymia liczba widzów, która między innymi spowodowała konieczność przeniesienia samej rekonstrukcji w inne miejsce ( niedaleko pomnika poległych). Na przyszły rok wystosowaliśmy zaproszenie o objęcie patronatem uroczystości przez Prezydenta RP, co dodatkowo jeszcze podniesie prestiż naszych obchodów. Zapraszamy zawsze w drugą niedzielę września.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Fani piłki nożnej:
Witam. Panie wójcie chciałbym się dowiedzieć czy w Gminie Ciepielów zostanie założona drużyna piłkarska. Po zlikwidowaniu "Video" Ciepielów brakuje mi tego, iż nie mogę przyjść na mecz i pokibicować drużynie z naszej gminy. Na szczęście niedaleko funkcjonuje klub "Iłżanka" Kazanów, ale serce chciałoby kibicować klubowi z najbliższej sobie gminy Ciepielów.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie, wielokrotnie odpisywałem już na pytania związane z funkcjonowaniem naszej drużyny piłkarskiej. Też mi jest przykro z tego powodu, że w naszej gminie nie ma zainteresowania związanego z prowadzeniem drużyny piłki nożnej. Dopóki byli chętni do prowadzenia drużyny, piłka była w grze. Niestety po rezygnacji dotychczasowych przedstawicieli władz klubu sportowego ( z powodów rodzinnych) nikt nie chciał wziąć na siebie odpowiedzialności za prowadzenie klubu, pomimo dość dużych środków na ten cel w budżecie gminy tj. 50 tysięcy złotych. Zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w całej Polsce, gmina przekazuje dotację na funkcjonowanie drużyny - stowarzyszeniu, które klub prowadzi. Niestety w naszej gminie nie ma nikogo chętnego do prowadzenie klubu. W tej sprawie prowadzone były kilkakrotnie konsultacje, ale nikt nie wyraził nawet chęci prowadzenia drużyny piłkarskiej. Gmina - w tym przypadku Urząd Gminy sprawować tej funkcji niestety nie może ( byłoby to niezgodne z prawem). Dlatego niestety mecze nie są rozgrywane.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Karolina:
Witam, Panie Wójcie czy są jakieś plany zagospodarowania budynku po szkole podstawowej w Wielgiem?

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Tak, są plany na zagospodarowanie budynku po szkole podstawowej w Wielgiem. Budynek po modernizacji będzie wykorzystywany na cele publiczne Gminy Ciepielów.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec Gminy Ciepielów:
Panie Wójcie, proszę się wybrać wraz z rodziną na przejażdżkę rowerową, ścieżką wzdłuż drogi do Chotyz. Myślę że po tej wycieczce zrozumie Pan że nie powinno się wydawać publicznych pieniędzy na prowizorki. Jeżeli miała być to ścieżka rowerowa to powinna być zrobiona z masy asfaltowej, a jak Pan zaoszczędził to niech teraz chociaż trochę o nią zadba, bo jej stan obecny uniemożliwia korzystanie z niej. Pozdrawiam. Wyborca.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Droga i ścieżka rowerowa, o której Pan pisze jest drogą powiatową. W związku z powyższym, proszę skierować swoje pretensje do władz Powiatu lipskiego, w którym naszym reprezentantem jest Pan Wicestarosta. Droga jest własnością Powiatu lipskiego i nasza gmina nie ma żadnych możliwości wpływu na jej stan. Zanim, więc Pan zacznie szafować zarzuty pod kierunkiem Mojej osoby, proszę najpierw sprawdzić czy są one w jakiejkolwiek mierze zasadne, łatwo jest bowiem oceniać i krytykować ( a najlepiej siedząc i wypisując niedorzeczności przed komputerem). Bez komentarza pozostawię fakt, że zaobserwował Pan rodzaj wykonanej przy drodze powiatowej Nr 1909W relacji Ciepielów - Łaziska - Wierzchowiska "ścieżki rowerowej" dopiero po trzech latach od dnia wykonania i odbioru drogi.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marek:
Witam. Panie Wójcie korzystając z chwili wolnego czasu i będąc na stronie gminy Ciepielów wczytałem się w zakładkę jaką jest "udzielone odpowiedzi" zauważyłem, że dużo osób poprzez właśnie tą formę zgłasza istotne problemy w swoich miejscowościach. Zauważyłem również cofając się w historii korespondencji, że wiele spraw dotyczy również miejscowości w której mieszkam a mianowicie Bąkowej. Recenzując wpisy i Pańskie odpowiedzi rozumie, iż informacja o zamknięciu szkoły a adoptowaniu budynku na dom opieki społecznej lub placówki dla trudnej młodzieży mogę uznać za wyssane z palca. Zaintrygował mnie jednak upór z Pańskiej strony dotyczący braku możliwości zagospodarowania wsi. Przypuszczam że opisywany niż demograficzny ma związek z tym że nie tylko Bakowa ale i inne mniejsze miejscowości są bardzo zaniedbane więc ludzie nie czekając na infrastrukturę po prostu się wyprowadzają. Według moich obserwacji rozwój taki następuje w Ciepielowie i Wielgiem pozostałe miejscowości bez wyraźnej przychylności włodarza gminy po prostu zarosną. Nie wierzę że jest potrzebna zgoda konserwatora zabytków by wyciąć krzewy o średnicy 2 cm wokół dworku i ośrodka zdrowia którego już faktycznie nie widać. Sprawą ważną i priorytetową wydaje się również budowa chodnika przez wieś. Jadąc często do pracy widzę jak maluchy którym się nie należy dojazd autobusem brną po pas w uroszonej trawie na poboczu drogi a przecież wystarczy żeby gmina wymogła na Powiecie aby było wykoszone. Istotnym zagadnieniem jest również brak przedszkola w naszej okolicy proszę zrozumieć że rodzice z np; Antoniowa chcąc oddawać dziecko do przedszkola muszą dziennie pokonać dystans 32 kilometrów. Reasumując zgodzę się z Pańska opinią odnośnie potrzeby inwestycji w wodociągi, drogi czy oświetlenia ale nie rozumie dlaczego dzieci w Ciepielowie mają plac zabaw, siłownię, szachy a w Bąkowej barierkę (powiatową zresztą) lub przystanek. Przepraszam za zajęcie czasu i proszę o odpowiedz.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Tak jak sam Pan napisał "informację o zamknięciu szkoły i adoptowaniu budynku na dom opieki społecznej lub placówki dla trudnej młodzieży trzeba uznać za wyssane z palca", - bo takie informacje roznoszą "Ci wiecznie niezadowoleni" a informacje te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Rzeczywistość jest natomiast taka, że dyrektor PSP w Bąkowej robi wszystko aby szkołę utrzymać i robi to bardzo dobrze. Dane demograficzne dotyczące liczby urodzeń w obwodzie szkoły w Bąkowej też są optymistyczne. Funkcjonowanie szkoły nie jest więc zagrożone. Co zaś się tyczy zgłaszania istotnych problemów w swoich miejscowościach za pośrednictwem pytań na stronie internetowej i moich odpowiedzi, to nie jest to według mnie sposób na rozwiązywanie problemów naszej gminy. Utworzyliśmy taką możliwość, bo wymaga tego postęp technologiczny, dostęp do odbioru i przekazu informacji. Nie mniej jednak, to nie jest sposób na załatwienie sprawy czy rozwiązanie nurtujących Pana problemów. W sprawach, które Pan poruszył, a więc "Odnowy wsi Bąkowa" potrzebna jest przede wszystkim inicjatywa mieszkańców. Bowiem to mieszkańcy (ja i pracownicy Urzędu Gminy chętnie pomożemy) muszą opracować Plan Odnowy Miejscowości, w którym mieszkańcy powinni określić, co chcieliby wykonać w swojej miejscowości. Jeżeli np. miałoby być to zagospodarowanie centrum Bąkowej poprzez połączenie terenu przy remizie OSP w Bakowej ze szkołą ( taki projekt przedstawiłem na spotkaniu z mieszkańcami w Bąkowej w latach poprzednich przy okazji wyborów sołtysa), to mieszkańcy muszą wyrazić zgodę na wybudowanie takiego chodnika, należy odpowiedzieć na pytanie z której strony ma być ułożony itp... Wiem, że w tej sprawie porozumienie osiągnąć będzie bardzo trudno, a domy w tym miejscu położone są wzdłuż drogi powiatowej. Wiem o tym bo, w naszej gminie zrealizowałem wszystkie tego typu inwestycje i za każdym razem robiąc to przecież dla mieszkańców napotykam bardzo duże problemy. Obecnie podpisujemy kolejną umowę na realizację Odnowy wsi tj. odnowy miejscowości Antoniów - Czerwona i będzie to ostatnia z inwestycji zagospodarowania terenów wokół Kościoła parafialnego. Nie mam nic przeciwko temu, aby kolejne zadanie zrealizować w Bąkowej. Proszę w tej sprawie wspólnie z panią radną Ewą Nizińską, panem sołtysem Andrzejem Wietrzyńskim stworzyć grupę inicjatywną, która określi zadania do wykonania, spotkamy się i rozpoczniemy prace, których efekt z pewnością podniesie atrakcyjność Pana miejscowości. Bez inicjatywy mieszkańców, oczywiście wspartej przez Urząd Gminy, nic się nie da osiągnąć. Co do parku, to może Pan wierzyć albo nie - prawda jest jednak taka, że Konserwator Zabytków ma nad nim pieczę, Gmina w związku z zastrzeżeniami spadkobierców nie może przejąć własności nad parkiem, a więc ręce w tej sprawie są co najmniej skrępowane. W sprawie przedszkola, mogę odpowiedzieć tylko jedno, na funkcjonowanie przedszkola, żadna gmina w Polsce nie otrzymuje nawet złotówki. Natomiast nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu opłacani są na zasadach Karty Nauczyciela. Koszt jednego oddziału przedszkolnego (25 dzieci) to ponad 300 tysięcy złotych. Co więcej, na dzieci w zerówce, też nie otrzymujemy żadnych środków finansowych, a sytuacja z finansowaniem jest taka sama. W każdej szkole jest oddział zerowy, od pierwszego września do oddziału zerowego uczęszczać będzie około 125 dzieci tj. pięć lub sześć oddziałów dzieci 5 letnich. To tak jak byśmy mieli z przedszkolem łącznie 7 oddziałów przedszkolnych - nigdy tyle oddziałów nie było. Sieć przedszkoli nie będzie się rozwijała dopóki nie zmieni się ich finansowanie, chyba, że wzorem innych gmin wystąpi prywatna inicjatywa utworzenia przedszkola społecznego ( tańszego w utrzymaniu, ale nie mniej efektywnego), gmina przekaże odpowiednie wynikające z przepisów środki i przedszkole będzie funkcjonować. Nie jest to w żadnym razie zdejmowanie z gminy obowiązków, ale szukanie tańszej alternatywy. Musi się Pan zgodzić, że prywatnie, żaden człowiek nie chce przepłacać za to samo świadczenie, nikt nie chce też płacić ciągle to nowych podatków, a przecież bez środków pochodzących wprost od podatników nic się nie da zrobić. Liczba dzieci w naszej gminie za ostatnie 6 lat zmniejszyła się o 230 dzieci ( to tak jakby zniknęła w całości szkoła podstawowa w Bąkowej i Wielgiem albo największa szkoła podstawowa w gminie w Ciepielowie), obecnie do szkół uczęszcza tylko 550 dzieci. Od 1 września będzie tylko 7 oddziałów gimnazjum, a przecież budując nowe gimnazjum w 2001 roku przewidywano 12-13 oddziałów gimnazjum. Do naszej gminnej oświaty dokładamy (do otrzymywanej subwencji oświatowej liczonej na ucznia) - 1.5 mln złotych. To najmniej spośród wszystkich gmin powiatu lipskiego. Dokładamy tyle, bo wójt i rada gminy nie boi się podejmować często trudnych decyzji w zakresie racjonalizacji kosztów funkcjonowania oświaty. Jednakże Szanowny Panie to jest aż 1,5 mln zł rocznie a przez 10 lat daje to 15 mln złotych, a więc koszt właściwie wszystkich dróg asfaltowych na terenie gminy. Jak Pan widzi trudno jest odpowiedzieć na pytanie co jest ważniejsze? Na koniec nawiązując do Pana słów, że dzieci w Ciepielowie mają możliwość bawić się na placu zabaw, chciałbym zauważyć, że na placu PSP w Bąkowej wybudowaliśmy plac zabaw, który jest ogólnie dostępny. Plac powstał ze środków finansowych gminy nie związanych z oświatą. Dziękuję za mądre i wyważone pytania, co do drzew mamy już wymagane zgody, nie ma niestety chętnego na wycięcie drzewa, bo wszyscy się boją uszkodzenia budynku ośrodka zdrowia.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy Ciepielów
P.S. proszę o kontakt, chętnie porozmawiam w sprawie Odnowy miejscowości BąkowaPytanie

Pan Krzysztof:
Witam Panie Wójcie! Chciałbym się zapytać, czy jest możliwość wynajęcia dolnego korytarza z salą gimnastyczną w PSP w Wielgiem na jakąś osobistą uroczystość? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź wójta

Panie Krzysztofie! Do 31 sierpnia br. budynek szkoły jest w zarządzie PSP w Wielgiem. Do tego czasu wszelkie decyzje w związku z budynkiem podejmuje dyrektor PSP w Wielgiem. Proszę więc skontaktować się bezpośrednio z panią dyrektor.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec Ciepielowa:
Panie Wójcie robi Pan drogi asfaltowe w Ciepielowie a może najpierw wypadało by zrobić jakieś odwodnienia??? Podczas ostatnich deszczy niektóre ulice wyglądały jak rzeki!! Drogi to nie inwestycja na 2 czy 3 lata więc wypadało by to zrobić dobrze i z głową!! Konkretnie chodzi o ulice Źródlaną gdzie cała woda z bloków i Kałkowa płynie tą ulicą i odwodnienia to była podstawa przy budowie tej drogi. Te śmieszne cieki wodne które są na końcowym odcinku drogi na pewno nie spełnią dobrze swojego zadania! Panie Wójcie niech Pan podczas deszczu spojrzy z drugiej strony gminy co tam się dzieje!

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Dziękuję za trafne sugestie. O tym, że w Ciepielowie i w większości gminy (w miejscach o znacznym zagęszczeniu gospodarstw domowych) potrzebne jest rozwiązanie problemów związanych z odwodnieniem wiem bardzo dobrze. Problemy w tej sprawie zgłaszane były już do poprzednich wójtów i poprzednich Rad Gminy. Problemy potęgują się przy kolejnych bardzo obfitych opadach deszczu. Aby jednakże rozwiązać ten problem potrzeba bardzo dużych środków finansowych ( wykonanie kanalizacji deszczowej), na co niestety w tej chwili nie stać naszego samorządu. Trudno też przystąpić do projektu odwodnienia jednej miejscowości, gdy w pozostałych nie ma sieci wodociągowej czy też dróg. W związku z powyższym problem związany z odwodnieniem, nie uzyskał do tej pory akceptacji Rady Gminy. Rada Gminy to 15 radnych z terenu całej gminy i rzeczą naturalną jest dążenie radnych jako przedstawicieli swoich wyborców do realizacji inwestycji w ich okręgach wyborczych. Rolą natomiast wójta jest dążenie do zrównoważonego rozwoju gminy i pogodzenie interesów całej Rady Gminy. Na szczęście jest już szansa zajęcia się tym problemem, bowiem w tym roku wreszcie po ośmiu latach pracy i bardzo dużych nakładów finansowych udało się zakończyć wodociągowanie gminy. Aby rozwiązać problem odwodnienia należy najpierw zmodernizować gminną oczyszczalnię ścieków, ponieważ w dzisiejszym stanie w ogóle nie spełnia ona wymogów przyjęcia wody z opadów deszczu. Dlatego też podjąłem działania ukierunkowane na pełną modernizację oczyszczalnie ścieków. Do końca tego roku wykonany zostanie projekt techniczny, a następnie w oparciu o nowe środki unijne na lata budżetu unijnego rozpoczynającego się już w 2014 roku wystąpimy z wnioskiem o realizacji tej inwestycji. Planowany koszt inwestycji to około 5 milionów złotych. Dopiero wówczas będzie można pomyśleć o doprowadzeniu i zrzucie wody deszczowej do kanalizacji. Oczywiście ma pan rację, że powinno się to zrobić wcześniej, przed wybudowaniem dróg, z pewnością nawet podczas budowy samej kanalizacji, ale nikt wówczas o tym problemie nie pomyślał, a prośby mieszkańców o wykonanie dróg asfaltowych także nie wolno pozostawić bez rozstrzygnięcia. Brak asfaltowych ulic w Ciepielowie to także problem z zapychaniem się studzienek kanalizacyjnych i tzw. wybijaniem nieczystości w domach położonych najniżej. Dlatego też, pomimo braku kanalizacji deszczowej, podejmujemy działania związane z dokończeniem budowy dróg, aby woda opadowa niosąca ze sobą pokłady piasku nie zatykała obecnie funkcjonującej kanalizacji. Mam nadzieję, że w związku z planowaną przebudową oczyszczalni ścieków, problem kanalizacji deszczowej w niedługim czasie doczeka się realizacji. Wiem dobrze, że jest to dla mieszkańców olbrzymi problem i postaram się przekonać Radę Gminy do podjęcia działań w tym zakresie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Marta:
Jak to możliwe że Gmina ma pieniądze na disco polo a nie ma na przedszkole? Przecież przedszkolak to Przyszłość Europy a disco polo śmieszne poprostu

Odpowiedź wójta

Szanowana Pani! Informuję, panią, że gmina Ciepielów nie poniosła żadnych kosztów związanych z organizacją i przeprowadzeniem II majówki disco polo w Ciepielowie. Jedyny koszt poniesiony ( prywatnie przez moją osobę) to ufundowanie pucharów dla najlepszych trzech zespołów występujących podczas II majówki w Ciepielowie. Impreza pod patronatem wójta i rady gminy była przeprowadzana przez prywatną agencję artystyczną( wstęp z płatnym biletem), która w związku ze statusem imprezy jako tzw. imprezy masowej, musiała spełnić szereg wymogów, takich jak zabezpieczenie imprezy, sfinansowanie itp... Podczas imprezy, która niewątpliwie była darmową reklamą dla naszej gminy bawiło się prawie 4 tysiące osób. Bawiły się dzieci, młodzież i dorośli. Z opinii, które uzyskaliśmy wszyscy byli bardzo zadowoleni i chcieliby, aby takich imprez było jak najwięcej. Oczywiście nie każdemu musi podobać się rodzaj muzyki, chociaż w rzeczywistości jest tak, że nikt nie słucha disco - polo, a wszyscy znają przeboje disco - polo. Tak więc, szanowna pani, co jeszcze raz podkreślę gmina nie poniosła żadnych kosztów, wszyscy przybyli na stadion świetnie się bawili. Wynik wręcz wspaniały: prawie 4 tysiące osób bawiących się na świeżym powietrzu, a tylko jedna sfrustrowana osoba pisząca e-maile na komputerze. W związku z tym, iż w cale nie jest to śmieszne, w przyszłym roku na III już majówce disco - polo jeszcze bardziej postaramy się poprawić statystyki, aby ludzie wyszli z domów i zamiast siedzieć i bezproduktywnie tracić czas przed komputerem integrowali się ze społeczeństwem, czemu takie imprezy niewątpliwie służą.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Mirosław:
Szanowny panie wójcie Piszę do pana w sprawie oświetlenia. Otóż w Wielgiem w rynku z oświetleniem jest przesada nie dość te ozdobne słupy oświetleniowe to jeszcze na zwykłych słupach są lampy. natomiast w Wielgiem średnia wieś oraz w Wielgiem pod lasem oświetlenie jest niedostateczne. Czasami co 2 słupy a nawet większa przerwa z oświetleniem. Powinien pan na takich odcinkach gdzie droga jest nie utwardzona, jest błoto założyć lampę na każdym słupie a poza tym Wielgie to tereny lesiste więc o zmroku grasuje wiele dzikich niebezpiecznych zwierząt. Dzieciaki w zimę wracają do domów ze szkół już o zmroku prawie i nie dość że dzikie zwierzęta to jeszcze czasami błoto i nic nie widać a pan chyba by nie pozwolił żeby np pańskie dziecko było narażone na niebezpieczeństwa albo np weszło w jakąś wodę bo nic nie widać. Pozdrawiam i proszę nad tym poważnie pomyśleć, bo bezpieczeństwo jest ważniejsze niż budowa wodociągów lub rozrywek w parku dla młodzieży.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Dziękuję za informację. O tym, że oświetlenie było podwójne, miałem świadomość od momentu zrealizowania inwestycji w zakresie odnowy centrum miejscowości Wielgie. Polecenie usunięcia lamp ze słupów energetycznych wydałem już na początku roku, uzależniając je jednocześnie od konsultacji z mieszkańcami i właścicielami sklepów w centrum Wielgiego. Dlatego też pozostawiono dwie lampy w okolicy przystanku autobusowego ( na całej długości sklepowej) aby właśnie zapewnić większe bezpieczeństwo. Co zaś się tyczy instalacji dodatkowych lamp, to odpowiadam, że w roku 2013 nie przewidziano dobudowy nowych punktów oświetlenia ulicznego, więc takowe dobudowy nie mogą być zrealizowane. Lamp na terenie naszej gminy jest i tak najwięcej, a postęp w tej dziedzinie jest niezaprzeczalny. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców to sprawa najwyższej wagi, ale pisanie, przez mieszkańca, który jako jeden z pierwszych w gminie uzyskał dostęp do gminnej sieci wodociągowej, że wodociągi dla pozostałych mieszkańców gminy są mniej ważne jest daleko nie na miejscu. Ciekaw jestem czy gdyby nie miał pan do tej pory dostępu do wodociągu czy napisałby pan takie zapytanie, z pewnością nie! Oświetlenie jest dla wszystkich i dostęp do wodociągów jest prawem dla każdego mieszkańca, które w tym roku nasza gmina zrealizowała w 100%.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Monika:
Witam. Czy prawdą jest, że chce pan zlikwidować szkołę w Bąkowej?

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Moniko! W odpowiedzi na pani zapytanie, informuję Panią, że władze gminy ( wójt i Rada Gminy ) nie zamierza likwidować szkoły podstawowej w Bąkowej. Od 1 września br. zmienia się tylko miejsce nauki gimnazjalistów, którzy będą się uczyć tylko w jednym budynku w Ciepielowie. W zakresie funkcjonowania szkoły podstawowej nie zmienia się nic, tym bardziej, że nauczyciele i dyrekcja rozumiejąc postępujący niż demograficzny robią wszystko, aby koszty funkcjonowania szkoły były jak najmniejsze. Pomimo niżu demograficznego ( ubywania liczby uczniów rozpoczynających co roku naukę), dane demograficzne dla PSP w Bąkowej będą utrzymywać się jeszcze przez kilka lat na poziomie umożliwiającym funkcjonowanie szkoły.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Damian:
Witam. Panie Wójcie mam pytanie odnośnie miejscowości Bąkowa a dokładnie drogi tzw. między stawami lub za parkiem. Czy planowana jest wysypka kruszywem lub nawet szlaką po robotach wodociągowych przejazd jest w tak fatalnym stanie że osobowy samochód niestety nie przejedzie. Wspomnę tylko że przy tym właśnie połączeniu mieszkają rodzice którzy mają dzieci w wieku 0-3 lata i w razie potrzeby interwencji karetki będzie duży problem.
Drugie pytanie dotyczy placu po byłym kółku rolniczym. Czy skoro gmina nie chce się zająć wycinką drzew i zakrzewień przy drodze na tym terenie to może warto by było wydać oświadczenie i chętni mieszkańcy w zamian za drzewo sami wyczyścili by ten teren z korzyścią dla całej wsi bo samo otoczenie parku i dworku w niedługim czasie zostanie wchłonięte przez krzaki a naprawdę bynajmniej w mojej ocenie szkoda zaprzepaścić tak zabytkowego budynku na terenie naszej gminy. Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! W odpowiedzi na pierwsze pytanie, to mam nadzieję, że w chwili obecnej wszystko w zakresie stanu przejezdności drogi jest już wykonane. Opóźnienie z pracami remontowymi spowodowane było przede wszystkim długim okresem zimowym oraz zmianą wykonawcy dostawy kruszywa i wykonawcy prac równiarką (wynik przetargów publicznych przeprowadzanych przez naszą gminę). Droga, o której mowa w zapytaniu planowana jest do pełnej modernizacji ( budowa asfaltu wraz z podbudową) do wykonania w roku 2014 (w pierwszej połowie roku 2014).
W odpowiedzi na drugie pytanie, gmina nie jest właścicielem terenów o których pan pisze, a wycięcie jakiegokolwiek drzewa w obrębie parku wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Co do prawa własności obecnie, mamy wniesione zastrzeżenie spadkobierców tych terenów, w związku z powyższym jesteśmy bardzo ograniczeni w tej kwestii.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec Ciepielowa:
Sz. Panie Wójcie. Dlaczego na szachownicy w parku jest ułożona kostka brukowa bez podbudowy (czyli cementu z piaskiem) tylko sam piasek. Na ciągi piesze daje się przynajmniej 5 cm podbudowy a nie piachu!!!Jest Pan kompetentnym człowiekiem który dla naszej Gminy dużo zrobił ale ma Pan nie kompetentnych pracowników którzy tym nadzorują.

Odpowiedź wójta

Dziękując, za czujność i bystrą obserwację umożliwiającą nie popełnienie błędów przy realizacji inwestycji gminnych, informuję, że wykonawca szachownicy w parku podłoże wykonał z tzw. suchego betonu. Piasek, o którym mowa użyty do podbudowy, to już mieszanina piasku z cementem. Dzisiaj szanujący się wykonawca nie używa osobno piasku, a potem miesza go z cementem na miejscu, tylko od razu używa wymieszanego pasku z cementem ( tzw. suchego betonu). Technologicznie jest to dużo lepsza i szybsza metoda budowy, dająca jednocześnie większą trwałość wykonania. Nie mniej jednak dziękuję za informację.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Młodzież z Ciepielowa:
Witam! W imieniu młodzieży z Ciepielowa chciałbym poinformować o pewnej sprawie związanej z boiskiem trawiastym w Ciepielowie. Otóż na tym boisku są marne warunki do gry. Koszenie co prawda odbywa się co jakiś czas ale trawa jest już tak zniszczona że można by coś poczynić w kierunku poprawienia warunków do gry. Może nowe boisko? Może Orlik? Z góry dziękujemy za odpowiedz i ewentualną interwencję.

Odpowiedź wójta

Szanowna młodzieży! Boisko w Ciepielowie jest boiskiem Publicznego Gimnazjum i to szkoła w ramach posiadanych środków sprawuje nad nim pieczę. W tym roku Urząd Gminy podjął działania prawne w sprawie uregulowania stosunków własnościowych, tj. uwłaszczenia się na gruntach, na których obecnie funkcjonuje przedmiotowe boisko. Po uregulowaniu stanu prawnego zamierzamy w tym miejscu oraz na terenach przyległych stworzyć kompleks sportowy, w którym znajdą miejsce także boiska typu Orlik.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Ireneusz:
Witam Panie Wójcie! Zainteresował mnie program budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. W chwili obecnej jestem na etapie budowy budynku mieszkalnego i oczywistym jest, że muszę rozwiązać problem ścieków. Czy bezwzględnym warunkiem jest posiadanie meldunku na terenie gminy Ciepielów, aby ubiegać się o dofinansowanie w przedmiocie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? Dodam, że działka w chwili obecnej jest użytkowana przez moją rodzinę do celów rekreacyjnych, jednak w przyszłości zamierzam tam zamieszkać.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Ireneuszu! W uchwale Rady Gminy, której treść jest zamieszczona na stronie internetowej gminy, określone są zasady budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Zasady przyjęte są w jednakowy sposób dla wszystkich ubiegających się realizację budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Aby móc ubiegać się o budowę, należy wymogi spełnić. Na szczęście nasz program nie jest jednorazowy, a trwać będzie co najmniej do 2020 roku. Jest więc jeszcze czas, aby spełnić wymogi wskazane w gminnym programie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Zmiany zasad określonych w uchwale, przynajmniej w najbliższych dwóch latach nie przewidujemy. Wszelkich dodatkowych informacji udzielają w tej sprawie pracownicy Urzędu Gminy w Ciepielowie: Marcin Bielecki, Mariusz Borek, pokój nr 18,19, tel. 483788080.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Marzena:
Szanowny Panie Wójcie, kiedy się skończy biurokratyzacja w pańskiej gminie, czy wszyscy pracownicy to pańska rodzina? Bo kiedy nie jestem w Pańskiej gminie to pracownicy grzecznościowo pytani nie mają pojęcia o niczym i obijają się, są wyjątki nie powiem nie , ale pozostali to chyba tylko grzeją stołki...a jest tyle młodych osób z doświadczeniem i wykształceniem czemu im, Pan szansy nie daje, z poważaniem Marzena- wczasowiczka

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Czytając pani list, wiedząc, że to nieładnie odpowiadając na pytanie pytaniem, zastanawiam się czy ludzka głupota wreszcie się skończy, czy też dalej będzie się potęgować chociażby na przykładzie pani listu? Niestety wątpię w to!, chociaż mam olbrzymią wiarę w ludzi! Odpowiadając na Pani pytania, a właściwie zarzuty, to:
- po pierwsze: Gmina Ciepielów nie jest moją własnością, tylko wspólnym dobrem zamieszkujących tu jakże wspaniałych ludzi, którzy w wyborach bezpośrednich wybrali moją osobę do zarządzania naszym wspólnym dobrem,
- po drugie w gminie Ciepielów, co można w każdej chwili sprawdzić, pracuje bardzo mało urzędników w stosunku do liczby mieszkańców, bo tylko 16 osób to urzędnicy Urzędu Gminy w Ciepielowie. Nie ma u nas sekretarza, nie ma radcy prawnego. Większość, jak to pani pisze nie mających o niczym pojęcia i obijających się pracowników urzędu, to osoby jednocześnie wykonujący wiele funkcji, które w innych urzędach realizuje dwóch, trzech a nawet czterech pracowników. Dla przykładu pani inspektor w pok. Nr 1 – sekretariat, jest sekretarką Urzędu ( wykonuje wszystko, to co jest związane z sekretariatem, czyli przyjmowanie i nadawanie poczty, udzielanie informacji dla interesantów Urzędu, telefony, faksy, e-maile), dodatkowo pani ta, pełni funkcję kadrowej urzędu gminy, obsługuje działalność gospodarczą całej gminy, prowadzi obsługę Rady Gminy i Komisji Rady Gminy, obsługę Rady Społecznej SPZOZ, sprawuje nadzór nad stażystami i praktykantami, itp… Dzięki takiej organizacji pracy zamiast czterech etatów jest jeden, ale dla Szanownej Pani to biurokratyzacja,
- po trzecie Szanowna Pani, żaden z pracowników Urzędu Gminy to nie jest moja rodzina, bo Ja jestem mieszkańcem gminy dopiero od 1995 roku (mam dwoje dzieci niepełnoletnich), z racji ślubu z moją żoną, a moja żona niestety ma w naszej gminie tylko 14 osób tworzących dalszą i bliższą rodzinę będącą mieszkańcami naszej gminy i żadna z tych osób nie pracuje w naszym Urzędzie Gminy i żadnej jednostce organizacyjnej Urzędu Gminy Ciepielów. Nepotyzm, to pojęcie całkowicie mi obce,
- po czwarte, w zakresie wykształcenia, to informuję Szanowną Panią, że pracownicy zatrudnieni przez moją osobę, to osoby wykształcone, kompetentne, z własnych prywatnych środków poszerzający swoją wiedzę na różnego rodzaju studiach podyplomowych. Dzięki takim pracownikom, nasza gmina jest każdego roku najlepszą spośród okolicznych gmin w zakresie realizacji zadań inwestycyjnych oraz pozyskiwania środków unijnych,
- po piąte, Szanowna Pani, żaden z pracowników nie grzeje stołków, bo pomimo oszczędności jakie od lat wprowadzam w Urzędzie Gminy w zakresie funkcjonowania administracji, w naszym Urzędzie wszyscy pracownicy pracują na krzesłach biurowych, więc zarzut grzania stołków także jest przez panią chybiony.
Jeżeli Szanowna Pani zrozumiała moje powyższe wyjaśnienia, to mam nadzieję, że w okresie jakże Wspaniałych Świąt Wielkiej Nocy, będzie Pani spokojniejsza o losy naszej gminy. Pozwalając z ufnością patrzeć w przyszłość , Niech Nasz udział w Tajemnicach Świąt Wielkanocnych ożywia wiarę , daje nadzieję i umacnia nas wszystkich miłością.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkaniec Świesielic:
W miejscowości Świesielice pewien pan zakupił ziemię z której eksploatuje ziemie dość szybko po kupnie szybko zaczął to robić. Zastanawiam się jak szybko w naszej gminie można dostać zezwolenie na otwarcie kopalni piachu, poza tym jestem ciekaw czy gmina Ciepielów ma jakieś korzyści z tej działalności chodzi mi o podatek. Zastanawiam się ile dni trwa załatwienie pozwolenia na taką działalność, bo sam chciał bym uruchomić taką kopalnie. Niestety ale z kopalni tamtej jest wywożono duża ilość piachu ciężkimi samochodami które niszczą drogę która jest i tak w tragicznym stanie. Wiem że ta droga nie należy do gminy ale korzystają z niej mieszkańcy gminy. Z poważaniem mieszkaniec Świesielic.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! O dewastacji drogi powiatowej poprzez wywóz piachu z kopalni zlokalizowanych w miejscowości Świesielice, kilkakrotnie informowaliśmy Powiatowy Zarząd Dróg w Lipsku. Otrzymaliśmy odpowiedź, że zarządca drogi wie o sprawie. Według PZD w Lipsku wszystko jest uzgodnione z zarządcą drogi, a szkody powstałe w wyniku wywózki piachu ma poprawić wywożący piach. Droga jest drogą powiatową i w tym przypadku Gmina nic nie może zrobić. Co zaś się tyczy dróg gminnych, bo otrzymaliśmy informację, że pomimo zakazu, kierowcy wywożący piach używają naszych dróg do skrócenia czasu przejazdu, w tej sprawie poinformowaliśmy Policję, z wnioskiem o surowe ukaranie takiego kierowcy przewożącego piach pomimo zakazu wjazdu o większym tonażu niż ograniczenie na drodze gminnej. W sprawie, czy właściciel ma stosowne pozwolenie, czy też nie ma pozwolenia na wydobycie kopalin, wszczęliśmy odpowiednią procedurę sprawdzającą.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Witold:
Szanowny Panie Wójcie chciałbym zapytać czy władze gminy mają zamiar zainteresować się bezpańskimi psami, które błąkają się po Ciepielowie. Jest ich coraz więcej. Władza powinna dać przykład, im również należy się odrobina uwagi. Pozdrawiam

Odpowiedź wójta

Panie Witoldzie! W sprawie bezpańskich psów, nasza gmina opracowała i przyjęła wszystkie wymagane prawem dokumenty i programy. Oczywiście to tylko dokumenty, dlatego podpisaliśmy umowę na zarówno na odławianie bezpańskich groźnych psów (odpowiedzialny za to jest Referat Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w naszym urzędzie, o zasadach wie też Policja) jak i na późniejszą ich adopcję, co wynika z odpowiednich przepisów prawnych. Problem bezpańskich psów, był jest i będzie, bo zdaję sobie sprawę że zwierzęta tu niczemu nie są winne. To ludzie ( z pewnością ci nie ludzcy) ponoszą odpowiedzialność za taki stan rzeczy, najpierw biorąc pieska, a później pozbywając się "problemu".
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Mieczysława:
Witam. Panie Wójcie chciałam zapytać czy w tym roku będą wprowadzane zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego i czy będę mogła przekształcić działkę rolną na budowlaną?

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! W obecnym stanie prawym nie ma możliwości zmiany całego planu zagospodarowania przestrzennego, można zmienić tylko i wyłącznie określony fragment dotyczący określonej sprawy. Takich wniosków jak Pani jest około 20 w całej gminie, obecnie jesteśmy na etapie zatrudniania nowego radcy prawnego, którego jednym z głównych zadań będzie określenie procedury zmiany określonych części planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura każdorazowo to okres od 1,5 do 2 lat. Takie są niestety obowiązujące przepisy w tym zakresie. Mam nadzieję że wspólnie z Radą Gminy, uda się w wkrótce opracować zasady przekształcania działek z rolnych na budowlane, chociaż nie w każdym przypadku ( w zależności od miejsca położenia nieruchomości) będzie to w ogóle możliwe.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Justyna:
Witam serdecznie moje skromne pytania brzmi kiedy drogi w Pcinie będą choć trochę doprowadzone do normalnego stanu użytkowania bo ta wieś chyba została przez gospodarz Gminy zapomniana. W biuletynie jest informacja na temat remontu drogi Pcin-Stara Wieś pogłoski chodzą ze będzie remontowana droga obok pana sołtysa . Proszę o wyjaśnienie tej kwestii . Bo to są dwie różne drogi a dobry gospodarz zna swoje gospodarstwo mam nadziej że wie pan co mam na myśli, pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Pisząc, że miejscowość Pcin "chyba została zapomniana", świadczy, że to "chyba Pani dawno w Pcinie nie była". Proszę się rozejrzeć dokoła, zmodernizowany budynek po szkole i uruchomiona w nim fizjoterapia ( co było głównym wnioskiem mieszkańców, aby nie dopuścić do ruiny budynku wzniesionego przez samych mieszkańców na rzecz szkoły), wspomnę o wodociągu do wszystkich mieszkań w Pcinie, o budowie drogi od szkoły w kierunku Kazanowa, drogi do Ranachowa "B", drogi także w Pcinie od drogi krajowej (tam też jest miejscowość Pcin), oświetlenie uliczne ( wszędzie), to wg Pani "zapomnienie". W ostatniej kadencji okręg wyborczy Pcin i Ranachów "B" z gminnego budżetu uplasował się w pierwszej trójce pod względem wydatkowanych środków na inwestycje. Oczywiście nie ma jeszcze wszystkich dróg, ale coś za coś. Modernizacja budynku po szkole i przystosowanie do fizjoterapii kosztowało tyle co bez mała modernizacja wszystkich dróg w miejscowości Pcin. Dlatego też wspólnie z Radą Gminy zamierzamy zmienić w najbliższym czasie ten stan, poprzez budowę dróg, także w Pcinie. W tym roku budujemy jeden krótki odcinek w Pcinie, w nazwie "Stara Wieś". Na mapach ewidencji dróg gminnych, aż trzy odcinki dróg określane są mianem Stara Wieś, dwie drogi: wjazdowa i wyjazdowa z drogi powiatowej właśnie koło pana sołtysa i droga od szkoły w kierunku tzw. Kołchozów. Jedną z tych dróg będziemy w tym roku przebudowywać, pozostałe zamierzamy zmodernizować w roku 2014. Co zaś się tyczy stanu dróg w Pcinie, to przypomnę szanownej Pani, że to większości wina samych mieszkańców Pcina, którzy przy budowie wodociągu za nic na świecie nie wyrażali zgody na przeprowadzenie wodociągu polami, dlatego też zmuszeni byliśmy przeprowadzić sieć wodociągową w pasie dróg gminnych, co spowodowało ich zniszczenie. Po budowie wodociągu, gmina wydała dodatkowo prawie 90% całego budżetu na remonty dróg właśnie w Pcinie, aby przywrócić je do w miarę poprzedniego stanu i pomimo wydatkowanych wówczas środków, efekty niewyrażenia zgody przez mieszkańców na przeprowadzenie wodociągu z dala od drogi, widać do tej pory. Niech Szanowna Pani sprawdzi, czy wyraziła pani zgodę na przejście wodociągu przez Pani pola i posesję, czy też nie i odpowiedź na stan dróg jest gotowa. Co zaś się tyczy pani stwierdzenia, że wiem "co pani ma na myśli" - odpowiadam Pani, że nie jestem jasnowidzem - nie wiem i nie chcę wiedzieć co ma pani na myśli. Niemniej jednak, jak wcześniej wyjaśniłem, do końca tej kadencji, tj. do końca 2014 rok, zamierzamy w okręgu Pcin - Ranachów "B" wybudować łącznie, co najmniej cztery drogi.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Marta:
Dotarły do mnie informacje o likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Wielgiem. Jak do tego doszło?! Zapewniał Pan przecież, że szkoła przetrwa dobrych kilka lat, pomimo reorganizacji jaką przeprowadzono 2 lata temu. W związku z tym mam kilka pytań: Czy w Ciepielowie po dołączeniu uczniów z Wielgiego powróci dwuzmianowość?. Czy w planach inwestycyjnych jest budowa bądź modernizacja budynku szkoły w Ciepielowie ( tak aby pomieścić wszystkich uczniów, i zapewnić im godne warunki nauki) ?. A także najbardziej nurtujące mnie pytanie jak planuje Pan zagospodarować budynek po obecnej Szkole Podstawowej w Wielgiem?. Z poważaniem mieszkanka Wielgiego.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! W sprawie wcześniejszej likwidacji PSP w Wielgiem, informuję Panią, że do Rady Gminy w Ciepielowie wpłynął wniosek dyrektora, rady pedagogicznej i rodziców o likwidację szkoły i przeniesienie uczniów i wszystkich pełnozatrudnionych pracowników do PSP w Ciepielowie. Rada Gminy przychyliła się do wniosku i podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji placówki. Bardzo mi przykro, że w poprzedniej reorganizacji, to Pani nie przedłużono umowy o pracę, stąd z pewnością Pani zdziwienie, że teraz dochodzi do kolejnej reorganizacji, ale bez jakichkolwiek problemów. To w dużej mierze sami rodzice z miejsc oddalonych od szkoły chcą, aby ich dzieci były dowożone, w ten sposób są wcześniej w szkole. W szkole do której i tak chodzą ich starsi koledzy. Wszystkie niezbędne w tej sprawie informacje, może Pani uzyskać u Pana Przewodniczącego Rady Gminy, który przyjmuje w każdą środę w Urzędzie Gminy w Ciepielowie. W sprawie drugiego pytania co do dwuzmianowości, odpowiadam pani, że nie będzie dwuzmianowości, bo to moją decyzją dwuzmianowość zniesiono jako wielce szkodliwą dla procesu dydaktycznego dzieci i zdania w tej sprawie nie zmienię. W obecnych planach inwestycyjnych naszej gminy nie przewidujemy żadnej budowy w zakresie placówek oświatowych. W szkole w Ciepielowie, naukę w tym roku rozpoczęła tylko jedna klasa, niż demograficzny jest tak olbrzymi, że w ciągu każdego niemal roku ubywa nam 33 dzieci ( w ostatnim roku), a przez ostatnie pięć lat 131. Modernizacji budynku poprzez wymianę okien, elewacji nie wykluczamy. Co zaś się tyczy najbardziej nurtującego Panią pytania co będzie z budynkiem po szkole w Wielgiem, pragnę Panią uspokoić, pomysłów mamy bardzo dużo. W Pcinie budynek po szkole jest świetnie zagospodarowany, w Wielgiem także nie będzie stał pusto.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkanka gminy:
Witam serdecznie Panie Wójcie! Mam pytanie odnośnie podatku od nieruchomości. Przeczytałam dziś w ''Dziennik Gazeta Prawna'' że mają w gminach być kontrole odnośnie podatku od nieruchomości, a więc moje pytanie brzmi na czym konkretnie mają polegać te kontrole?

Odpowiedź wójta

Wiadomości, które pani przeczytała dotyczą ogólnie jakiejś bliżej nieokreślonej gminy, jakiegoś miejsca w Polsce. Oczywiście prawo podatkowe i przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dają możliwości kontrolne organowi podatkowemu, w tym przypadku wójtowi gminy. Kontrola może dotyczyć spraw związanych z deklaracją składaną przez podatnika co do podstawy opodatkowania, miejsca nieruchomości itp. Czy będą takie kontrole w naszej gminie, niewykluczone.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkańcy Kałkowa i Gardzienic:
Szanowny Panie Wójcie! Chcielibyśmy zadać Panu pytanie, czy będzie realizowany odcinek drogi Gardzienice-Kałków ?W chwili obecnej droga jest w stanie katastrofalnym, nie była wyrównywana od lat. W trakcie lata zamienia się w piaszczystą plaże, a zimą jest nieprzejezdna z powodu błota lub śniegu. Prosimy więc o szczerą odpowiedź na to pytanie. Pozdrawiamy.

Odpowiedź wójta

Szanowni Państwo! W roku bieżącym w budżecie gminy zaplanowano budowę drogi Kałków Stara Wieś (od drogi powiatowej do skrzyżowania z drogą Gardzienice Kolonia - Kałków), długość planowanej do realizacji drogi jest uzależniona od tego czy uda nam się uzyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego (jak dobrze pójdzie to wybudujemy odcinek 1,5 km). W związku z powyższym na rok 2014 planujemy wykonać drugi odcinek tej drogi z powrotem do drogi powiatowej w Kałkowie jednocześnie łącząc tą drogę z drogą w miejscowości Gardzienice Kolonia. Łącznie to będzie droga o długości prawie 3km.
PS. Taka informacja została przedstawiona na ostatnim posiedzeniu Rady Gminy w dniu 30 stycznia 2013 roku.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkańcy Kałkowa:
Panie Wójcie gminy Ciepielów. Mamy pytanie w sprawie budowy drogi. Dlaczego ma być robiona na Starej Wsi a nie na Podgoźdźak. Czy tę decyzję podjęto dlatego że mieszka tam radny wraz z dwoma sąsiadami?? Nadmieniam że na Podgoźdźiaku mieszka około piętnastu gospodarzy i na dodatek nowa droga była by w stronę Gardzienic. Prosimy o szczerą odpowiedź, kiedy wreszcie będzie robiona na Podgoździak asfaltowa droga???

Odpowiedź wójta

Szanowni Państwo Mieszkańcy Kałkowa ! Szczere pytanie, za szczerą odpowiedź! Droga przewidziana do realizacji w roku 2013 ( ta, o której mowa w najnowszym biuletynie Nasza Gmina) owszem nazywa się Kałków Stara Wieś, ale jak państwo uważnie się wczytacie to mowa jest o etapie I budowy tej drogi, i nie jest określona ( na łamach biuletynu) jej długość. W związku powyższym; -po pierwsze, określenie tej drogi jako etap I Kałków Stara Wieś wynika z tego iż, punkt zero planowanej do budowy drogi będzie miał miejsce na skrzyżowaniu drogi gminnej Kałków Stara Wieś z drogą powiatową relacji Ciepielów – Łaziska. Po drugie planowana droga będzie wnioskowana do realizacji przy udziale środków z Urzędu Marszałkowskiego ( jako jedyna z ośmiu planowanych do realizacji w roku przyszłym), w związku z powyższym przewidujemy, że będzie miała ona długość przynajmniej 1500 mb ( 1,5 km ), a więc obejmie swoim zasięgiem nie tylko dom pana radnego! Po trzecie, droga rozpoczyna się na Starej Wsi, a docelowo ma być wybudowana z powrotem do drogi powiatowej relacji Ciepielów – Łaziska ( skrzyżowanie bliżej Ciepielowa) o łącznej długości 2400 mb ( 2,4 km), i to zadanie zostanie zrealizowane w całości do końca obecnej kadencji samorządu tj. w roku 2014. Po czwarte, wybór planowanej drogi do realizacji w roku 2013, ustaliłem samodzielnie ( bo od tego jest wójt gminy – czyli od podejmowania i realizacji decyzji), pan radny i jednocześnie sołtys, po przedstawieniu na posiedzeniu komisji rady gminy moich propozycji w sprawie budowy dróg w roku 2013, kategorycznie nie wyraził zgody na budowę tego odcinka drogi, ale to wójt gminy planuje zadania inwestycyjne, rada gminy może po prostu nie uchwalić budżetu, albo zrezygnować z budowy drogi w Kałkowie ( „jest przecież tyle innych dróg do wykonania”). Po czwarte: dokonując wyboru drogi ( właściwie jej początku) sugerowałem się tym, iż na odcinku prostej od drogi powiatowej są chociaż dwa zabudowania, gdy od Podgoździaka nie ma żadnego ( tylko pole po obu stronach), co więcej droga ta w kierunku Gardzienic nie może być zrealizowana ze środków dofinansowania zewnętrznego, gdyż zgodnie z dokumentami geodezyjnymi w miejscu gdzie przebiega droga ( w obecnym kształcie) jest pole prywatnej osoby, zaś na działce gminnej rośnie las. Nie ma więc możliwości budowy odcinka drogi łączącej Kałków z Gardzienicami. Po piąte wreszcie, cieszę się tak jak i państwo, że jak wszystko pójdzie dobrze to już w przyszłym roku będziecie państwo do swoich posesji dojeżdżać po asfalcie ( w roku 2013 od skrzyżowania Stara Wieś i droga powiatowa) a w roku 2014 od skrzyżowania Kałków Podgoździak i droga powiatowa. Gmina zamierza do końca 2014 roku wybudować ponad 30 odcinków dróg, w tym w Kałkowie co najmniej trzy, więc proszę o wyrozumiałość, a wszyscy będziemy zadowoleni, czego życzę Państwu w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i nowego 2013 roku.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marcin:
Mam małą uwagę co do elektronicznej publikacji gazetki Nasza Gmina. Czy nie można jej na stronie internetowej dać w kolorze zamiast czarno biało? (przyjemniej by się czytało).

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Sugestia bardzo dobra, niestety w bieżącym wydaniu nic się już nie da zrobić, ale od następnego wydania w roku 2013 będziemy zamieszczać na stronie internetowej biuletyn w pełnym kolorze.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Piotr:
Szanowny panie wójcie mam takie pytanie. czy gmina ma zamiar zrobić drogę Ciepielów kolonia koło pana Szarpaka. Bo do tej pory nic nie zrobiono a jak przyjdą odwilże to zaraz robi się błoto i niema jak przejechać samochodem.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie, zadania inwestycyjne na rok 2013 już zostały zaplanowane i w wersji projektowanej będą poddane pod głosowanie w dniu 31 grudnia 2012 roku. W planie zadań inwestycyjnych na przyszły rok, niestety nie przewidziano budowy drogi w miejscowości Ciepielów Kolonia. Do dnia dzisiejszego nie uzyskaliśmy jeszcze zgody na włączenie przedmiotowej drogi do drogi krajowej ( pomimo naszych starań poczynionych w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie). Zgody nie ma bo włączenia drogi nie przewiduje plan organizacji ruchu na drodze krajowej w tym miejscu. Dopiero zmiana planu umożliwi wykonanie zjazdu w tym miejscu, co da możliwość wybudowania tej drogi. Kiedy GDDKiA przystąpi do opracowania zmian? Gmina Ciepielów nie ma na to wpływu, poza monitowaniem problemu. Tak więc, w przyszłym roku Gmina nie planuje wykonania przedmiotowej drogi, być może uda się ją wykonać w roku następnym, do tej pory drogę będziemy remontować.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Andrzej:
Witam. Panie Wójcie mieszkając w gminie Ciepielów odnoszę wrażenie że urząd całkowicie zbagatelizował problem jakim jest komunikacja publiczna. Miejscowości które nie są w bezpośrednim sąsiedztwie z trasą Warszawa - Sandomierz pozbawione są prawie całkowicie możliwości korzystania z tych środków. Młodzież pogimnazjalna która dojeżdża do szkół ma do wyboru kurs rano i powrotny wieczorem. Często też zdarza się że niestety muszą wracać pieszo z Ciepielowa lub Antoniowa do Łazisk, Bąkowej i Wielgiego bo nie ma autobusu. Wyjazd osoby niezmotoryzowanej nawet na zakupy do Lipska jest nierealna ze względu na brak komunikacji. Zastanawiam się czy na wzór sąsiadujących gmin nie warto podpisać umowy na dowóz dzieci z PKS Radom nawet jeżeli będzie odrobinę drożej przewoźnik ten będzie kursował po gminie i przy okazji każdy będzie mógł dojechać do Ciepielowa i tam przesiąść się w dalszą trasę. Proszę o odpowiedz.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Komunikacja publiczna na terenie gmin wiejskich takich jak gmina Ciepielów, realizowana jest przez państwowego przewoźnika, którym jest w Naszym przypadku PKS Radom. Firma państwowa, której zadaniem jest realizacja komunikacji publicznej. Niestety jak sam Pan zauważył, od kilkunastu lat sytuacja zmieniła się diametralnie, skok cywilizacyjny, dostęp do swojego prywatnego samochodu i ilość zarejestrowanych samochodów ( w Naszej gminie średnio po dwa na jedno gospodarstwo domowe) spowodowało, że zainteresowanie środkami komunikacji publicznej jest bardzo niskie, wręcz znikome. Wielokrotnie kontaktowaliśmy się z PKS-em w Radomiu, w sprawie dodatkowych kursów, właśnie dla młodzieży ponadgimnazjalnej, niestety przewoźnik, tłumaczy się nieopołacalnością. I niestety, mimo państwowego statusu przewoźnika, ekonomia na tym polu wygrywa. Natomiast Pana sugestia, że gmina Ciepielów pomimo wszystko, powinna podpisać umowę z PKS Radom, bez względu na cenę, jest niemożliwa do zrealizowania, ponieważ w Polsce obowiązuje system zamówień publicznych i to przetarg nieograniczony rozstrzyga, który przewoźnik startujący w przetargu realizuje umowę z gminą na dowozy szkolne. Podpisanie takiej umowy bez przetargu albo jak Pan sugeruje pomimo wyższej ceny, to nie tylko naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ale także naruszenie kodeksu karnego i pociągniecie do odpowiedzialności karnej. Przetargi są po to, aby system zamówień publicznych był transparenty, by wolna konkurencja sama regulowała rynek, by wygrywał ten, który oferuje za tą samą usługę niższą cenę.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Paweł:
Witam. Panie Wójcie jestem pełen uznania za szybki rozwój gminy pod wieloma względami wodociągi , oświetlenie,drogi jest to w dużej mierze Pańska zasługa, a zarazem powód do zadowolenia również mieszkańców. Osiedliłem się w Bąkowej i mam pytanie odnośnie planów odnowy mojej miejscowości. Wielgie teraz Ciepielów a w niedługim czasie Czerwona bedzie miała zagospodarowanie centrum a co z nami. Teren parku stary dworek plac po ZKR dawny basen strażacki to w chwili obecnej obraz nędzy i rozpaczy. Zaczynam wstydzić się miejsca w którym mieszkam ja oraz moja rodzina. Zdaję sobie sprawę z faktu, że nie można wszystkiego zrobić równocześnie i że wymienione tereny raczej nie przeszły jeszcze komunalizacji ale najprostsze nawet zabiegi typu wycinka zakrzewień wokół i posprzątanie na pewno przyniosą poprawę wizerunku nie tylko Bąkowej ale również całej gminy. W oczekiwaniu na szybką reakcję pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! W zakresie odnowy miejscowości Bąkowej w poprzednich latach przeprowadzałem konsultacje z mieszkańcami ( przy okazji tworzenia planu odnowy miejscowości Bąkowej) w sprawie możliwych działań do zrealizowania ze środków unijnych. Proponowałem, żeby przystąpić do opracowania projektu zagospodarowania centrum miejscowości poprzez wybudowanie chodnika łączącego szkołę podstawową z parkiem. Pomysł ten niestety nie wzbudził aprobaty mieszkańców. Argumentowano, że będzie problem ze zjazdami, z rowami, wyborem strony drogi po której miałby być wybudowany chodnik, brakiem zgody właścicieli posesji, itp.... Działania w planie odnowy miejscowości skierowano więc na plac szkolny i teren przy parku w Bąkowej. W między czasie rozpoczęło się postępowanie spadkobierców terenów parkowych i w tym zakresie gmina, która nie jest właścicielem parku, nic nie może zrobić. Ile ta sytuacja potrwa, nie wiadomo, sprawa jest w toku. Dlatego też aby wykonać jakiekolwiek zadanie w zakresie odnowy i rozwoju wsi, trzeba szukać innego miejsca. Jeszcze w tej kadencji nasza gmina będzie składać wniosek, w którym jest uwzględniona miejscowość Bąkowa, a dotyczyć on będzie budowy ogrodzonego i oświetlonego placu zabaw i rekreacji ruchowej z przeznaczeniem dla mieszkańców wsi. W zakresie innych inwestycji, od przyszłego roku zamierzamy rozpocząć gminny program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, a w 2014 roku planujemy ( konsultacje w tej sprawie rozpoczęły się w czerwcu br.) wykonać w całym okręgu Bąkowej 4550mb dróg asfaltowych.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Grzegorz:
Czy w tym lub w następnym roku w Kałkowie będzie robiona droga asfaltowa

Odpowiedź wójta

Panie Grzegorzu! W tym roku nasza gmina buduje tylko jedną drogę w Wólce Dąbrowskiej. W związku z realizacją zaplanowanych na ten rok inwestycji nie będziemy w tym roku budować już żadnej innej drogi. O realizowanych inwestycjach i ich rozmiarze, a przede wszystkim kosztach, może Pan na bieżąco uzyskiwać informacje w aktualnościach na naszej stronie internetowej lub w biuletynie informacyjnym "Nasza Gmina". W sprawie dalszych planów inwestycyjnych, budowa dróg na terenie naszej gminy przewidziana jest na rok 2014, wstępnie w planujemy wykonanie dróg asfaltowych w sołectwie Kałków w ilości ok. 2,5 km.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Grzegorz:
Mam pytanie dotyczące wywozu śmieci w następnym roku gdyż zmienia się ustawa o wywozie nieczystości a mianowicie chodzi mi o to czy nadal będzie segregacja, jaki będzie teraz koszt wywozu tychże śmieci i jak będzie to przebiegać. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! W związku z wejściem nowych regulacji prawnych w sprawie wywozu nieczystości, informuję, że w naszej gminie trwają prace z tym związane. Nasza Gmina już 7 rok realizuje odbiór odpadów od mieszkańców gminy i w tym zakresie właściwie spełniamy wszystkie wytyczne nowej ustawy. Przetarg mamy ważny jeszcze do końca 2013 roku, więc w tym zakresie (sposobu segregacji, częstotliwości odbioru odpadów, kalendarza ich wywozu) nic się zasadniczo nie zmieni. Można by nawet powiedzieć, że ustawodawca tworząc nowe prawo wzorował się na rozwiązaniach problemu odpadów na takiej gminie jak nasza. Same zmiany będą niestety dotyczyć odpłatności za śmieci, od 1 lipca 2013 roku nie będzie można już realizować segregacji bezpłatnej. Ile ona będzie kosztować jeszcze nie wiemy, ale będziemy się starali, żeby opłaty były sprawiedliwe i jak najmniejsze, stosownie do cen określonych w przetargu na wywóz śmieci. Wprowadzając nowe zasady stosownie do wymagań ustawy przeprowadzimy wcześniej akcję informacyjną na terenie całej gminy.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Aleksandra:
Witam nie będę się rozdrabniać ale skoro zrobiono ten park w Wielgiem to przydało by się również o niego zadbać wyplewić skalniaki wykosić trawę a przede wszystkim wyrzucić śmieci. Nie pierwszy raz tu pisze i nigdy nie dostałam odpowiedzi czyżby prawda w oczy kole, milej jest powiedzieć nam mieszkańcom w schludnym zadbanym parku niż w syfie gdzie krzewów i kwiatów wgl nie widać bo zarosły trawą a z koszów śmieci dosłownie się wylewają. dziękuje

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Prace konserwacyjne zlecane są raz na dwa tygodnie. Niestety z powodu choroby nie mogłem sprawdzić wcześniej jak jest sytuacja z zieleniną w centrum Wielgiego, ale z informacji jaką przekazali mi pracownicy wynika że trawniki zostały wykoszone. Problem jest tylko zielenią przy chodniku do cmentarza, ale i ten w tym tygodniu zostanie przywrócony do stanu należytego. Co zaś się tyczy koszy na śmieci, to za zaistniałą sytuację odpowiadają właściciele pobliskich sklepów, którzy zobowiązali się od utrzymywania śmietników w należyty sposób, w tej sprawie zainterweniujemy. P.S. co do pani zarzutu, że już pani kilkakrotnie pisała i nie otrzymała pani odpowiedzi, to informuję panią, że list od pani otrzymaliśmy dopieo po raz pierwszy, proszę więc sprawdzić ustawienie swojej poczty.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pacjent rehabilitacji:
Witam Panie Wójcie. Obecnie uczęszczam na zabiegi rehabilitacyjne do Pcina. Z żalem muszę stwierdzić, iż rano uwagę przykuwają pozostawione puste butelki po alkoholu, pety i innego rodzaju śmieci zostawione, jak przypuszczam, przez bawiącą się tam wieczorami młodzież. Dodatkowo elewacja budynku jest niszczona, a dzieci jeżdżą skuterami bądź rowerem po chodnikach. Budynek został ładnie odnowiony i wykorzystany z myślą dla każdego, a niektóre osoby nie potrafią tego docenić. Prosiłbym o jakąś interwencje w tej sprawie jak np. założenie monitoringu lub częstsze patrole Policji. Z poważaniem. Pacjent rehabilitacji

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Na zachowanie młodzieży nie mam wpływu. Szacunek do cudzego, w tym przypadku naszego wspólnego mienia wynosi się z rodzinnego domu. Tak jak wychowują rodzice, tak młodzież się zachowuje. W powyższej sprawie zawiadomiliśmy policję, z prośbą o zajęcie się problemem. Co do monitoringu, to w budżecie gminy nie ma w tym roku możliwości na realizację takiego zadania, mam nadzieję, że interwencja policji w zupełności wystarczy.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Lech:
Szanowny Panie Wójcie. Czy mógłbym dowiedzieć się , czy książka W.Owczarka pt. Ludzkie Życie jest dostępna do kupienia na terenie Gminy.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Niestety książki nie można kupić na terenie gminy, można ją jedynie wypożyczyć w miejscowej bibliotece.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marcin:
Witam. Czy jest w planach budowa drogi Bąkowa Podlasem (dz.nr ewid. 201,100) tj. odcinek od drogi powiatowej Bąkowa-Jawor Solecki do przysiółku Bąkowa Podlasem? W tym momencie droga ta jest drogą gruntową miejscowo utwardzoną żużlem. Na całym odcinku brak odwodnienia drogi przez co w miesiącach wczesnej wiosny oraz późnej jesieni jest praktycznie nie przejezdna dla samochodów osobowych. Tylko traktory dają radę w tym błocie. Koleiny wysokości 30-40cm. W takie dni auto trzeba zostawiać przed zjazdem na tą drogę albo liczyć się z utknięciem auta w błocie. Żyjemy przecież XXI wieku!!! Proszę o konkret tej sprawie. Pozdrawiam, mieszkaniec Podlasu.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! W tej chwili kończymy budowę wodociągu w Pana miejscowości, a z tym związane jest pogorszenie stanu dróg ( prace związane z budową wodociągu). Po zakończeniu prac, podjęte zostaną działania w celu naprawienia drogi. W zakresie planów inwestycyjnych, budowa dróg w gminie Ciepielów planowana jest na 2014 rok. W tej chwili trwają prace co do zakresu planowanych do wykonania dróg oraz wyboru dróg, które będą modernizowane. Po zakończeniu konsultacji w tej sprawie, będę mógł Panu odpowiedzieć, czy przedmiotowa droga będzie objęta planem budowy w troku 2014.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Jakub:
Pragnę zwrócić uwagę, że na mapie z lokalizacją elektrowni wiatrowych podanej w odpowiedzi do pytania Pana Przemysława brakuje wielu istniejących obecnie budynków m. in. bloków mieszkalnych przy ul. Czachowskiego, domów jednorodzinnych przy ul. Sandomierskiej czy stacji benzynowej. Czy po uwzględnieniu obecnie istniejących zabudowań spełniony zostanie warunek minimalnej odległości farmy wiatrowej od budynków mieszkalnych? Czy w przypadku zmiany zagospodarowania przestrzennego gminy zostanie zachowane obecne przeznaczenie działek o numerach: 1088, 1089, 1090, 1091, 1092, 1093, 1094 oraz 2175, 2176, 2177, 2178, 2179, 2180, 2181, 2182, 2183, 2184?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Jak pan słusznie zwrócił uwagę, mapka lokalizacyjna pokazuje tylko i wyłącznie miejsce, w którym miałyby stanąć elektrownie wiatrowe. Jest to mapka czysto poglądowa. Dopiero szczegółowe pomiary i opracowanie wymaganej prawem dokumentacji służącej w konsekwencji ewentualnej zmianie planu zagospodarowania przestrzennego da pełny obraz sytuacji. Odpowie również na pytanie czy lokalizacja budowy elektrowni spełnia wymagania techniczno-prawne.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Młodzież z Pcina:
Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy w Pcinie wywali Pan rehabilitacje, ponieważ Ci ludzie nie potrafią parkować, śmiecą a pcińska młodzież nie ma się gdzie podziać? Młode osoby nie mają gdzie przebywać i swój wolny czas spędzają na przystanku zamiast jak to było w planach miała być mini siłownia, tenis stołowy a także kawiarenka internetowa. Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Rehabilitacja w Pcinie, jest obecnie finansowana z NFZ- u, i jej funkcjonowanie obecnie i na przyszłe lata jest niezagrożona. Dodatkowo w przyszłości zamierzamy utworzyć przy budynku w Pcinie dodatkowe miejsca parkingowe. Co zaś się tyczy młodzieży, która jak w e-mailu pisze nie ma się gdzie podziać, to chciałbym piszącemu przypomnieć, że przez ponad 3 lata nikt nawet się nie zainteresował budynkiem w Pcinie, jakimkolwiek działaniem budynku, dlatego też Gmina postanowiła wykorzystać go na cele związane z rehabilitacją, co uważam za wielce korzystne dla zdrowia mieszkańców naszej gminy. W razie propozycji wykorzystania budynku na cele młodzieżowe, proszę o osobisty kontakt w tej sprawie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Bogusław:
Panie Wójcie kiedy gmina wybuduje drogę Świesielice-Ławki.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Jeżeli tylko warunki finansowe pozwolą na realizację budowy przedmiotowej drogi, to z pewnością uda się zrealizować to zadanie ( oczywiście po wcześniejszym uregulowaniu stanu prawnego jej przebiegu, tak aby wszyscy mieszkańcy korzystający z drogi dzisiaj byli zadowoleni). Prawdopodobnie budowa drogi biorąc pod uwagę powyższe migałaby zostać zrealizowana w roku 2014.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Bogusław:
Proszę Pana Wójta o odpowiedź kiedy i czy kiedykolwiek Gmina zamierza wybudować(obiecywaną od 3- lat)drogę gminną Świesielice-Ławki. Ps.Plotka we wsi mówi,że jestem jedyną przeszkodą w jej powstaniu,że gmina ma chęci i PIENIĄDZE. Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Budowa dróg na terenie gminy wstępnie jest planowana na lata 2013-2014, po wcześniejszej konsultacji planu budowy dróg przez Radę Gminy. W sprawie budowy drogi Świesielice "Ławki", żadna decyzja jeszcze nie została podjęta. Obecnie w miejscowości Świesielice Gmina realizuje budowę pozostałej części sieci wodociągowej wraz z przyłączami.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Marcin:
Witam, proszę o radę w sprawie wycinki starej na pół suchej topoli, która rośnie na podwórku i zagraża bezpieczeństwu budynkom (tzn. drewnianemu domowi, stodole i oborze), problem polega na tym, że nie mamy aktu własności działki, ponieważ zapisana ona jest jeszcze na prababcię. A my traktujemy "placówkę" jako działkę rekreacyjną. Podatek od gruntu i nieruchomości jest regularnie płacony. Jak z tej sprawy wybrnąć, żeby załatwić wszystko legalnie? Czy możemy starać się o zezwolenie na wycinkę drzewa jako użytkownicy działki? Proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Panie Marcinie! W powyższej sprawie proszę się osobiście zgłosić do pani inspektor Elżbiety Nowotnik (pok. nr 9) w Urzędzie Gminy w Ciepielowie ( tel. 48-3788-047, e-mail: srodowisko@ciepielow.pl). Proszę o zabranie dokumentów związanych z nieruchomością, a zwłaszcza nakaz płatniczy i dowód osobisty. W związku z tym, iż topola jak wynika z pana informacji jest w bardzo złym stanie i zagraża bezpieczeństwu mienia i osób, Urząd Gminy po dopełnieniu odpowiednich wymogów formalnych z pewnością załatwi sprawę dla pana pozytywnie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Joanna:
Szanowny Panie, proszę o informację, kiedy będzie uchwalony Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W gminie posiadam kilka ha ziemi uprawnej i jestem zainteresowana zalesieniem. Czy w związku z posiadaniem przeze mnie starego lasu, mogę się starać o dofinansowanie z Unii?

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani! Plan zagospodarowania przestrzennego gminy Ciepielów uchwalono w 2004 roku. Celem szczegółowego ustalenia możliwości zalesienia proszę się skontaktować z Kierownikiem Referatu Rolnictwa. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Ciepielowie panem Andrzejem Hycem (nr. tel. 48-3788-047), e-mail: rolnictwo@ciepielow.pl. Co do możliwości dokonania zalesienia, należy zwrócić się do ARiMR w Lipsku ( prawdopodobnie będą przyjmować wnioski od miesiąca czerwca).
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Przemysław:
Witam, proszę o informację, czy w gminie Ciepielów planowana jest budowa farmy wiatraków? Jeżeli tak, to w jakich miejscowościach takie wiatraki miałyby stanąć?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! Na terenie Gminy wg. załączonej mapki lokalizacyjnej, firma MOLEN-WIND Sp. z o.o. ze Skarżyska Kamiennej zamierza wybudować farmę wiatrową składającą się z pięciu wiatraków usytuowanych na prywatnych gruntach mieszkańców Gminy Ciepielów o łącznej mocy 10MW. Zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa, inwestor ten najpierw musi spełnić odpowiednie wymogi, między innymi w zakresie ochrony środowiska ( link do ogłoszenia ). Dodatkowo w naszej gminie w związku z obowiązującym plan zagospodarowania przestrzennego ( który nie przewiduje takich inwestycji), należy dokonać zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Zmian taka wiąże się z bardzo dużymi kosztami ( około 80.000,-zł), a koszty musi ponieść zainteresowany inwestor. Sama procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego jest także bardzo czasochłonna i będzie trwać około 2 lat. Dopiero wówczas, po spełnieniu wszystkich wymogów i niezbędnych uzgodnień będzie możliwa sama inwestycja.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Hubert:
Szanowny Panie wójcie. Jako jeden z młodzieży miejscowości Ciepielów zwracam się z pytaniem jak można wynająć hale sportowa przy PG w Ciepielowie? Byliśmy u Pani dyrektor E. Giemzy i otrzymaliśmy w odpowiedzi że aby wynająć hale musi być opiekun z wykształceniem pedagogicznym który posiada dochód. W naszej sytuacji jest to niemożliwe gdyż nie znaleźliśmy osoby która spełniała by te kryteria. Dlaczego w Ciepielowie nie może być tak jak np. w Lipsku gdzie płaci się kaucje i odpowiednią stawkę godzinową??? Narzeka Pan na Ciepielską młodzież, ale w tej miejscowości naprawdę młodzi ludzie nie mają sie gdzie podziać. Na innych wsiach mają domy kultury świetlice itp a Ciepielów nic. Więc może warto pomyśleć chociażby o wynajmowaniu tej hali a jak nie to stworzeniu jakiejś świetlicy. Mam nadzieje że odpowie Pan na to pytanie i zrobi coś w tej sprawie. Pozdrowienia od Ciepielskiej młodzieży.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Hubercie! W odpowiedzi na pana pytanie, informuję: aby skorzystać z sali gimnastycznej w Ciepielowie, należy ( w przypadku niepełnoletności ) zwrócić się do pani dyrektor Elżbiety Giemzy wraz z rodzicem, celem ustalenia odpowiedzialności za mienie szkoły w czasie korzystania z sali gimnastycznej. Myślę, że każdy rodzic zgodzi się i nie będzie problemów z wynajęciem sali gimnastycznej . W razie problemów proszę się zgłosić z rodzicem bezpośrednio do Urzędu Gminy.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Ewa:
Witam Panie Wójcie, od kilka lat mieszkamy na stałe w Świesielicach. I mieszka nam się dobrze... Z nadzieją czekamy na wodociąg (dziękujemy, że jednak w tym roku!), z nadzieją też czekamy na lepsze drogi, ale rozumiemy, że to dopiero po wodociągach. Poczekamy cierpliwie :) Natomiast nie musimy chyba długo czekać na zrealizowanie przez Gminę mini-inwestycji: nie tylko my, ale i nasi sąsiedzi uważają, że konieczne jest oznakowanie dróg w Świesielicach z zachowaniem tradycyjnych nazw dzielnic. Postawienie drogowskazów na skrzyżowaniach zdecydowanie ułatwi poruszanie się przyjezdnym, szczególnie karetkom pogotowia, straży, policji. Świesielice są największą wsią w gminie pod względem obszaru, między poszczególnymi gospodarstwami są spore odległości i stosowanie zasady "koniec języka za przewodnika" nijak u nas nie zdaje egzaminu. Co Pan na to Panie Wójcie? Czy da się to zrobić? Wydatek niewielki, wygoda ogromna :)

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani ! W nawiązaniu do Pani wiadomości, chciałbym tylko przypomnieć, że aby zwodociągować miejscowość Świeseilice, gmina musi wydatkować łącznie ponad 2 mln złotych, tj. co najmniej dwa razy więcej niż na cele zwodociagowania innej miejscowości ( chociażby w przeliczeniu na liczbę przyłączy w danej miejscowości ). Na szczęście w tym roku, uda nam się ( jesteśmy już po podpisaniu umowy) dokończyć wodociągowanie Świesielic. Nie mniej jednak, w tym roku chciałbym zakończyć wodociągowanie całej gminy, co pozwoli wreszcie zająć się drogami. Dlatego też, wszystkie wolne środki ( każdą złotówkę) przeznaczam w budżecie na wodociągowanie gminy. Dopiero po podpisaniu umów wodociągowych ( najwcześniej pod koniec marca br.), będziemy zlecać do realizacji inne nie mniej ważne zadania gminy. W zakresie oznakowania drogowego, zwróciliśmy się do powiatu o wykonanie znaków z drogi powiatowej ( to zadanie powiatu), natomiast w zakresie oznaczenia zjazdów z naszej gminnej drogi, tj. Świesielice - Anusin, odpowiednie znaki zostaną zamontowane w okresie wiosennym.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Karolina:
Szanowny Panie Wójcie! Na wstępie chciałam pogratulować Pana tytułu "Wójta Roku 2009/11"! :) Dobrze wiedzieć, że ktoś dba o naszą Gminę. Chwilowo mieszkam w Vancouver, ale Ciepielanka ze mnie z krwi i kości :) Przechodząc do konkretów: jedną z moich prac jest bio monitoring wód słodkowodnych występujących w Brytyjskiej Kolumbii i pytanie moje jest następujące: czy u nas w gminie (lub na wyższym szczeblu samorządowym) ktoś bada jaki jest stan rzek i jezior pod względem chemicznym oraz pod względem występowania zwierząt bezkręgowych)? czy jest Pan w stanie na to odpowiedzieć? A jeśli nie, do kogo jeszcze mogłabym się zwrócić z moim zapytaniem? pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani ! Dziękuję za gratulacje. W sprawie przez panią poruszoną udało mi się zebrać część interesujących panią dokumentów. Proszę o przesłanie zwykłego adresu pocztowego ( oczywiście nie ujawnimy go na stronie gminy) na który prześlę korespondencję. W razie problemów postaram się przesłać informacje w formie elektronicznej, proszę o kontakt w tej sprawie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Przemysław:
Witam, dziękuję za odpowiedź. Ale nadal nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie zasadnicze. Czy w miejscowości Wielgie w 2012 roku będą dokonywane jakiekolwiek inwestycje realizowane przez Urząd Gminy w Ciepielowie? Czy Pan, jako przedstawiciel władzy na tym terenie kontaktuje się ze Starostwem Powiatowym w Lipsku, żeby wiedzieć jakie inwestycje w 2012 roku na terenie Wielgiego będą realizowane przez SP? Przecież Starostwo zawsze konsultuje takie sprawy z danym wójtem/burmistrzem? Mając na uwadze Pana zaangażowanie w "Związek Gmin nad Iłżanką" ma Pan także kontakt z wójtem gminy Kazanów. Być może jest pan w stanie dowiedzieć się i przekazać tą informację dla mieszkańców swojej gminy czy odcinek drogi Wielgie-Kazanów (ten dalej niewyremontowany) będzie miał nową nawierzchnię w 2012 roku?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie! W odpowiedzi na pana zapytanie przesyłam w załączeniu plan wydatków majątkowych ( inwestycyjnych) na rok 2012, który został zatwierdzony Uchwałą Budżetową Rady Gminy na rok 2012. W załączonej tabeli nr 3 do uchwały budżetowej znajdują się z wyszczególnieniem wszystkie inwestycje, które w roku 2012 nasza gmina będzie realizować. Dodatkowo zapraszam do odwiedzania strony bip.ciepielow.pl biuletynu informacji publicznej, w którym na bieżąco publikowane są wszystkie Uchwały Rady Gminy w Ciepielowie dotyczące naszej społeczności lokalnej. Tam znajdzie pan odpowiedź na wszystkie nurtujące pana pytania. Natomiast w odpowiedzi na drugie pana pytanie informuję, że kontaktuję się z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Lipsku i wiem, że na terenie naszej gminy Starostowo Powiatowe nie będzie realizować żadnej inwestycji, uzyskałem odpowiedź na nasze pisemne zapytanie. W tej sprawie musi pan jednakże koniecznie skontaktować się z radnymi powiatowymi, których wybraliśmy do realizacji inwestycji powiatowych na terenie naszej gminy. Oczywiście Starostwo kontaktuje się z Urzędem Gminy w sprawie inwestycji, ale niestety w roku 2012 nie będzie realizować żadnych zadań z braku środków. W odpowiedzi na pytanie czy w ramach działalności w Związku Gmin nad Iłżanką, kontaktuję się z wójtem gminy Kazanów, odpowiedź brzmi : tak. Nasz powiat wykonał drogę Wielgie - Kazanów ( w granicach gminy Ciepielów), natomiast nie mamy żadnego wpływu na dalszą budowę drogi na terenie powiatu zwoleńskiego i gminy Kazanów. Droga o której mowa jest odcinkiem drogi powiatowej i w rozmowie z wójtem gminy Kazanów dowiedziałem się, że jej przebudowa zależy tylko i wyłącznie od władz powiatu zwoleńskiego, a ten nie planuje w najbliższym czasie inwestycji w tym miejscu.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy Ciepielów
P.S. informuję pana. że odpowiedzi na zapytania wpływające na stronę dokonuję w miarę możliwości raz na dwa tygodnie, a wszelkie informacje na temat działania gminy znajdzie pana na stronie gminy Ciepielów i bip.Pytanie

Pan Przemysław:
Witam, proszę o przedstawienie informacji jakie inwestycje będą realizowane w miejscowości Wielgie w 2012 roku? Czy będzie dalej wykonany chodnik od Kościoła w stronę Ciepielowa? Czy zostanie wyremontowany odcinek drogi między Kazanowem a Wielgiem? Czy Gmina Ciepielów będzie starać się o udostępnienie szerokopasmowego dostępu do internetu?

Odpowiedź wójta

Proszę pana, nie wiem kiedy ostatnio był pan w Wielgiem, ale droga o którą pan pyta Wielgie - Kazanów ( w granicach naszej gminy) jest wybudowana już od pół roku, więc nie rozumiem jak do tej pory pan nie zauważył wybudowania drogi za prawie milion złotych, dodatkowo z wykonaniem rowów, barieroporęczy, zatok autobusowych itp. Inwestycję zrealizował samorząd powiatowy. Co zaś się tyczy pytania o chodnik, to inwestycja zagospodarowania i modernizacji centrum Wielgiego może być realizowana tylko raz w czasie okresu programowania UE tj. w latach 2007-2013, być może w następnym okresie zrodzi się pomysł wykonania takiej inwestycji, nie mniej jednak należy ona do zakresu działania samorządu powiatowego, bo droga Wielgie - Ciepielów jest drogą powiatową, a ewentualny chodnik należy do pasa drogi powiatowej. W zakresie dostępu do szerokopasmowego internetu, zadanie to na całe nasze województwo mazowieckie ze środków unijnych realizuje samorząd wojewódzki w ramach projektu Internet dla Mazowsza. Realizacja projektu zapewni budowę sieci światłowodowej, punktów rozgałęźnych oraz punktów dystrybucyjnych tak aby najdalsze miejscowości potencjalnych odbiorców znajdowały się w zasięgu technologii ADSL (nie więcej jak 6 km od punktu dystrybucyjnego światłowodowego). W obszarach na których nie zostanie rozbudowana sieć światłowodowa z powodu nieopłacalności ekonomicznej wynikającej z małego zaludnienia i rozproszenia miejscowości jak i ukształtowania terenu, zostanie zastosowana technologia bezprzewodowa.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Krzysztof:
Ciepielów, to przyjemna miejscowość. Na tym tle wyraźnie odstaje budynek "zerówki".Odrapana, brudna elewacja. Okna do wymiany, a jak twierdzą rodzice,wewnątrz też nie jest dobrze. Czy i kiedy planuje Pan modernizację tego budynku, bo od wielu lat( w kampaniach wyborczych)zapowiadał Pan , że budynek zostanie zmodernizowany, a tym samym radykalnie poprawią się warunki uczących się tam dzieci. Kiedy doczekamy się obiecanej modernizacji, bo chyba to nie była czcza obietnica wyborcza?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Krzysztofie!
W odpowiedzi na pana zapytanie informuję pana, iż w roku 2012 przystępujemy do prac związanych z modernizacją budynku "Zerówki". Proszę zapoznać się z treścią artykułu zamieszczonego w ostatnim biuletynie nasza gmina, lub na stronie internetowej "Projekt nowego przedszkola".
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Paweł:
Witam! Czy planowane są inwestycje dotyczące budowy drogi asfaltowej w miejscowości Sajdy? Jeśli tak to w jakich latach?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Pawle!
W bieżącym 2011 roku w miejscowości Bąkowa- Kochanów - Sajdy - Czarnolas, rozpoczęliśmy budowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami. Inwestycję planujemy zakończyć do 30 września 2012 roku. W związku z powyższym nie ma żadnej możliwości budowy jakiejkolwiek drogi w wyżej wymienionych miejscowościach do końca 2012 roku. Co do dalszych planów inwestycyjnych dotyczących miejscowości Sajdy proszę w pierwszej kolejności zwrócić się od reprezentującego Państwa miejscowości radnego, który miejmy nadzieję uwzględni budowę drogi w planach inwestycyjnych na lata 2013-2014. Od decyzji pana radnego podejmowanych w zakresie budżetu gminy zależeć będzie bowiem realizacja i sfinansowanie tejże inwestycji.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Tomasz:
Witam. Szanowny panie wójcie chciałbym się dowiedzieć kiedy doczekamy się wodociągu w Kawęczynie? Nasza wieś położona jest tak blisko Ciepielowa, a rada gminy i szanowny pan wójt o niej w ogóle nie pamięta. Dlaczego dla tej pięknej miejscowości nic się nie robi?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Tomaszu!
Urząd Gminy w Ciepielowie, właśnie pracuje nad sporządzeniem wniosku do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na realizację zadania budowy wodociągu Świesielice - Kawęczyn. Inwestycja planowana jest do wykonania w roku 2012. Sam wniosek zostanie złożony do Urzędu Marszałkowskiego do dnia 20 grudnia bieżącego roku.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Krzysztof:
Szanowny Panie Arturze! Szczerze gratuluję wyboru na Wójta Roku 2009/2011 w województwie mazowieckim. To wielki sukces osobisty Pana jako gospodarza Gminy i splendor dla wszystkich mieszkańców. Dobrą pracę samorządu widać od kilku lat w rozbudowie infrastruktury, poprawie bezpieczeństwa, szkolnictwie, ekologii i wielu innych dziedzinach życia. Osobiście podoba mi się bardzo nakierowanie działań na odkrycie walorów turystycznych Gminy w kontekście udziału w Związku Gmin nad Iłżanką. Jestem przekonany, że moja niedawna decyzja o budowie domu właśnie w Gminie Ciepielów jest dobrą inwestycją. Życzę dalszej owocnej pracy na rzecz wszystkich Mieszkańców i wielu sukcesów osobistych.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Krzysztofie!
Dziękuję za ciepłe słowa kierowane pod moim adresem, aczkolwiek sukces wyboru na wójta roku, to składowa pracy całego urzędu gminy i jednostek organizacyjnych. Dziękuję i obiecuję, że nasza gmina nie będzie zwalniała tempa w zakresie realizowanych inwestycji.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Kazimierz:
Witam. Chciałbym złożyć Panu gratulacje z powodu ponownego wyboru na Wójta Naszej Gminy. I choć wiem, że funkcja ta niesie ze sobą wiele obowiązków i trosk to sądzę, że da sobie Pan radę. Jako mieszkaniec Gminy Ciepielów muszę obiektywnie przyznać, że sporo Pan zdziałał. Funkcje publiczne są bardzo trudne, bo podlegają ciągłej ocenie, a niekiedy pomimo włożonej pracy wyborcy wystawiają słony rachunek. Władza wymaga roztropności i choć daje dużo satysfakcji to w przypadku jej utraty można się mocno "poobijać". Dlatego jak sądzę pokora w tym względzie zawsze wskazana. Życząc wielu sukcesów pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Kazimierzu!
Bardzo dziękuję za gratulację, mam nadzieję, że nowa kadencja  przyniesie naszej gminie przede wszystkim dokończenie wodociągów, rozwiązanie problemów gospodarki ściekowej oraz poprawę stanu naszych dróg. To są moje i mam nadzieję nowo wybranych radnych priorytety działania na nową kadencję.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Jolanta:
Witam Panie wójcie. Gratuluję wygranej  na następną kadencję. Mam pytanie czy są już wykonane jakieś kroki w sprawie drogi Wielgie - Kazanów.

Odpowiedź wójta

Szanowana Pani Jolanto!
Dziękuję za gratulacje, natomiast w sprawie drogi informuję, że według ostatnich ustaleń droga powiatowa Wielgie - Kazanów ma szansę na realizację już w przyszłym roku, tj. w 2011. W tej chwili Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Lipsku przygotowuje dokumentację projektową modernizacji drogi. Prawdopodobnie nasza gmina będzie współfinansowała budowę, ale na razie nie wiadomo w jakim zakresie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Justyna:
WITAM PANA WÓJTA MOJE PYTANIE TO DROGA W PCINIE OCZYWIŚCIE NIE GŁÓWNA TYLKO DROGI BOCZNE CZY JEST SZANSA ŻE TE DROGI BĘDĄ ROBIONE TYLKO NIE TAK JAK DO TEJ PORY ŻE WYSYPANO JEDEN TRANSPORT ŻWIRU ZAKOPANO DOŁKI PANIE WÓJCIE TO NIC NIE DAJE PROSZĘ SIĘ ZAJNTERESOWAĆ OBY MÓJ GŁOS NIE POSZEDŁ NA MARNE POZDRAWIAM I PROSZĘ O SZCZERĄ ODP.

Odpowiedź wójta

Szanowana Pani Justyno!
Mam nadzieję, że do końca kadencji tj. do listopada 2014 roku uda się zmodernizować ( budowa dróg asfaltowych) większość głównych dróg w miejscowości Pcin i Ranachów "B". W pierwszym okresie działania VI kadencji rady i wójta trzeba dokończyć wodociągowanie gminy, później będziemy realizować budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i budowę dróg gminnych.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Grzegorz:
Czy po wygranych przez pana wyborach,zamierza pan coś zrobić z informatyzacją terenów gminy Ciepielów?A jeśli tak to co?

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Grzegorzu!
Obecnie gmina realizuje dwa projekty unijne w zakresie informatyzacji działań samorządu, czyli tzw e- urząd, natomiast województwo mazowieckie realizuje program informatyzacji całego Mazowsza. Kompetencje w zakresie informatyzacji już zostały rozdzielone na szczeblu centralnym. Gmina może tylko udostępniać możliwość w ramach posiadanego zasobu korzystania z tzw. kawiarenek internetowych i to robimy w Ciepielowie, Wielgiem, Bąkowej i Antoniowie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Państwo Stańscy:
Nie pytanie a serdeczne gratulacje z powodu braku kontrkandydata od sympatyków ze Szczecinka.

Odpowiedź wójta

Szanowni Państwo Stańscy!
Bardzo dziękuję, brak kontrkandydata, to też swego rodzaju sukces. Dowód na to, że podczas ostatnich czterech lat wspólnie z radnymi i pracownikami Urzędu Gminy udało się w dużym stopniu spełnić inwestycyjne oczekiwania mieszkańców gminy. Pozdrowienia dla całego Szczecinka i zapraszamy do Naszej Pięknej Gminy Ciepielów!
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Michał:
Chciałem się dowiedzieć czy droga Świesielice - Ciepielów będzie kiedyś zrobiona. Obecny stan drogi jest fatalny wiem że droga ta nie należy do gminy lecz do powiatu . Ale czy gmina nie może nic zrobić w tej sprawie . Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Michale!
Droga Ciepielów - Świesielice w całości jest drogą powiatową. Tylko Starostwo Powiatowe może wybudować tę drogę, gmina może udzielić w tym zakresie powiatowi odpowiedniego wsparcia finansowego, do czego już dawno się zobowiązaliśmy. Wiem, że stan tej drogi jest fatalny ( chyba najgorsza droga powiatowa na terenie naszego powiatu). Miejmy nadzieję, że w nowej kadencji doczeka się ona realizacji. W poprzedniej kadencji wspólnie z radnymi wystosowaliśmy pismo w sprawie budowy tej drogi w roku 2010, niestety władzom powiatowym nie udało się zrealizować tej inwestycji.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Zbigniew:
Witam Pana Wójta. Chciałbym się dowiedzieć czy będzie asfalt i kiedy będzie w Wielgiem pod lasem. w stronę Borowca.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Zbigniewie!
W odpowiedzi na zapytanie, informuję, że najpierw chcemy wybudować na Borowcu wodociąg ( Wielgie - Borowiec), następnie przystąpimy do kontynuacji budowy drogi do Borowca.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Katarzyna:
Szanowny Panie Wójcie!Już jakiś czas temu (kilka miesięcy) zadałam Panu pytanie dotyczące poboczy przy drodze do Bielan oraz samochodu strażackiego, jaki miał zostać przekazany do tej miejscowości. Do chwili obecnej nie otrzymałam jednak żadnej odpowiedzi - ani na stronie UG Ciepielów ani też na prywatny adres e-mail. Rozumiem, że Pan, jako Wójt jest obarczony wieloma obowiązkami, jednakże to chyba nie powinno być przeszkodą w komunikacji ze społecznością lokalną - potencjalnymi wyborcami. Proszę o odpowiedź na zadane przeze mnie pytania. Z wyrazami szacunku, Mieszkanka Gminy Ciepielów.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Katzarzyno!
Przepraszam za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi. W sprawie poboczy, zostały one wykonane wg dokumentacji technicznej, droga jest węższa ponieważ musieliśmy zmieścić się naszym pasie drogowym, aby nie naruszyć posiadania prywatnych właścicieli. W sprawie uregulowania szerszego pasa drogowego prowadzone były wcześniej rozmowy, niestety w związku z roszczeniami odszkodowawczymi - bezskutecznie. Dlatego też, podjąłem decyzję budowy drogi w istniejącym zakresie. W sprawie zakupu samochodu dla jednostki OSP Bielany, pragnę poinformować, że był on przewidziany przy dofinansowaniu zakupu z programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Warszawie. Niestety, w tym roku z uwagi na powódź program dofinansowania straży nie został ogłoszony, dlatego nie można było zrealizować zakupu samochodu.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Magdalena:
Szanowny Panie,Zwracam się z wnioskiem o udzielenie informacji na temat sprawowania nadzoru nad pomnikiem przyrody w postaci 600 - letniego dębu, który znajduje się w dawnym parku dworskim Karczewskich na terenie miejscowości Wielgie. W dniu 28 sierpnia br. podczas spaceru zauważyłam, że ten pomnik przyrody sprawia wrażenie całkowicie zaniedbanego. Zniknęła tablica informacyjna, która była na pniu jeszcze kilka lat temu, teren wokół drzewa jest zupełnie zarośnięty. Przykro patrzeć, jak cały park niszczeje i zarasta, a mógłby przecież stanowić znakomitą atrakcję turystyczną gminy. Pozytywne wrażenie robi zagospodarowanie skweru i przypomnienie o bytności Jacka Malczewskiego w Wielgiem. Nareszcie widać, że władze samorządowe doceniają upamiętnianie historii "Małej Ojczyzny". Bardzo proszę o informację o podmiocie odpowiedzialnym za nadzór nad ww. pomnikiem przyrody oraz ewentualnych krokach, jakie gmina zamierza podjąć w celu ochrony tego obiektu, w oparciu o Ustawę o ochronie przyrody.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Magdaleno!
Nadzór nad 600 letnim dębem sprawuje właściciel drzew rosnących w tym miejscu - osoba prywatna. Urząd Gminy nie jest właścicielem tego terenu. W tej chwili gmina kończy prace nad gminnym programem ochrony nad zabytkami, po przyjęciu, którego będzie można podejmować odpowiednie ( wraz z finansowymi ) kroki w zakresie ochrony.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Mieszkańcy Starych Gardzienic:
Panie Wójcie zwracamy się z pytaniem, kiedy zostanie rozbudowane przyłącze wodociągowe w Gardzienicach St. na pozostałe gospodarstwa. Pisaliśmy w tej sprawie pisma do pana wójta - dn. 02.08.2007 r. i po ROKU (po interwencjach)  dn. 31.07.2008 r.  otrzymaliśmy odpowiedz z Referatu prawno organizacyjnego i edukacji, iż inwestycja wydłużenia  wodociągu rozpocznie się w 2009 r. Minęło półrocze 2010 r. i w powyższej kwestii nic się nie dzieje. Czy jesteśmy wsią "B" ? Pozdrawiamy i oczekujemy wiążącej odpowiedzi.

Odpowiedź wójta

Szanowni Państwo!
Mam nadzieję, że w obecnej kadencji uda się zrealizować budowę wodociągu do waszych domów. Wodociąg w waszej miejscowości był budowany w latach 90- i nie znane mi są przyczyny dlaczego wówczas nie wyraziliście Państwo zgody albo nie ubiegaliście się u władz gminy o podłączenie do sieci wodociągowej. Obecnie wykonaliśmy już wszystkie projekty na budowę wodociągu, które będą sukcesywnie realizowane w najbliższym czasie. Do pracy w zakresie wykonania podkładów geodezyjnych i projektu technicznego do Państwa domów przystąpimy w jak najszybszym czasie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Adam:
Witam Panie Wójcie. Ostatnio miałem okazję jechać nowo wyremontowaną (wylaną) drogą pomiędzy miejscowościami Ciepielów - Rafałów. Jakaż była moja radość kiedy zaczynali drogowcy pracę. Nowy, dobry kawałek drogi, który ułatwił w moim przypadku komunikację z Ostrowcem. Jednak radość jak szybko się pojawiła tak szybko została rozwiana przez nazwijmy to delikatnie "brak fachowości" w działaniu. Już niespełna kilka dni po "wylaniu" asfaltu bodajże w miejscowości Chotyze pojawiły się koleiny dość odczuwalne jadąc samochodem osobowym. Mało tego i z tego też powodu piszę właśnie do Pana ostatnio pojawiły się również zaraz za Ciepielowem w miejscowości Kałków. Moje pytanie czy to droga Gminna i Gmina może coś z tym zrobić czy to droga powiatowa i należy szukać zainteresowania się tą sprawą u innych władz. Dziękuję za uwagę i zachęcam do przejażdżki "nowym ?" odcinkiem drogi.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Adamie!
W odpowiedzi na pana zapytanie informuję, iż nowo budowana droga Ciepielów - Rafałów jest drogą powiatową, realizowaną w ramach Narodowego Programu Budowy Dróg ( tzw. Schetynówka). Projekt został oceniony najwyżej w całym województwie mazowieckim ( pierwsze miejsce na liście dofinansowania). Nasza gmina nie ma właściwie żadnego wpływu na realizację przedmiotowej inwestycji, nie mniej jednak zwrócimy uwagę władzom powiatowym o zaistniałym problemie.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Kamila:
Witam. Panie Wójcie czy droga w Bąkowej (która graniczy ze wsią Podolany) będzie utwardzana? Czy można w niedalekiej przyszłości spodziewać się przy tej drodze wodociągu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Kamilo!
W sprawie utwardzenia drogi, przede wszystkim ścisłego określenia jej lokalizacji proszę o skontaktowanie się bezpośrednio z panem Kierownikiem Mariuszem Borkiem odpowiedzialnym w Urzędzie Gminy za utwardzanie dróg ( 48-3788-080), z pewnością uda się problem rozwiązać, natomiast w sparwie wodociągu, to w tym roku po wcześniej wykonanych podkładach geodezyjnych, za kwotę 65.000,-zł wykonaliśmy projekt techniczny budowy wodoicągu, obecnie jest on w fazie uzgodnień dokumentacji na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Wodociąg więc będzie budowany jak tylko uzyskamy pozwolenia na budowę.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Marzena:
Szanowny panie Wójcie, został zrobiony odcinek drogi w Wielgiem pod lasem. Chciałabym się dowiedzieć kiedy będzie kontynuacja tej drogi i czy będzie ona dokończona? Dziękuje pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Marzeno!
Jak pani wie od kiedy zostałem wójtem gminy, co roku nasza gmina wykonuje drogę w miejscowości Wielgie, na dzień dzisiejszy pozostały tylko trzy niewielkie odcinki, w tym niestety także i droga do pani domu. Mam nadzieję, że w niedługim czasie uda się wykonać i te drogi, co z pewnością przyczynie się do pani zadowolenia. W tym roku gmina wykonała już 14 dróg, w tym w Wielgiem 1,5 km. Wydatki łącznie na drogi przekroczyły 2,5 miliona złotych. Nie da się wszystkiego zrobić od razu, gdyby poprzedzane władze cokolwiek zrobiły w temacie infrastruktury technicznej w pani miejscowości dzisiaj nie było by żadnego odcinka drogi bez asfaltu, a tak przez ostanie lata musieliśmy najpierw wykonać: - budowa wodociągu, budowa domu ludowego, budowa oświetlenia, budowa 5 dróg, zagospodarowanie centrum Wielgiego, budowa placu zabaw w Wielgiem, budowa zespołu boisk sportowych.... Zadań jak pani wie było bardzo dużo.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Karolina:
Witam. Skończyłam obecnie studia licencjackie i chciałabym zacząć od października magisterskie lecz środki finansowe stanowią dla mnie barierę. Dlatego chciałam zapytać czy istnieje możliwość dofinansowania przez gminę mojej edukacji. Wspomnę że jestem rolnikiem i wraz z mężem utrzymujemy się tylko z gospodarstwa rolnego. Jeżeli tak to gdzie mogę pytać. Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Karolino!
Niestety gmina nie posiada żadnego funduszu dofinansowującego studia dla rolników, nie ma w tym przypadku żadnej regulacji prawnej nakładającej na samorząd taki obowiązek. Korzystając jednakże z funduszy unijnych, niektóre szkoły wyższe realizują nabory właśnie w oparciu o dofinansowanie unijne. Tych jednak trzeba szukać u źródła a więc na uczelniach. System stypendialny dla studentów realizuje zaś samorząd powiatowy, do którego powinna się pani zgłosić ( nie wiem tylko czy będzie pani spełniała kryteria określone w przepisach). Nie mniej jednak proszę skontaktować się w tej sprawie ze Starostwem Powiatowym w Lipsku, z pewnością uzyska Pani wszelkie niezbędne informacje.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Małgorzata:
Chciałabym zapytać kiedy ruszy budowa wodociągu we wsi Kunegundów i skąd  będzie pobierana woda? Ludzie mówią, że źródłem wody będzie studnia głębinowa w Kunegundowie (obok sklepu) która jest okropnie zażelaziona i prawdopodobnie nie spełnia wymagań sanitarno-epidemiologicznych. Czy więc jest to możliwe, że ta właśnie woda będzie płynąć w naszych kranach? Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Małgorzato!
Po rozstrzygnięci przetargu nieograniczonego, który wygrało Przedsiębiorstwo Usługowo - Produkcyjno - Handlowe "BENERAT I SYN" s. c., Benerat Jacek i Benerat Maciej, ul. Żytnia 4, 26-600 Radom - za kwotę 1 477 564,59 zł, w dniu 1 lipca w Urzędzie Gminy w Ciepielowie podpisano umowę z wykonawcą najważniejszej w tym roku gminnej inwestycji w zakresie wodociągowania gminy. Zadanie pod nazwą "Budowa stacji uzdatniania wody w Kunegundowie wraz z siecią wodociągową w miejscowości Kunegundów" jest w 85% współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 321 "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Kwota dofinansowania unijnego to ponad milion złotych. W ramach budowy przewidziano między innymi wykonanie następujących rodzajów prac:- przebudowa istniejącego budynku na Stację Uzdatniania Wody wraz z ujęciem, - roboty branży sanitarnej Stacji Uzdatniania Wody, - instalacje uzdatniania wody, - instalacje elektryczne Stacji Uzdatniania Wody, - instalacja agregatu prądotwórczego oraz instalacji alarmowej, - budowa drogi dojazdowej i placu manewrowego do Stacji Uzdatniania Wody, - sieć wodociągowa z przyłączami dla miejscowości Kunegundów, - wykonanie sieci wodociągowej o następujących średnicach rur: - f 160 mm - L = 1548 m, - f 90 mm - L = 21 m. Łączna długość sieci wodociągowej wynosi 1569 m. Wykonanie przyłączy wodociągowych o średnicach: - f 40 mm - L = 538 m. Łączna długość przyłączy L = 538 m. Zostanie wykonanych około 25 przyłączy do poszczególnych posesji. Na powstałej sieci wykonanych zostanie 9 hydrantów nadziemnych o średnicy nominalnej 80 mm z przeznaczeniem dla celów przeciwpożarowych wraz z ich oznakowaniem spełniającym aktualne normy i uwarunkowania. Zadanie zostanie wykonane do 1o listopada 2010 roku.
Co zaś się tyczy miejsca poboru wody, to będzie ona pobierana właśnie z obecnego ujęcia. Jednak chciałbym panią uspokoić, w tej sprawie przeprowadziliśmy wszelkie badania, mamy pozwolenie wodno prawne, woda spełnia wszelkie rygorystyczne normy, dodatkowo w nowoczesnej stacji uzdatniania wody , która będzie niedługo wybudowana będzie dodatkowo uzdatniana. Dzisiaj stan wody jest być może niezadowalający, bo studnia nie wogóle nie jest eksploatowana, tylko sporadycznie przez co z pewnością więcej jest w niej rdzy pochodzącej z rury doprowadzającej wodę niż samej wody. Nie od dziś wiadomo, że woda aby była czysta musi być systematycznie pobierana. Zanim postanowiłem o lokalizacji stacji w Kunegundowie, przeprowadziliśmy szereg badań, które trwały przeszło rok czasu. Woda była pobierana u źródła i laboratorium w Kielcach, które badało wodę stwierdziło że wszystko jest ok. Co więcej studnia w Kunegundowie, wg badań ma największe możliwość w całej gminie. Więc spokojnie, jak pani zauważyła wydajemy na ten cel 1,5 miliona złotych, więc proszę nam zaufać wiemy co robimy. Co zaś się tyczy "tego co ludzie mówią" to niedawno mieszkańcy miejscowości położonych za Iłżanką także mówili, że skoro wodociąg idzie przez rzekę ( tak naprawdę to kilka metrów pod dnem rzeki) to woda będzie wprost z rzeki. Dzisiaj przy tak olbrzymich obostrzeniach prawnych nie ma możliwości na jakąkolwiek niedoskonałość, wszystko jest kontrolowane, sanepid bada próbki wody, musi być wszystko wporzadku, dla tego po przeprowadzeniu badań, uzyskaniu pozwolenia na budowę właśnie przystępujemy do pracy.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Renata:
Szanowny Panie Wójcie! Chciałabym zasięgnąć informacji czy w waszej gminie będziecie potrzebowali nauczyciela matematyki w waszych placówkach oświatowych?

Odpowiedź wójta

Szanowny Pani!
W sprawie zapotrzebowania w nowym roku szkolnym na nauczyciela matematyki proszę zwrócić się bezpośrednio do dyrektorów placówek oświatowych, których adresy i numery telefonów znajdzie pani na stronie internetowej gminy. Placówki oświatowe w naszej gminie są samodzielnymi jednostkami budżetowymi i to dyrektorzy decydują o zatrudnieniu nauczycieli.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Tomasz:
Szanowny panie Wójcie, bardzo zadowolony jestem z dróg w Wielgiem ale przywołam poniższe pytanie Pana Macieja. Wiem, że już nie długo będą poprawiane oraz budowane drogi ale bardzo bym prosił aby przez te drogi nie utwardzone natychmiast przejechała równiarka i wyrównała drogę, prośbę tę kieruje dlatego, iż są ogromne doły i nierówności co utrudnia przejazd samochodem i psuje zawieszenie. Proszę o natychmiastową reakcję. Dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Tomaszu!
Ze względu na ogromne wydatki jakie ponieśliśmy na odśnieżanie dróg w bieżącym roku ( wydatkowaliśmy na ten cel prawie wszystkie środki finansowe na całoroczne utrzymanie dróg gminnych - utwardzenie, równiarkę, budowę przepustów itp..), zmuszony byłem zrezygnować z zaplanowanego w budżecie gminy zadania inwestycyjnego związanego z termomodernizacją i przeniesienia w ten sposób środków finansowych w wysokości 150 tys. zł na remonty dróg. Możliwe to było dopiero na ostatniej sesji, bo tylko Rada Gminy na mój wniosek może dokonywać zmiany w uchwale budżetowej. Bezpośrednio po sesji ogłosiliśmy przetargi zarówno na równiarkę jak i na kruszywo. Dzięki przesunięciom w budżecie udało się zakupić prawie 3 razy więcej kruszywa niż w poprzednich latach. Procedury przetargowe są długotrwałe i dopiero w tym tygodniu udało się podpisać niezbędne umowy zarówno na pracę równiarki jak i na dostawę kruszywa. Prace zaczynamy od środy (14 kwietnia br.). Jednakże zamiarem urzędu gminy jest kompleksowa poprawa dróg, tzn. najpierw prace równiarką wraz z wykonaniem chociażby namiastki rowów, następnie utwardzenie kruszywem i zagęszczenie walcem. Chcielibyśmy najważniejsze drogi wykonać dobrze, aby jak najdłużej służyły mieszkańcom. Prace te dotyczą całej gminy i będą wykonywane sukcesywnie. Prosimy o cierpliwość, naprawiamy wszystkie drogi.
W tym roku rozstrzygnęliśmy już wszystkie przetargi na budowę dróg, ostatnie umowy zostaną podpisane do końca kwietnia, i tych dróg na razie nie zamierzamy naprawiać, ponieważ będą one w niedługim czasie budowane od podstaw. Gdyby jednak powstały w tym zakresie opóźnienia po wyremontowaniu dróg, które w tym roku niestety nie doczekają się modernizacji asfaltowej, także i na te drogi skierujemy równiarkę. Wszystkie tegoroczne budowy dróg gminnych pochłoną ponad 2,5 miliona złotych.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Maciej:
Szanowny panie wójcie, droga we wsi Wielgie pod lasem jest makabryczna, samochody osobowe nie dają rady przejechać przez tą drogę, proszę o natychmiastowe działania, inaczej będę się kierował do innego zarządu, w Wielgiem z drogami jest ok, jeszcze tylko droga pod lasem i droga za mleczarnią koło pana T. Sulimy i PAŃSTWA GOŁĘBIOSKICH. Dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Macieju!
Jest początek marca, na drogach jeszcze zalega śnieg. W takich warunkach każde chwilowe ocieplenie powoduje bardzo duże utrudnienie na drogach nieutwardzonych. Oczywiście zgadzam się z panem, że samochody niemalże nie mogą przejechać tą drogą. Mam nadzieję, że sytuacja niedługo zmieni się na lepsze, ponieważ w dniu 8 marca dokonaliśmy otwarcia ofert przetargowych na przedmiotową drogę, tj. od drogi Wielgie - Łaziska do drogi gminnej łączącej się z drogą Wielgie - Ciepielów. Na odcinku ponad 1500 metrów położona zostanie wkrótce nowa nawierzchnia asfaltowa, co na długi czas rozwiąże problem, pozostałe odcinki dróg będziemy w tym roku utwardzać kruszywem.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Zofia:
SZANOWNY PANIE WÓJCIE! Nasza droga  Kałków - Pniaki jest w fatalnym stanie, nie ma możliwości przejazdu ani od strony Kałkowa, ani od strony Dąbrowy, proszę o jakąś pomoc Pana jako, głowy naszej Gminy. I jeszcze jedno kiedy możemy się spodziewać nowej asfaltowej drogi, która połączy KAŁKÓW i DĄBROWĘ? Z poważaniem.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Zofio!
W odpowiedzi na pani pytanie informuję  iż w ostatnim biuletynie Nasza Gmina na stronie 4 od góry w pkt.12 zamieszczona była informacja o planach budowy poruszanej przez panią budowy drogi, biuletyn jest także dostępny w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej. Z informacji tej, a także z treści uchwały budżetowej ( także zamieszczonej w internecie w Biuletynie Infomracji Publicznej ) dowie się pani, że przedmiotową drogę gmina zamierza wykonać w bieżącym roku - droga asfaltowa ma połączyć właśnie miejscowość Kałków z Dąbrową ( wg projektu budżetu gminy opracowanego na dzień 15 listopada 2009 roku, a przyjętego uchwałą Rady Gminy w dniu 30 grudnia 2009 roku) W budżecie zarezerwowaliśmy 300 tysięcy złotych, przetarg odbędzie się w dniu 8 marca br. ( proszę zapoznać się z ogłoszeniem o przetargu "Przebudowa drogi gminnej Kałków "Pniaki" - Dąbrowa" z dnia 12 lutego 2010 )
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Artur:
Mam ważne pytanie odnośnie spraw sportowych w Naszej Gminie. Czy stara się Pan o wybudowanie sztucznego boiska Orlik na terenie Naszej Gminy. I czy zamierza Pan w jakiś sposób wspomóc klub piłkarski Video?! Bo z tego co wiem, jest Pan temu klubowi bardzo przeciwny, i nie ma on żadnej pomocy ze strony Urzędu Gminy i Pana! A chciałbym zaznaczyć, że w latach których jest Pan Wójtem, nasza gmina nie miała jako jedna z bardzo niewielu na całym Mazowszu! klubu uczestniczącego w seniorskich rozgrywkach MZPN!

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Arturze!
Nie wiem skąd w panu tyle goryczy co do stanu gminnej piłki nożnej? Może samemu trzeba wyjść z inicjatywą działania w gminnym sporcie! Chciałem panu wyjaśnić że od kilku lat działa w naszej gminie drużyna seniorska, tyle tylko że obecnie klub nosi nazwę Olimpia Ciepielów.
Gmina ponosi koszty działania klubu, a grają nie tylko seniorzy ale i juniorzy i trampkarze, czego nie było wcześniej w latach świetności miejscowego klubu "Video Ciepielów". Dzięki czemu od podstaw tworzy się zaplecze dla drużyny seniorów. Nieprawdą jest więc, że jesteśmy gminą która nie uczestniczy w rozgrywkach!
Wracając do historii, po zaprzestaniu sponsoringu klubu przez miejscową firmę, dotychczasowi działacze nie mogli znaleźć sposobu na funkcjonowanie klubu i przestał on działać. Klub sportowy jest stowarzyszeniem, a to stowarzyszenie nie jest własnością gminy, gmina może tylko pomagać w utrzymaniu ale nie może przejąć funkcji zarządzającej stowarzyszeniem sportowym.
Dlatego też od momentu pojawienia się chęci działaczy klubu Olimpia Ciepielów do prowadzenia drużyn, gmina finansuje działalność sportową. Co więcej szanowny panie, w budżecie gminy z roku na rok przeznaczamy coraz większe środki na funkcjonowanie klubu sportowego, a w roku 2010 przeznaczyliśmy największą kwotę dofinansowania tylko dla piłki nożnej tj. 52.000,-zł ( słownie pięćdziesiąt dwa tysiące złotych). Z czego 10 tys. na utrzymanie stadionu, pozostałą kwotę na utrzymanie od 2- 3 drużyn piłkarskich. Na szczęście znalazła się grupka zapaleńców, na czele z panem Mariuszem Bieleckim, którzy w naszej gminnej piłce chcą zrobić coś dobrego, a taką bardzo potrzebną inicjatywę w pełni popieram zarówno ja jak i cała rada gminy. Pomimo innych bardzo ważnych wydatków inwestycyjnych na budowę wodociągów, dróg itp., myślimy także o sporcie i kulturze w naszej gminie, nie szczędząc na przykład na dodatkowe zajęcia sportowe w szkołach.
Stowarzyszenie, będzie realizować zadanie na zasadach organizacji pożytku publicznego. Odsyłam pana do ogłoszenia na realizację zadania publicznego w zakresie kultury fizycznej i sportu na 2010 rok "Piłka nożna - organizacja zajęć, treningów i rozgrywek sportowych międzyklubowych młodzieży i dorosłych z terenu gminy Ciepielów". Także i pan może wystartować w konkursie, wystarczy złożyć ofertę i realizować powyższe zadanie z pożytkiem dla całej naszej gminy. Gorąco zachęcam!
Co zaś się tyczy budowy boiska np. Orlika, to prace w tym zakresie już zostały rozpoczęte i budowa takiego boiska w Ciepielowie jest przewidziana.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Artur:
Mam bardzo ważne pytanie. Kto zajmuję się odśnieżaniem dróg w naszej gminie?! Czy w ogóle jest ktoś taki? Czy Pan się nad tym zastanawiał? Pokonuję samochodem bardzo dużo km po różnych gminach, i nigdzie nie spotkałem tak tragicznych warunków drogowych jak w Naszej gminie! Chodzi mi tu o drogę Ciepielów-Wielgie, Wielgie-Łaziska, Łaziska-Chotyze. Na tych odcinkach, po każdych opadach śniegu, jest tragicznie!

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Arturze!
Od początku zimy do akcji odśnieżania dróg gminnych skierowaliśmy wszystkie samochody strażackie wyposażone w pługi. Oczywiście z uwagi na ilość ostatnich opadów nie da się utrzymać naszych dróg w ogóle bez śniegu, niemniej jednak drogi są przejezdne. Dodatkowo do odśnieżania skierowaliśmy najcięższy z możliwych sprzętów tj. tzw. "fadromę", która odśnieża te drogi, których nie można odśnieżyć za pośrednictwem pługów zainstalowanych na samochodach strażackich. Za odśnieżanie w Urzędzie Gminy odpowiedzialny jest Pan inspektor Józef Matysiak - tel. 483788080.
Natomiast odpowiadając na Pana pytanie co do wspomnianych dróg, to są to w całości drogi powiatowe i za ich odśnieżanie odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Lipsku - tel. 48-3780-352 lub 48-3780-133. Zapraszam również do zapoznania się z artykułem z naszej strony internetowej Akcja zima - odśnieżanie gminnych dróg.
Z poważaniem. Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pani Bożena:
Proszę o informację, czy na terenie gminy Ciepielów - konkretnie w okolicach wsi Gardzienice  przeprowadzane są w okresie zimowym legalne odstrzały jeleni bądź innej zwierzyny. Jeżeli tak proszę o podanie nazwy koła łowieckiego.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Bożeno!
Teren gminy Ciepielów, w okolicach wsi Gardzienice obsługiwany jest w zakresie Kół Łowieckich przez Koło Łowieckie "Powiślak". Z terminarzu polowań zatwierdzonego przez Starostę, ustalone są terminy polowań na obszarze działalności Koła w następujących terminach, styczeń: 18, 25, luty: 1,8,15,22 - polowanie na lisa. Samo koło może polować zgodnie z harmonogramem na lisa, dzika, zająca i bażanta. Ze szczegółowym terminarzem polowań z określeniem rodzaju zwierzyny może się pani zapoznać w Urzędzie Gminy w Ciepielowie u inspektora Józefa Matysiaka.
Z poważaniem.Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Andrzej:
Panie Wójcie. Nie wiem czy pytanie kieruję do odpowiedniego Urzędu Gminnego /Ciepielów-Kazanów/. Co prawda nie jestem mieszkańcem Waszej gminy ale dużo mojej rodziny mieszka w Ciepielowie i okolicy. Ponieważ dosyć często odwiedzam te strony, interesuje mnie kiedy zostanie wykonana droga /utwardzona/ Ciepielów - Ranachów. Chodzi mi o Ranachów położony nad Iłżanką /około 200 m/. Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju Gminy.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie Andrzeju!
Z podanych przez pana informacji nie wynika wprost, o który odcinek drogi w Ranachowie chodzi. Do Gminy Ciepielów należy wieś Ranachów "B", oddalona od samej Iłżanki. W tym roku przewidzieliśmy budowę odcinka drogi właśnie przez wieś Ranachów "B", stanowiący kontynuację drogi od Pcina przez Ranachów "B". Planowany odcinek drogi rozpocznie się w miejscu zakończenia poprzedniego odcinka asfaltowego i położenie nowego na odcinku około 850 mb. Przewidywany koszt nowej drogi asfaltowej to około 150.000,-zł. Przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca lutego bieżącego roku.
Z poważaniem.Artur Szewczyk - wójt gminy CiepielówPytanie

Pan Krzysztof:
Witam. Mam pytanie do Pana wójta odnośnie drogi w Wielgiem w części - Wieś Pod Lasem.
Czy jest planowana jakaś modernizacja tej drogi a najlepiej budowa nowej. Z przykrością muszę stwierdzić, że jest to najgorsza droga znajdująca się w miejscowości Wielgie jeśli nie w gminie Ciepielów. Pozdrawiam!!!

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie !
W tym roku wykonaliśmy już projekt techniczny przebudowy drogi łączącej drogę powiatową Wielgie - Łaziska z drogą gminną Wielgie Stara Wieś ( łączącą się z drogą Wielgie - Ciepielów). Budowa tej drogi została zamieszczona uwzględniona została w projekcie budżetu gminy na rok 2010. Jest to odcinek o długości 1,5 km., oczywiście z budową drogi od podstaw i nawierzchnią asfaltową. Mam nadzieję, że po przyjęciu przez Radę Gminy budżetu gminy na 2010 rok( prawdopodobnie w dniu 31 grudnia 2009 roku), już 4 stycznia będę mógł ogłosić przetarg na realizację tej inwestycji z wykonaniem drogi do 30 czerwca 2010.Pytanie

Pani Joanna:
Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące drogi łączącej miejscowości Wielgie i Kazanów:
czy w najbliższym czasie Pan Wójt wraz z Panem Wójtem z Kazanowa planujecie modernizację tej właśnie drogi??...drogi, która budowana była w 1976r. i do tej pory nie jest remontowana(oprócz niedługiego odcinka w ok. mostu na Nowym Dworze wyremontowanego przez gm. Ciepielów). Czy istnieje jakakolwiek szansa aby Panowie Wójtowie dogadali się wspólnie co do modernizacji ww. odcinka drogi, którego stan jest po prostu TRAGICZNY?? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Joanna.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Joanno!
W odpowiedzi na Pani zapytanie, informuję, że droga Wielgie - Kazanów jest drogą powiatową, w związku z czym leży ona w gestii inwestycyjnej powiatów zarówno naszego lipskiego oraz odpowiednio po stronie Kazanowa powiatu zwoleńskiego.
Ze swej strony podjąłem już rozmowy zarówno z panem Starostą Lipskim jak i ze Starostą Zwoleńskim w sprawie budowy drogi już w roku 2010. Jest realna szansa na realizację tej inwestycji w związku z tym, iż powiaty w 2010 roku mogą otrzymać dotację na budowę dróg z budżetu państwa. Szansa jest tym większa, że w przyszłym roku dotowane będą  tylko drogi, które łączą oba powiaty oraz drogi w których usytuowane są mosty, w tym przypadku oba warunki byłyby spełnione. W rozmowach z powiatem zwoleńskim już uzyskano zgodę na wspólne rozpoczęcie inwestycji i wspólne złożenie wniosków na przebudowę drogi Wielgie - Kazanów. Jeżeli tylko powiaty złożą taki wniosek do ministerstwa infrastruktury to szansa jest dodatkowo większa, iż nasza gmina w przyszłym roku będzie przy tej drodze realizować zadanie unijne z zakresu Odnowy i rozwoju wsi. Łączny koszt zadania w zakresie modernizacji centrum miejscowości to ponad 727 tysięcy złotych. Umowa już została podpisana, a w jej ramach przy drodze Wielgie - Kazanów od centrum zbudujemy chodnik wraz z małą architekturą parkową aż do cmentarza.
Wracając do pytania, decyzja niestety jest tylko i wyłącznie po stronie starostwa powiatowego. My jako gmina zawsze współfinansujemy zadania powiatowe, chociażby z tej racji, że jeżeli nie dołożymy środków gminnych droga zostanie wykonana w innej gminie, a Mi jako wójtowi oraz Nam wszystkim powinno zależeć na jak największych inwestycjach w naszej gminie, co staramy się robić każdego dnia.Pytanie

Pan Andrzej:
I co z ta DROGĄ? Miała być do połowy października, jest listopad liście z drzew prawie opadły a drogi jak nie bylo tak nie ma, przedstawiam fragment z ostatniego nr. biuletynu Nasza Gmina:
"przebudowa modernizacja drogi gminnej Gardzienice Kolonia - Stare Gardzienice - Ciepielów, etap II Stare Gardzienice - Ciepielów - na to zadanie po rozpatrzeniu wniosków o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej otrzymaliśmy jako jedyna w regionie gmina wiejska środki finansowe w kwocie 497 563,33 zł. Wykonanie wszystkich powyższych dróg zaplanowaliśmy do połowy października br.;"

Odpowiedź wójta

Panie Andrzeju!
Informuję, że artykuł zamieszczony w Naszej Gminie został opublikowany na podstawie Zarządzenia Zarządu Województwa Mazowieckiego (dostępnego na stronie mazovia.pl). Zarządzenie było opublikowane już pod koniec kwietnia. Procedura niestety w przypadku wszystkich gmin, także i naszej nie została jeszcze zakończona. Co więcej w okresie wakacyjnym Zarząd Wojewódzki wycofał się z poprzedniej decyzji i okroił listę gmin prawie o połowę, na szczęście nasz wniosek nie został odrzucony i zmieścił się na listę rankingową.
"Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego zmieniło się dofinansowanie budowy drogi gminnej Gardzienice Kolonia - Ciepielów. Z dotychczasowych 497 tysięcy dofinansowania otrzymamy aż 1 milion 160 tysięcy złotych unijnego dofinansowania. Jest to największe dofinansowanie do dróg jakie uzyskano w naszym regionie i prawdopodobnie nasza droga będzie jedyną drogą gminną, która otrzyma dofinansowanie unijne. Niestety trwają jeszcze prace zespołu ekspertów oceniających złożone wnioski, obecnie trwa ocena wykonalności projektu, a złożenie dokumentacji w tej sprawie przedłużono do końca sierpnia. Jeszcze nie wiadomo kiedy zostanie podpisana umowa, miejmy tylko nadzieję że nastąpi to jeszcze w tym roku. Do ogłoszenia przetargu i wykonania zadania gmina jest gotowa już od maja tego roku. Przypomnijmy, że pierwsza część przedmiotowej drogi została wykonana w ubiegłym roku nakładem prawie 350 tysięcy złotych, do wykonania pozostał jeszcze odcinek drogi o długości 2,4 km od Gardzienic Starych do drogi krajowej w Ciepielowie. Obydwa odcinki podlegają unijnemu dofinansowaniu" - taką wiadomość umieściliśmy na stronie internetowej gminy 15 sierpnia 2009 roku.
Niestety do tej pory nic się nie zmieniło, umowa z żadną gminą nie została jeszcze podpisana. Czekamy więc na decyzję z Warszawy i nic więcej nie możemy zrobić. Jedno jest pewne, że w przyszłym roku droga być  musi, nawet żebyśmy mieli ją zrobić za własne środki bo mieszkańcy Gardzienic zbyt długo już na nią czekają.Pytanie

Pani Jolanta:
Witam Pana. Mam pytanie kiedy zacznie Pan coś robić dla mieszkańców i ich dzieci  w miejscowości Łaziska, bo jak do tej pory to jakoś Pan omija tą wieś, a ludzie tam mieszkający też by chcieli coś mieć dla siebie np taki dom ludowy jak w Wielgiem jest na to budynek po starej szkole trzeba go tylko zmodernizować. Niech Pan nie zapomina o tej miejscowości wszędzie dookoła coś się dziej tylko tam nie. Pozdrawiam.

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Jolanto!
Wcale nie omijam Pani miejscowości. Po prostu wcześniej gmina wykonała dużą ilość inwestycji w Łaziskach, a teraz kolej na budowę dróg i wodociągów w pozostałych miejscowościach naszej gminy. Przypomnę że wodociąg budowany był w roku 2006, i pomimo tak dużego terenu jaki zajmuje miejscowość Łaziska, wodociąg był zrealizowany w całości od razu. Co zaś się tyczy możliwości domu ludowego w Łaziskach, to odpowiem, że duży dom ludowy dla wszystkich mieszkańców funkcjonuje już w pobliskim Wielgiem. Nie ma możliwości finansowych aby w każdej miejscowości tworzyć centra kultury, bo najzwyczajniej w świecie nie stać na to naszej gminy. Nie wystarczy tylko wybudować, bo w w samej budowie nie widzę żadnego problemu, trzeba mieć jeszcze pomysł na funkcjonowanie i przede wszystkim posiadać środki na utrzymanie budynku i realizację w nim zajęć. To bardzo duże koszty finansowe.
Dlatego na radzie gminy wspólnie przyjęliśmy, że centra kulturalne stworzone zostaną w następujących miejscowościach: Antoniów (świetlica wiejska, OSP, kawiarenka internetowa, siłownia, bilard, stoły do tenisa , plac zabaw, biblioteka ze świetlicą) dla mieszkańców Antoniowa, Podgórza, Bielan, Pasiek, Czerwonej.
Drugie centrum usytuowaliśmy w Bąkowej przy szkole podstawowej (oprócz roli jaką pełni szkoła, także i tu wyposażyliśmy pomieszczenie na potrzeby kawiarenki internetowej, siłownię, stoły do tenisa stołowego, piłkarzyki, bilard itp., plac zabaw dla dzieci i zespół ogólnodostępnych boisk sportowych). Bąkowa służy mieszkańcom: Bąkowej, Kochanowa, Sajdów, Czarnolasu, Podolan.
Trzecie centrum w Wielgiem (świetlica wiejska, kawiarenka internetowa, siłownia, stoły do tenisa stołowego, piłkarzyki, bilard, plac zabaw, biblioteka ze świetlicą, zespół boisk, miejsce spotkań zespołu ludowego). Z domu ludowego w Wielgiem korzystają mieszkańcy: Wielgiego, Marianek, Łazisk, Borowca.
Czwarte centrum usytuowane jest w Ciepielowie, ze szkół, biblioteki z kawiarenką internetową, placami zabaw i boiska korzystają mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Piąte w założeniach centrum kultury miało powstać w Pcinie dla mieszkańców Pcina, Ranachowa "B", Ciepielowa Kolonii i Starego Ciepielowa, jednakże w tej chwili podjęliśmy czynności aby w budynku po szkole w Pcinie uruchomić rehabilitację i fizjoterapię, góra budynku w przyszłości mogłaby być wykorzystana na cele ogólnospołeczne. Ale to w przyszłości.
Jak Pani widzi, staramy się lokalizować centra kultury aby korzystało z nich jak najwięcej osób. Co więcej w samym domu ludowym w Wielgiem pracuje mieszkanka Łazisk, co już świadczy o tym iż nie szufladkujemy centrów kultury według miejscowości w których są usytuowane.
Utrzymanie wszystkich budynków to bardzo duże koszty związane z ogrzewaniem, remontami, zatrudnieniem pracowników. Przy tworzeniu miejsc kultury staraliśmy się wykorzystać istniejącą sieć gminnej biblioteki z Ciepielowa, dzięki czemu koszty zatrudnienia pracowników biblioteki pozwoliły na nie dublowanie miejsc pracy. Oczywiście potrzeby są bardzo duże, wszyscy by chcieli aby i w ich miejscowościach tętniło życie kulturalne. Niestety nie ma takiej możliwości, bo wciąż trzeba budować wodociągi i drogi, a tego rodzaju inwestycje pochłaniają olbrzymie środki finansowe.
Wracając jednak do Łazisk, to chciałbym przypomnieć, że gmina właśnie w tej kadencji zakończyła  batalię prawniczą z władzami wojewody o przyznanie nam prawa własności do kompleksu dworskiego na terenie którego usytuowana jest szkoła. Po konsultacjach społecznych w Łaziskach, zdecydowaliśmy się użyczyć szkołę na potrzeby powiatowego domu środowiskowego, który na terenie szkoły świetnie funkcjonuje. Wiem, że starostwo stara się na uruchomienie w pozostałej części budynków schroniska młodzieżowego na wzór Sienna i Solca nad Wisłą. Czas pokaże czy te plany się zrealizują.
Co więcej, przyjęty przez mieszkańców Łazisk Plan Odnowy Miejscowości nie zakłada żadnej inwestycji na terenie byłej szkoły, mówi się tylko o inwestowaniu w budynek remizy strażackiej. I tu niestety decyzja o finansowaniu zadania, złożeniu projektu unijnego należy do Rady Gminy. W tym zakresie zamierzam wystąpić do Rady Gminy o złożenie wniosku unijnego na budowę placu zabaw dla dzieci w przyszłym roku. Niestety dochodzą mnie głosy, żeby nie robić tego w parku ani przy remizie bo to bardzo daleko dla większości mieszkańców  Łazisk. I tu znowu zaczyna się kolejny problem z usytuowaniem takiej inwestycji. Mam nadzieję,  że wspólnie z panem radnym i Panią sołtys dojdziemy do porozumienia i inwestycja zostanie zrealizowana.Pytanie

Pani Karolina:
Witam Pana. Czy była by możliwość ustawienia znaku drogowego wskazującego drogę, która prowadzi do miejscowości Świesielice w miejscowości Drezno na trasie Ciepielów - Lipsko. Pytanie takie zadaje ponieważ jest bardzo dużo przypadków, że osoby z innych rejonów nie wiedzą jak mają dojechać do Świesielic, pomimo wytłumaczenia trasy. Wiadomo, że jeden znak stoi w Ciepielowie, ale osoby jadące od strony Lipska nie mają żadnych znaków i błądzą. A że droga Drezno - Świesielice jest bardzo dobra, ponieważ jest nowa to każdy kieruje osoby przyjezdne właśnie na tą drogę.
Pozdrawiam

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Karolino!
Oznakowanie miejscowości gminnych przy drodze krajowej to temat bardzo trudny. Cała trudność nie leży w wykonaniu, ustawieniu czy też w samym sfinansowaniu oznakowania, lecz w uzyskaniu zgody w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie na samo umiejscowienie zamontowania w pasie drogi krajowej oznakowania. Wiem, nie od dzisiaj, że znak o którym pani pisze bardzo by się przydał, ale niestety GDDKiA nie wyraża zgody na jego usytuowanie. W przyszłym roku będziemy realizować drugą część wizualizacji gminy( specjalnego oznakowania), być może wówczas uda się załatwić zgodę Dyrekcji. Jeżeli nie, to postaram się ustawić znak poza pasem drogi krajowej, ale to jest niestety ponad 25 metrów od drogi, więc może być niewidoczny. A my przecież wykonaliśmy tę drogę znacznym nakładem środków finansowych i w swoim przeznaczeniu ma ona właśnie skrócić drogę do Świesielic jadącym od Lipska.
Takie są niestety nasze polskie realia, dwa lata temu gmina przygotowała tzw witacze, które chcieliśmy ustawić przy wjeździe na teren naszej gminy, GDDKiA nie wyraziła zgody odpisując, że gmina jest wystarczająco dobrze oznakowana. Niech Pani na przykład spojrzy na włączenie drogi gminnej przez Drezno do drogi krajowej, nie jest skończone, bo wg danych GDDKiA w ogóle nie ma skrętu na Drezno ( a przecież od stu lat jest, żyją tam ludzie, co więcej każdego dnia jeżdżą w kierunku czy to Lipska, czy to do Ciepielowa). I w tym przypadku decyduje dyrektor z Warszawy.
Co zaś się tyczy samej drogi, to wg GDDKiA także nie powinno jej być, a sam zjazd do lasu w kierunku Świesielic będzie dopiero projektowany w związku od dłuższego czasu planowaną modernizacją drogi krajowej na odcinku Ciepielów- Lipsko wraz z wykonaniem poszerzenia drogi do 8 metrów. Wówczas wg dyrekcji może będzie wykonany lewo skręt oraz oznakowanie miejscowości.
Pytanie

Pan Zbigniew:
Od lat wiadomo, że prędkość i dostęp do Internetu na obszarach wiejskich jest po prostu żałosny. Nie licząc większych miast nie ma go prawie wcale. Chwała tym samorządowcom, którzy na własną rękę postarali się o zinformatyzowanie swoich gmin. Oby,dzieki pomocy z UE za kilka lat dostęp do Internetu był możliwy w każdym domu. Jaki to byłby skok cywilizacyjny!
Nasi samorządowcy też powinni jak najszybciej zainteresować sie tą sprawą.

Odpowiedź wójta

Szanowny Panie!
Zgadzam się z Panem, że dostęp do internetu, na terenach wiejskich, w naszym przypadku na terenie gminy Ciepielów jest bardzo mały. Tylko Ciepielów i miejscowości leżące na trasie Zwoleń - Lipsko posiadają (i to nie wszystkie) możliwość dostępu do szybkiego internetu. Sprawę ułatwia możliwość internetu drogą radiową, (usługi w tym zakresie świadczy firma ze Zwolenia), nie jest to jednak rozwiązanie, które mogłoby zaspokoić wszystkich mieszkańców gminy, zwłaszcza w miejscach zasłoniętych lasami lub znacznie oddalonych od masztów przekaźnikowych.
Dwa lata temu, w związku z potrzebą wprowadzenia w gminie elektronicznego obiegu dokumentów, a co za tym idzie profesjonalizacji usług interentowych przez urząd gminy, podjęliśmy działania zmierzające do objęcia terenu całej gminy bezpłatną siecią internetową. Przystąpiliśmy do opracowania koncepcji sieci teleinformatycznej. Jedyna możliwość ( pod względem możliwości finansowych i technicznych gminy) to dostarczenie internetu do gospodarstw indywidualnych w gminie za pomocą drogi radiowej. Według wstępnych schematów takiej sieci, należałoby na terenie gminy usytuować ponad 50 nadajników radiowych, z centrum usytuowanym w budynku urzędu gminy w Ciepielowie. Wstępne koszty to około 700 tyś złotych, z roczną eksploatacją około 20 tysięcy złotych. Czy koszty są duże? Z pewnością porównywalne do kosztów modernizacji oświetlania ulicznego na terenie całej gminy. Jestem jednak zdania, że skoro urząd musi spełnić kryteria dostępu mieszkańców do zasobów gminy, to w pierwszej kolejności powinniśmy dać mieszkańcom możliwość komunikacji za pośrednictwem internetu z urzędem. Po co bowiem możliwość załatwienia sprawy za pośrednictwem internetu, skoro mieszkańcy nie mają możliwości dostępu do tego środka przekazu informacji.
Nasze pomysły zbiegły się w czasie z projektem unijnym realizowanym przez władze województwa mazowieckiego. Według już skonsultowanego z naszą gminą ( w zakresie potrzeb dostępu mieszkańców do internetu), projektu finansowanego ze środków unijnych pt "Internet dla Mazowsza", do 2013 roku całe Mazowsze, w tym oczywiście nasza gmina zostanie objęte szerokopasmowym Internetem. Projekt sieci szerokopasmowej Mazowsza obejmie rozbudowę istniejącej sieci światłowodowej operatorów telekomunikacyjnych działających na terenie gminy Ciepielów zapewniając dostęp do miejsc wykluczenia cyfrowego (miejsc nieopłacalnych dla prowadzenia sieci szerokopasmowej dla operatorów komercyjnych). Realizacja projektu zapewni budowę sieci światłowodowej, punktów rozgałęźnych oraz punktów dystrybucyjnych tak aby najdalsze miejscowości potencjalnych odbiorców znajdowały się w zasięgu technologii ADSL. W obszarach na których nie zostanie rozbudowana sieć światłowodowa z powodu nieopłacalności wynikającej z małego zaludnienia i rozproszenia miejscowości jak i ukształtowania terenu, zostanie zastosowana technologia bezprzewodowa (wimax, radiolinia, cdma).
Według programu w 2013 roku Mazowsze ma być najlepiej zinformatyzowanym landem w Europie. Jest już na to pełne zabezpieczenie finansowe. Projekt doprowadzenia internetu do każdego domostwa pokrywa się w czasie z projektem informatyzacji urzędu, na który już otrzymaliśmy ponad 250 tysięcy złotych unijnego dofinansowania.
Miejmy nadzieję, że wspólne starania gminy i województwa mazowieckiego doprowadzą do pełnej informatyzacji naszego regionu, niwelując tym samym problemy z dostępem do internetu.Pytanie

Pani Aneta:
Witam. Od dawna przyjeżdżam z rodziną do wsi Świesielice gm. Ciepielów. Mam pytanie dotyczące sieci wodociągowej w tej właśnie wsi. Czy są szanse na jej budowę, jeśli tak to kiedy przewidywany jest termin realizacji tego projektu? Pozdrawiam

Odpowiedź wójta

Szanowna Pani Aneto !
Od dnia, kiedy po raz pierwszy mieszkańcy gminy wybrali mnie wójtem, za główny priorytet moich działań przyjąłem zwodociągowanie gminy Ciepielów. Do 2005 roku na terenie gminy wybudowano tylko niespełna 12 km wodociągu. Dzisiaj po pięciu latach wybudowaliśmy już ponad 118 km nowych wodociągów i podłączyliśmy 871 nowych gospodarstw domowych do sieci wodociągowej. Łącznie na wodociągowanie wydatkowaliśmy już ponad 5 milionów złotych.
Co zaś się tyczy samej miejscowości Świesielice, to informuję, że w roku 2008 wykonaliśmy podkłady geodezyjne pod przyszły wodociąg w Świesielicach. W chwili obecnej projektujemy za kwotę 65.000,-zł przebieg wodociągu ( właśnie projektant uzgadnia przebieg trasy głównej sieci oraz usytuowanie indywidualnych przyłączy wodociągowych). Prace projektowe zostaną zakończone jeszcze w tym roku. W związku ze znacznymi odległościami z jakie są w Świesielicach ( sama sieć to ponad 25 km wodociągu), postanowiliśmy podzielić wykonanie wodociągu na dwa etapy, pierwszy projektowany w tym roku, drugi z zasileniem miejscowości Kawęczyn ( przejście na druga stronę Iłżanki) w przyszłym roku.
W projekcie budżetu na 2010 rok, zamierzam umieścić już samą budowę wodociągu wraz z przyłączami w Świesielicach, tak aby w pierwszych dniach stycznia ogłosić przetarg na roboty budowlane, a wodociąg ( oczywiście jak mieszkańcy zgodzą się na wykonanie przekopów w czasie wiosenno - letnim) wybudować do końca września 2010. Opłata za udział w kosztach inwestycji, oczywiście pozostaje nie zmieniona w stosunku do lat poprzednich i wynosić będzie 1000,-zł.
W samych Świesielicach planuję na rok 2010, także wykonanie drogi gminnej przez Świesielice Kałkowy ( 1,6 km) począwszy od drogi powiatowej Ciepielów - Świesielice do ostatnich zabudowań w "Kałkowach".Pytanie

Pan Sławomir:
Witam Pana,
W imieniu mieszkańców wsi Kochanów oraz okolicznych chciałbym podziękować za dokończenie drogi Kochanów-Bąkowa. Na pewno ta droga należała się tym ludziom za ich ciężką pracę oraz trudne położenie geograficzne, z dala od infrastruktury, sklepów itd. Droga ta ułatwi transport, komunikację z innymi miejscowościami oraz dotarcie do usług oraz punktów handlowych.

Mam 2 pytania:

- powstanie drogi Bąkowa-Kochanów oraz Ostrownica-Kowalków (obecnie w budowie) powoduje pojawienie się doskonałego połączenia z Radomiem dla mieszkańców Bąkowej, Kochanowa, Czarnolasu, Sajdów, Łazisk i innych. Do tej pory trzeba było jechać krętymi drogami przez Kazanów, Osuchów. Teraz dostajemy doskonały skrót. Jest jednak jedno ALE. Na odcinku Kochanów-Ostrownica jest szlakówka. Jest to droga gminy Kazanów. Wymienione wyżej miejscowości jak Kochanów, Bąkowa, Łaziska, Sajdy, Czarnolas należą do Ciepielowa. Jaką widzi Pan możliwość budowy tej drogi, czy jest możliwa pomoc gminy Ciepielów, w jaki sposób można zrealizować tę inwestycję? Może przemianować drogę na powiatową? Będę wdzięczny za podpowiedź. Jestem pewien, że Pana wsparcie i lobbing w sąsiedniej gminie oraz na wyższym szczeblu samorządowym przyniósłby dobry rezultat w tej sprawie. Obecnie mieszkańcy dużo rozmawiają o tej drodze, gdyż jest ona "czarną dziurą", odcinkiem który połączyłby dwie gminy.

- czy na 2010 będzie wniosek o dofinansowanie z budżetu na schetynówki i jaka to będzie droga?

Odpowiedź wójta

Odpowiedź na pytanie 1:
Budowa obydwu odcinków drogi, dzisiaj już ukończonego połączenia Bąkowa - Kochanów, była podyktowana właśnie szansą na wykonanie większego ciągu komunikacyjnego łączącego dwie gminy Ciepielów i Kazanów, dzięki czemu nastąpi skrócenie czasu przejazdu dla mieszkńców Kochanowa i Sajdów zarówno do Bąkowej gdzie działa szkoła podstawowa i gimnazjum jak i samego Kazanowa. Oczywiście dzisiaj jest realna szansa na całkowite połączenie obu gmin, tym bardziej iż powiat zwoleński wykonuje drogę Ostrownica-Kowalków, brak będzie tylko odcinka między gminami Kochanów-Ostrownica. Rozmawiałem w tej sprawie dzisiaj z wójtem z Kazanowa, niestety na przyszły rok nie planowana jest przebudowa tej drogi. Myślę jednak, że rozmawiać będziemy na ten temat ( w najbliższy wtorek 22 września przy okazji spotkania Zarządu Związku Gmin nad Iłżanką). Ze swej strony proponuję apelować do radnego z tego terenu może istnieje szansa na realizację przedmiotowego odcinka w przyszłym roku.
Co zaś się tyczy możliwości pomocy gminy Ciepielów dla gminy Kazanów, to nigdy nie było takiej praktyki, z reguły staramy się dojść do porozumienia, że w danym roku dwie jednostki samorządowe realizują ten sam odcinek drogi każda po swojej stronie. W odpowiedzi na możliwość przemianowania drogi na powiatową, przekażę pana sugestie do starostwa powiatowego w Lipsku.

Odpowiedź na pytanie 2:
Oczywiście będzie, na 41 dróg z Narodowego Programu Budowy Dróg w roku 2009, nasza gmina w całym województwie była oceniona na najwyższym wśród wszystkich okolicznych gmin 11 miejscu, mam nadzieję, że na 2010 rok także uda nam się uzyskać dofinansowanie kolejnej "schetynówki". Będzie to poprawa płynności transportu drogowego i bezpieczeństwa ruchu poprzez przebudowę drogi gminnej w miejscowości Wielgie( ponad 1,6 km).
W przyszłym roku dodatkowo zamierzamy wykonać około 13 odcinków nowych dróg asfaltowych. W Pana rejonie planujemy wykonać między innymi drogę Bąkowa - Czarnolas etap I, drogę do Bielan. Budowę dróg w rejonie Bąkowej, spowalnia brak wodociągów, które także zamierzamy zrealizować w roku 2010.